Dolina Liečivých Bylín

Žezlovka čínska (Cordyceps)

Zdravotné prínosy žezlovky čínskej boli rozpoznané už pred tisícročiami. V dobových popisoch boli zdôrazňované jej energetizujúce, povzbudzujúce a imunitu posilňujúce účinky. Botanický názov žezlovky čínskej pochádza z latinských slov „cord“ (šnúrka), „ceps“ (hlava) a „sinesis“ (čínsky), čím odkazuje na jej pôvod a jedinečný tvar. V USA je známa ako „caterpillar fungus“, čo znamená húsenicová huba. Tento názov si vyslúžila kvôli menej príťažlivej vlastnosti: žezlovka čínska je totiž parazitom lariev nočných motýľov (najmä druhu Hepialus armoricanus). Potom, čo v podzemí vyklíči vo vnútri larvy, hostiteľa zabije a mumifikuje. Keď je plne vyvinutá, na jar prederaví povrch zeme cez hlavu larvy. Dnes pestovaná žezlovka čínska sa však už kultivuje podobne ako iné druhy húb, takže sa nemusíte obávať, že konzumujete exemplár vyvinutý v larve.

Liečivé účinky

Spomedzi mnohých prospešných zložiek sa vyznačuje aj obsahom takmer 60% lipidov, ktoré tvoria nenasýtené tuky, najmä kyselina linolová a olejová, a viac ako 40% nasýtených tukov (kyselina palmitová). Žezlovka čínska (Cordyceps, húsenica čínska) je bohatá na bielkoviny (približne 30%), stopové prvky, vitamíny a antioxidačné polysacharidy. Napriek tomu, že všetky účinné látky žezlovky čínskej neboli ešte jednoznačne identifikované, vedci objavili aspoň dve dôležité aktívne zložky: kordycepin, ktorý je svojou štruktúrou podobný D-mannitolu a funguje ako antibiotikum, a kyselinu kordycepinovú, ktorá sa podobá 3-deoxyadenozínu. Ďalšie dôležité zložky zahŕňajú galaktomannan (polysacharid), ďalšie bioaktívne zlúčeniny (adenozín, guanozín a uridín) a fytosteroly, ako napríklad ergosterol, ktorý je prekurzorom (predchodcom) vitamínu D2. Jednou z najdôležitejších zložiek je beta-glukán, ktorý je známy svojimi protinádorovými vlastnosťami. Pravidelnou konzumáciou žezlovky čínskej sa vďaka vysokému obsahu superoxiddismutázy stimuluje tvorba NK buniek („natural killer“, fagocyty), čo významne pomáha aj pri prevencii a liečbe zhubných nádorov. Tento účinok je ďalej posilňovaný prítomnými antioxidantmi, ktoré neutralizujú voľné radikály spôsobujúce rakovinu, zápaly, kardiovaskulárne ochorenia a poškodzovanie DNA, čo urýchľuje starnutie buniek a tým aj pokožky.

Vďaka svojmu protizápalovému účinku sa odporúča ako doplnková terapia pri zápaloch vaječníkov, zápaloch močového mechúra a vaginálnych zápaloch. Žezlovka čínska môže byť obzvlášť užitočná pri liečbe rakoviny pľúc, pečene a obličiek, ako aj pri transplantácii obličiek.

Koncentrovaná prítomnosť antioxidantov prispieva k bezproblémovému transportu kyslíka a živín, čo má pozitívny vplyv na okysličenie mozgu a srdca. Žezlovka čínska má účinok na riedenie krvi, takže môže zabrániť tvorbe krvných zrazenín, znížiť stres, pozitívne ovplyvňuje centrálny nervový systém, zlepšuje mentálnu výkonnosť a môže pomôcť aj pri nespavosti.

Obsahuje veľa zinku, horčíka, draslíka a mangánu, ktoré hrajú dôležitú úlohu vo vývoji a zdravej funkcii pohlavných žliaz. Žezlovka čínska je skutočnou vitamínovou zásobárňou, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E a D.

Je to jedna z mála prírodných potravín, ktorá obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť. Žezlovka čínska je vynikajúcim posilňovačom imunity, zvyšuje účinnosť prirodzených obranných mechanizmov, pomáha predchádzať infekčným chorobám vrátane sezónnych epidémií a zmierňuje ich príznaky, čím urýchľuje zotavenie. Cordycepin je skutočným pokladom pre športovcov a ľudí, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú prácu, pretože zvyšuje svalový výkon a odďaľuje nástup únavy a vyčerpania. V prípade neplodnosti a zníženého libida reguluje tvorbu hormónov u oboch pohlaví, čím pomáha regulovať hladinu hormónov.

Žezlovka čínska zlepšuje funkciu obličiek a pečene, a jej detoxikačný účinok je obzvlášť užitočný pri liečbe ochorení pečene, pretože prispieva k čisteniu a regenerácii pečene. Môže pomôcť pri hepatitíde a cirhóze pečene a je účinná aj pri ich prevencii. Ako mierne diuretikum znižuje krvný tlak a hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi, čím prispieva k udržiavaniu čistoty ciev, a prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Vďaka svojim zložkám stimuluje funkciu obličiek a podporuje správne a pravidelné vylučovanie prebytočnej kyseliny močovej, čo je veľmi dôležité pre prevenciu zápalov kĺbov (artritídy). Žezlovka čínska reguluje glykemický index a znižuje hladinu cukru v krvi, preto môže byť jej konzumácia po konzultácii s lekárom obzvlášť prospešná pre ľudí s diabetom 2. typu.

antibakteriálne vlastnosti a je veľmi účinná proti anaeróbnym baktériám spôsobujúcim rôzne ochorenia, pričom na rozdiel od antibiotík nepoškodzuje črevnú flóru. Vďaka obsahu železa podporuje tvorbu červených krviniek a pomáha pri liečbe anémie. Žezlovka čínska má tiež antidepresívne účinky, pretože reguluje množstvo hormónov nadobličiek a znižuje tvorbu oxidázy, ktorá rozkladá neurotransmitery ako dopamín a serotonín. Utišuje kašeľ a má expektoračný účinok, čo môže zmierniť príznaky astmy. Konzumácia žezlovky čínskej zlepšuje elasticitu pokožky, krásu vlasov a nechtov.

Čo hovorí veda?

Výskumníci z Mukogawa Women’s University skúmali účinky kordycepínu, látky extrahovanej zo žezlovky čínskej. Pokusy vykonané na myšiach ukázali, že kordycepín zabraňuje metastázovaniu rakoviny vychádzajúcej zo sleziny. Čínski vedci prostredníctvom in vivo a in vitro experimentov dospeli k záveru, že kordycepín indukuje apoptózu (programovanú bunkovú smrť) v bunkách rakoviny prsníka u ľudí, čím môže prispieť k prevencii a liečbe tohto ochorenia.

Použitie

  • Poruchy spánku
  • Bakteriálne infekcie
  • Znížené libido
  • Depresia
  • Zápaly
  • Hepatitída
  • Posilnenie imunity
  • Inkontinencia
  • Posilnenie svalov
  • Vysoký krvný tlak
  • Detoxikácia a regenerácia pečene
  • Detoxikácia
  • Malígne nádorové ochorenia
  • Stres a nadmerné zaťaženie
  • Prevencia a liečba kardiovaskulárnych ochorení
  • Neplodnosť
Žezlovka čínska (Cordyceps)

Žezlovka čínska (Cordyceps)

Názov:

Žezlovka čínska (Cordyceps)

Latinský názov:

Cordyceps sinensis, Ophiocordyceps sinensis