Dolina Liečivých Bylín

Obsah

Liečivé huby, Liečivá sila húb

Liečivé bylinkové čaje, liečivé byliny, liečivé rastliny – to sú zvyčajne prvé veci, ktoré nás napadnú, keď hľadáme riešenie našich zdravotných problémov v prírodnej lekárni. Existujú však aj liečivé huby, ktoré majú širokú škálu výhod: tieto superpotraviny nám môžu pomôcť nielen liečiť choroby, ale aj predchádzať ich vzniku

Tradičná východná medicína používa liečivé huby na prevenciu a liečbu chorôb už tisíce rokov. Dnes sú ich priaznivé účinky uznávané nielen v Číne, Japonsku a Tibete, ale na celom svete.

Mushi gyógygomba mix

OptiMix a ImmunoMix

OptiMix a ImmunoMix kombinujú účinnosť liečivých húb, ktoré môžu pôsobiť ako ochranný štít pre ľudský organizmus a chrániť náš imunitný systém…

Ich najdôležitejšou vlastnosťou je, že sú mimoriadne účinným posilňovačom imunity, najmä vďaka obsahu poly-beta-glukánov. Niektoré liečivé huby, ako napríklad Húževnatec jedlý – Shiitake alebo Lesklokôrka lesklá – Reishi, sú priam bombami pre imunitu, ale aj ostatné druhy takmer bez výnimky výrazne zlepšujú obranyschopnosť organizmu. Keď je náš imunitný systém na vrchole, je oveľa menšia pravdepodobnosť, že voľné radikály poškodia DNA alebo sa nakazia infekciami. Môžu pomôcť predchádzať zápalom, cievnym ochoreniam, alergiám, zvýšiť energiu a zlepšiť fyzickú a duševnú výkonnosť. Existuje mnoho štúdií, ktoré dokazujú, že častou konzumáciou liečivých húb môžeme výrazne znížiť riziko vzniku zhubných nádorov. Liečivé huby sa totiž môžu používať ako doplnok k medikamentóznej liečbe a ako doplnková liečba už vzniknutej rakoviny. Liečivé huby sa môžu používať aj ako doplnková liečba k medikamentóznej terapii, ako doplnok k liečbe už zistenej rakoviny. Bioaktívne zlúčeniny a zložky liečivých húb, ktoré posilňujú imunitný systém, môžu urýchliť liečbu mnohých ďalších ochorení. Môžu byť obzvlášť účinné pri srdcových a pečeňových problémoch, ktoré môžu ohrozovať život, a tiež sa úspešne používajú na detoxikáciu alebo dokonca na obnovenie rovnováhy črevnej mikroflóry – o mimoriadnej dôležitosti črevnej flóry publikoval Natural Swiss podrobné články, ktoré sa oplatí preštudovať.

Na prevenciu špecifických ochorení, zachovanie zdravia, udržanie telesnej a duševnej pohody a na doplnenie liečebných postupov možno odporúčať liečivé huby, a to buď surové, alebo vo forme doplnkov, na dennej báze. Ďalšie odborné články o prospešnosti liečivých húb nájdete na stránke mushi.sk.

Prečo superpotraviny?

Pred odpoveďou na túto otázku je potrebné objasniť bežnú mylnú predstavu. Huby nie sú rastliny, pretože neobsahujú chlorofyl a neprodukujú kyslík. Z toho vyplýva, že liečivé huby nie sú liečivé rastliny, aj keď sa za ne vo všeobecnosti považujú. Aby sme sa vrátili k otázke, za superpotraviny označujeme surové alebo spracované potraviny a nápoje, ktoré sú pre človeka výnimočne bohaté na dôležité (výživné) látky. Nielen z hľadiska množstva, ale aj z hľadiska kvality a rozmanitosti, čo znamená, že obsahujú čo najviac prospešných zložiek v čo najľahšie stráviteľnej forme. Liečivé huby spĺňajú všetky tieto kritériá. Navyše sú aj superpotravinou s bezkonkurenčným zložením, obsahujú ideálny pomer účinných látok vrátane antioxidantov, ktoré sa navzájom dopĺňajú v boji proti chorobám. Liečivé huby spĺňajú všetky tieto podmienky. Navyše, v rámci superpotravín vynikajú svojím jedinečným zložením, obsahujúc množstvo dôležitých látok pre človeka v ideálnom pomere, vrátane antioxidantov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a posilňujú v boji proti chorobám. Môžete z nich mať úžitok aj v prípade, ak nemáte žiadne zdravotné problémy, pretože sú vynikajúce na udržanie dobrého zdravia. Ako už bolo spomenuté, účinky liečivých húb sú mimoriadne rozmanité – viac o vlastnostiach superpotravín, ich využití a najlepších odrodách sa dočítate na odbornom blogu Supergreens.

Novinka alebo tradícia?

Toto je tiež dôležitá otázka, pretože hoci naozaj získali väčšiu pozornosť až v posledných rokoch, pravdou je, že ľudové liečiteľstvo používa liečivé huby v Európe už najmenej 500 rokov a na Ďalekom východe už tisíce rokov. Ba čo viac, podľa nálezov aj človek paleolitickej doby mal vedomie o ich prospešných účinkoch na udržanie zdravia. Liečivé huby teda zároveň predstavujú tradíciu a sú považované za novinku v komplementárnej, teda doplňkovej medicíne.

Aké sú výhody liečivých húb?

Existuje mnoho liečivých bylín, o ktorých každý vie, na čo sú dobré: lipový kvet na prechladnutie, harmanček na bolesť v krku, zázvor na žalúdočné problémy, medovka na stres atď. A väčšina byliniek môže pomôcť liečiť viac ako len jeden príznak alebo ochorenie. Je však dôležité vedieť, že ich liečivý účinok je zvyčajne mierny a zvyčajne nie sú bez škodlivých vedľajších účinkov.

Na druhej strane, používanie liečivých húb môže byť oveľa cielenejšie a hlavný rozdiel je v tom, že ich používanie má menej nežiaducich následkov. Inými slovami, vedľajšie účinky liečivých húb sú oveľa obmedzenejšie.

Európsky vedec na čele výskumu liečivých húb

Ako už bolo spomenuté, na Ďalekom východe má používanie liečivých húb tisícročnú tradíciu. Nielen v ľudovom liečiteľstve, ale v súčasnosti aj v lekárskej praxi. Vyniká najmä používanie lentinanu, ktorý nie je liečivou hubou, ale azda najdôležitejšou zložkou húb Shiitake (Húževnatec jedlý). Táto látka je v Japonsku klasifikovaná ako liek a používa sa ako doplnková liečba rakoviny. Lentinanu sa podrobnejšie venujeme v magazíne Životný štýl. Významnú úlohu pri tom zohral maďarský výskumník, profesor Dr. József Fachet, ktorý na žiadosť japonských vedcov ako prvý v Európe skúmal imunomodulačné a protirakovinové účinky vybraných liečivých húb. Početné experimenty vykonané v klinických podmienkach preukázali imunomodulačné a protinádorové schopnosti lentinánu a ďalších polysacharidov. Na základe práce Prof. Dr. Józsefa Facheta, MD, PhD., doktora lekárskych vied Maďarskej akadémie vied, vytvorila skupina našich odborníkov značku liečivých húb Mushi, ktorá dnes ponúka vysoko účinné a kvalitné hubové extrakty za dostupné ceny. MUSHI® EXPERT NA LIEČIVÉ HUBY.

Najvýznamnejšie liečivé huby

Veda pozná viac ako 300 liečivých húb, ale na ľudskú spotrebu je vhodných maximálne 10 – 15% z nich. Medzi najčastejšie konzumované liečivé huby patria Hnojník obyčajný (Coprinus comatus), Žezlovka čínska (Cordyceps sinensis), Agaricus (pečiarka mandľová), Leskokôrka lesklá (Reishi) a Shiitake (Lentinus edodes / Húževnatec jedlý).

Pečiarka mandľová (Agaricus blazei)

Pochádza z Brazílie, kde je všeobecne známy ako “ Božia huba“. Je bohatá na horčík, draslík, vitamíny B, D a E a, samozrejme, aj na polysacharidy. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Vďaka spomínaným polysacharidom, beta-glukánom a antioxidačným vitamínom je účinným posilňovačom imunity.

Okrem toho, že pečiarka mandľová posilňuje imunitu, chráni pečeň (môže byť užitočná pri hepatitíde), lieči zápaly a detoxikuje. Pomáha bojovať proti vírusom a patogénnym baktériám, takže môže chrániť aj pred infekciami. Posilňuje kosti a zlepšuje štruktúru pokožky. Stimuluje množenie červených krviniek, takže môže byť vhodná pri anémii.

V prípade chemoterapie alebo rádioterapie sa odporúča jej konzumácia – vopred sa poraďte so svojím lekárom – pretože urýchľuje regeneráciu. Zlepšuje trávenie, odstraňuje usadeniny, čo môže prispieť k podpore chudnutia. Môže zmierniť príznaky ťažko liečiteľných ochorení, ako je napríklad lupus, a liečivé huby môžu byť riešením aj pri artritíde.

Japonská štúdia ukázala, že beta-glukán získaný z pečiarky mandľovej, ktorý sa používa ako adjuvantná liečba rôznych druhov rakoviny, môže podľa vedeckého časopisu Journal of cancer research and clinical oncology znížiť riziko vzniku metastáz.

Hnojník obyčajný (Coprinus comatus)

Nie je to omyl, hnojník obyčajný je dravec! Napáda a ničí nematódy (hlístice) žijúce v pôde. To samozrejme nie je dôvod, prečo nás zaujíma, ale oveľa dôležitejšie je, že reguluje hladinu cukru v krvi po jedle, zlepšuje využitie glukózy a a podporuje činnosť buniek produkujúcich inzulín. Preto je hnojník obyčajný skutočným pokladom pre diabetikov. Keďže podporuje metabolizmus, podporuje aj chudnutie. Obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín, vitamíny B, C, D a E, ako aj draslík, vápnik, železo, meď a zinok. Treba spomenúť vanádium, ktoré okrem ďalších výhod pozitívne ovplyvňuje fungovanie pečene a tráviaceho systému (môže liečiť aj zápaly tráviaceho systému). Podľa univerzitnej štúdie existuje ďalší dôvod, prečo ho zaradiť do jedálnička diabetikov: nachádza sa v ňom aminokyselina nazývaná ornitín, ktorá reguluje hladinu glukózy v krvi – podľa univerzitného výskumu. Je dobrým prostriedkom proti zápche, detoxikuje, je výborným fungicídom. Ničí plesne Candida a odporúča sa najmä proti rakovine prsníka.

Žezlovka čínska (Cordyceps sinensis)

Patrí k najlepším prírodným posilňovačom imunity a v tomto smere vyniká aj medzi liečivými hubami. Túto vlastnosť má predovšetkým vďaka jeho jedinečnému zloženiu a vysokému obsahu antioxidačných polysacharidov. Osobitnú pozornosť si zaslúžia beta-glukány, u ktorých sa tiež preukázali protirakovinové účinky a ktoré sa odporúčajú najmä pri rakovine pľúc, pečene a obličiek. Obsah superoxiddismutázy v žezlovke čínskej zvyšuje produkciu fagocytov, čo zlepšuje funkciu imunitného systému a pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny. Obsahuje bohaté množstvo bioaktívnych zlúčenín a kordycepín, ktorý je mimoriadne účinnou antibakteriálnou látkou a silným antibiotikom. Jeho obrovskou výhodou je, že neškodí črevnej mikroflóre, na rozdiel od tradičných liekov.

Zvyšuje svalovú výkonnosť, zmierňuje rôzne zápaly (napr. vaječníkov, močového mechúra, kĺbov), čistí cievy ako prostriedok na riedenie krvi, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Je výborným stimulantom, môže zmierniť depresiu, ale možno sa naňho spoľahnúť pri boji so stresom a problémami so spánkom. Podľa štúdie Kalifornskej univerzity uskutočnenej na 50-75-ročných pacientoch je obzvlášť pre starších ľudí skutočnou energetickou bombou už 1000 mg denne.

Obsahuje väčšie množstvo zinku, draslíka, horčíka a mangánu, ako aj vitamíny B, D a E. Čo je ešte dôležitejšie, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré organizmus nedokáže vyrobiť. Ovplyvňuje produkciu hormónov a môže byť užitočný v prípade neplodnosti a nízkeho libida. Čistí pečeň a obličky, je účinným detoxikačným prostriedkom a môže sa používať ako doplnková liečba pri ochoreniach pečene.

Má dobrý vplyv na hladinu cholesterolu, znižuje hladinu cukru v krvi – pod lekárskym dohľadom ho môžu úspešne používať diabetici 2. typu – a môže pomôcť aj pri anémii (chudokrvnosti).

Lesklokôrka lesklá – Reishi (Ganoderma lucidum)

V Číne sa nazýva „húbou nesmrteľnosti“, odkazujúc na jej mimoriadne všestranné účinky. Podobne ako väčšina liečivých húb, aj lesklokôrka lesklá je bohatá na polysacharidy, a preto má výnimočné vlastnosti posilňujúce imunitný systém. Neutralizuje škodlivé voľné radikály, ktoré zvyšujú riziko zápalov, cievnych ochorení a nádorov.

Je účinným detoxikačným prostriedkom, čistí pečeň a krv a pomáha v boji proti chorobám pečene. Môže prispieť k zvládnutiu vysokého krvného tlaku a porúch obehovej sústavy. Po chemoterapii sa tiež používa na zmierňovanie škodlivých vedľajších účinkov. Zlepšuje krvný obeh, riedi krvný tuk, znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a môže predchádzať vzniku krvných zrazenín. Môže zmierniť príznaky alergie a pomáha aj pri strese a depresii. Keďže zvyšuje hladinu inzulínu, môže byť pre diabetikov skutočným pokladom.

Ak chcete predísť sezónnym ochoreniam, prechladnutiu, chrípke alebo nádche, môžete sa spoľahnúť na podporu lesklokôrky lesklej. Nielenže zmierňuje príznaky, ale tiež výrazne zvyšuje vitalitu. Odstraňuje neopodstatnenú únavu a poruchy spánku. Je to silný protizápalový liek a na rozdiel od steroidov nemá žiadne vedľajšie účinky. Používa sa proti rôznym druhom rakoviny, jej polysacharidy a tryptoly zabraňujú vzniku metastáz a stimulujú aktivitu fagocytov. Podľa zhrnutia Memorial Sloan Kettering Cancer Center sa poukázalo, že je účinná v boji proti bunkám melanómu a inhibuje rast rakoviny vaječníkov.

Trsovnica lupeňovitá (Grifola frondosa)

Japonský názov maitake znamená tancujúca huba, čo naznačuje, že kto ju nájde, bude tancovať od radosti. Trsovnica lupeňovitá, ktorá môže dosahovať hmotnosti až do 20 kilogramov, je dôležitou súčasťou tradičnej medicíny na Ďalekom východe a na mnohých miestach sa považuje za kráľovnú húb. Obsahuje najväčšie množstvo beta-glukánov spomedzi všetkých polysacharidov, a preto má výnimočné antioxidačné vlastnosti: posilňuje imunitný systém, úspešne bojuje proti voľným radikálom, ktoré zvyšujú riziko vzniku zápalov, rakoviny a cievnych ochorení a urýchľujú starnutie. Najmä D-frakcia extrahovaná z trsovnice lupeňovitej výrazne zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, ako uvádza štúdia z Kobe University publikovaná v odbornom časopise Journal of Medicinal Food.

Je bohatá na vápnik, draslík, horčík, vitamíny B2 a D, polynenasýtené mastné kyseliny (PolyUnsaturated Fatty Acids) a bielkoviny. Má antivírusové, antibakteriálne a antifungicídne vlastnosti (pomáha pri liečbe plesňových a kvasinkových infekcií) a dokáže bojovať aj proti vírusu HIV.

Znižuje hladinu škodlivého LDL a zvyšuje hladinu prospešného HDL cholesterolu, čím pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny systém. Je výborným detoxikačným prostriedkom, odľahčuje pečeň a je účinný pri stukovatení pečene. Zvyšuje citlivosť na inzulín a spomaľuje vstrebávanie cukrov, preto môže byť Trsovnica lupeňovitá skutočným liekom pre ľudí trpiacich cukrovkou 2. typu.

Pravidelnou konzumáciou možno kontrolovať hmotnosť a odvrátiť hromadenie brušného tuku.

Jeho protirakovinový účinok je spôsobený najmä tým, že zvyšuje účinnosť imunitných buniek. Výskum naznačuje, že by sa mal konzumovať ako doplnková liečba rakoviny prostaty, pľúc, obličiek a prsníka.

Húževnatec jedlý – Shiitake (Lentinus edodes Shiitake)

V Číne a Japonsku sa používa už tisíce rokov na liečbu prechladnutia a chrípky.

Húževnatec jedlý – Shiitake je veľmi účinným posilňovačom imunity a má vynikajúcu antimikrobiálnu aktivitu: dokáže zničiť väčšinu vírusov, baktérií a plesní. Možno ho úspešne použiť aj proti veľmi odolným druhom, ako sú kmene Candida a streptokoky, ktoré sú významné pri vzniku zubného kazu. Imunitný systém pomáha posilňovať aj iným spôsobom: vláknina z húb Shiitake má prebiotické vlastnosti, čo znamená, že poskytuje potravu pre prospešné (probiotické) baktérie v črevnej mikroflóre. Keď sa tieto baktérie rozmnožia, obranyschopnosť nášho organizmu sa naštartuje.

Má vysokú výživovú hodnotu, obsahuje esenciálne aminokyseliny a vitamíny skupiny B. Pravidelná konzumácia môže obnoviť rovnováhu cholesterolu zvýšením HDL (dobrého) cholesterolu a znížením škodlivého LDL cholesterolu. To však nie je jediný spôsob, ako chráni srdce a cievy: Húževnatec jedlý – Shiitake zabezpečuje pružnosť cievnych stien a zabraňuje vzniku aterosklerózy. Podporuje trávenie, zlepšuje využitie živín a pôsobí aj pri vylučovaní toxínov. Podľa výskumu Univerzity v Arkansase môže pomôcť ako doplnková liečba pri nádorových ochoreniach, najmä pri rakovine hrubého čreva, žalúdka a pankreasu, a podľa odborného časopisu Journal of alternative and complementary medicine má rovnaké pozitívne účinky aj pri rakovine prsníka.

AHCC, ktorý sa získava z húb Húževnatca jedlého (shiitake), je jedinečnou protilátkou proti ľudskému papiloma vírusu (HPV), ktorý je zodpovedný za najmenej 70% prípadov rakoviny krčka maternice. Viac informácií o tomto a ďalších účinkoch AHCC si môžete prečítať vo Vitalitas magazíne.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16566671
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15298759
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/reishi-mushroom 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20804368
http://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=PH2011000238
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15883813