Dolina Liečivých Bylín

Lentinan

Huba shiitake (Lentinula edodes) je súčasťou každodennej stravy v krajinách Ďalekého východu, kde sa konzumuje väčšinou namiesto mäsa. Jej liečivé vlastnosti sú známe už tisíce rokov a používajú sa na zvýšenie vitality a prevenciu chorôb. Je bohatý na vitamíny skupiny B, ergosterol (provitamín vitamínu D2), vápnik, draslík, mangán, meď a železo, ako aj na antioxidanty vrátane kyseliny galovej, katechínu a selénu. Kľúčovou zložkou tejto liečivej huby s mimoriadnymi zdravotnými účinkami je lentinan, ktorý sa v Japonsku a Číne používa ako liek na liečbu pacientov s rakovinou. Lentinan je vo vode rozpustný polysacharid s trojitou špirálou (beta-glukán), ktorý sa nachádza v bunkovej stene húb shiitake. Keďže je citlivý na teplo, jeho účinnosť sa znižuje zmrazením alebo zahriatím. Nanešťastie, v hubách shiitake nie je dostatok lentinanu na to, aby sa ich prospešné vlastnosti naplno prejavili pri konzumácii v surovom stave. Preto sa odporúča užívať lentinan pomocou kvalitných doplnkov stravy, najmä vo forme extraktov.

Liečivé účinky

Lentinan je jedným z najsilnejších prírodných antioxidantov a má vynikajúce antivírusové, antibakteriálne a antimykotické vlastnosti. Skutočne posilňuje imunitný systém, čo z neho spolu s jeho antimikrobiálnymi vlastnosťami robí vynikajúci prostriedok proti mnohým zápalom, infekciám, alergiám a sezónnym ochoreniam, ako sú chrípka a prechladnutie. Môže sa však úspešne používať aj na liečbu ťažko liečiteľných infekcií, ako sú HPV a HIV, a na ničenie baktérií Staphylococcus aureus odolných voči antibiotikám. Lentinan sa ukázal ako veľmi účinný pri prevencii a liečbe rakoviny a veľkú časť výskumu v tejto oblasti uskutočnil prof. József Fachet a Goro Chihara z Japonska.

Ich štúdie ukázali, že lentinan v hubách shiitake inhibuje tvorbu rakovinových buniek a v ich prípade vyvoláva apoptózu alebo programovanú bunkovú smrť. Ničí rakovinové bunky spolu s vírusmi tým, že ničí aj bunky zabíjačov (natural killer), a aktivitu protinádorových T-lymfocytov a B-lymfocytov. V Japonsku, kde bol lentinan schválený ako liek, sa používa najmä na liečbu rakoviny hrubého čreva, žalúdka a konečníka. Okrem toho výskum preukázal, že pomáha liečiť alebo predchádzať ochoreniam pečene, pľúc, prostaty, krčka maternice a prsníkov. Rovnako ako beta-glukány všeobecne, aj lentinan znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a zlepšuje pomer HDL a LDL cholesterolu, čím chráni zdravie srdca a ciev. Je obzvlášť prospešný pre ľudí s cukrovkou, pretože pozitívne ovplyvňuje tvorbu inzulínu a spomaľuje nárast hladiny cukru v krvi po jedle. Môže pomôcť pri chudnutí tým, že znižuje pocit hladu a je miernym diuretikom, takže lentinan pomáha aj pri detoxikácii obličiek.

Čo hovorí veda?

Výskumníci z National University of Singapore aplikovali myšiam rakovinové bunky, ktoré spôsobujú nádory hrubého čreva u ľudí, a potom pozorovali, ako lentinan ovplyvňuje priebeh ochorenia. Zistili, že lentinan výrazne zmenšil veľkosť nádoru. Pokiaľ sa do tela zvierat dostal lentinan skôr, vytvorili sa im menšie nádory. Protizápalový účinok lentinanu skúmali vedci z japonskej Kobe University. Zistili, že môže byť účinný pri liečbe zápalu hrubého čreva vrátane IBD.

Použitie

  • Prevencia a odstránenie alergií
  • Prevencia a liečba bakteriálnych ochorení
  • Zmiernenie príznakov cukrovky
  • Liečba a prevencia plesňových infekcií
  • Liečba a prevencia zápalových ochorení
  • Liečba a prevencia infekcie HPV a HIV
  • Posilnenie imunity
  • Regulácia tvorby inzulínu pri cukrovke
  • Doplnok nízkokalorickej stravy pri diétach
  • Znižovanie LDL cholesterolu
  • Prevencia a liečba rakoviny
  • Neutralizácia baktérií Staphylococcus aureus
  • Regulácia hladiny glukózy v krvi
  • Vitalizácia
  • Prevencia a liečba vírusových ochorení

Zdroje

Kerekgyarto C, Virag L, Tanko L, Chihara G, Fachet J. Strain differences in the cytotoxic activity and TNF production of murine macrophages stimulated by lentinan. Int J Immunopharmacol. 1996;18:347–53.

Fachet et al.: Effect of lentinan on different types of immune responses including anaphylactic shock; In: „Host defense mechanisms against cancer”, Proc. of 7th Symp. on host defense mechanism against cancer, Hakone, Japan, 1985. nov. 8-10. Excerpta Medica; 1986, 183-194.

Maeda YY, Watanabe ST, Chihara C, Rokutanda M. Denaturation and renaturation of a β-1,6; 1,3-glucan, lentinan, associated with expression of T-cell-mediated responses. Cancer Res. 1988;48:671–5.

Chihara G, Hamuro J, Maeda YY, Arai Y, Fukuoka F. Fractionation and purification of the polysaccharides with marked antitumor activity, especially lentinan, from Lentinus edodes. Cancer Res. 1970;30:2776–81

Hamuro J, Chihara G. Lentinan, a T-cell oriented immunopotentiator: its experimental and clinical applications and possibile mechanism of immune modulation. In: Fenichel RL, Chirigos MA, editors. W: Immunomodulation agents and their mechanisms. New York: Dekker; 1985. pp. 409–36.

Fachet,J.et al.: Potentiation of non-specific host defense by polysaccharides like lentinan: possible mechanism; Int.J.Immunotherapy, 1989, 5, 167-176.

lentinan

Lentinan

Názov:

Lentinan

Latinský názov:

lentinan