Petržlen
Príjemná chuť, širokospektrálne liečivé účinky, nízky obsah kalórií a vysoká výživová hodnota: vďaka týmto vlastnostiam si petržlen vyslúžil mimoriadnu obľubu a patrí medzi najčastejšie používané bylinky. Jeho názov pochádza z gréckeho slova πετροσέλινον – hovorilo sa, že petržlen vyrastal z krvi Archemora -, čo znamená „skalný zeler„. Jeho liečivú silu objavili už Gréci a Rimania, spočiatku ho používali ako liečivú bylinku, neskôr aj ako potravinu. V stredoveku sa jeho pestovanie začalo v roku 795, keď Karol Veľký prikázal – spolu s ďalšími liečivými rastlinami – jeho pestovanie v nariadení Capitulare de villis. Petržlen je oveľa viac než len dochucovadlo a ozdoba jedál: je jednou z najužitočnejších liečivých bylín, pomáha pri prevencii a liečbe osteoporózy, cukrovky, niektorých nádorov – najmä rakoviny hrubého čreva, prsníka a maternice – a tiež pri liečbe kĺbových ochorení. Je účinným posilňovačom imunity (imunostimulantom), odstraňuje zápaly a príznaky prechladnutia. Pestovanie nevyžaduje odborné znalosti, všetky jeho časti – koreň, stonka, listy, kvety – obsahujú cenné účinné látky. Rastie aj vo voľnej prírode, ale pri zbere buďte opatrní: jedlý petržlen sa na nerozoznanie podobá na ☠️jedovatý bolehlav škvrnitý, teda jedovatý petržlen.
Liečivé účinky
Petržlen obsahuje veľké množstvo vitamínov A, B, C, E a K, železo, vápnik, síru, fosfor, bór, meď, ako aj flavonoidy – apín, apigenín, luteolín – esenciálne oleje – eugenol, limonén, myristicín – a furokumarin. Petržlen podporuje funkciu obličiek a močového mechúra, odstraňuje z tela nahromadenú vodu. Ako diuretikum pomáha predchádzať infekciám močových ciest a tvorbe obličkových kameňov. Zmierňuje žalúdočné ťažkosti a poruchy trávenia: uvoľňuje nahromadené plyny v črevách, zmierňuje nevoľnosť, podporuje metabolizmus, čistí pečeň a podporuje detoxikáciu organizmu. Je účinným prostriedkom proti infekciám, vďaka obsahu chlorofylu sa podieľa na ničení baktérií a plesní. Znižuje vysoký krvný tlak, chráni steny ciev, zlepšuje a reguluje krvný obeh. Jeho antioxidačné flavonoidy viažu voľné radikály, ktoré spôsobujú predčasné starnutie buniek, tvorbu a šírenie nádorových buniek, ako aj zápaly a rozvoj rôznych ochorení vrátane astmy a cukrovky. Silným antioxidantom je aj vitamín C, ktorý je v petržlene hojne zastúpený a ktorý účinne posilňuje imunitný systém. Všetky tieto vlastnosti prispievajú k tomu, že petržlen zmierňuje príznaky rôznych zápalov kĺbov (osteoartritída, reumatoidná artritída), ako aj príznaky prechladnutia a chrípky. Protirakovinový účinok petržlenu posilňuje myristicín, ktorý najmä bráni vzniku rakoviny pľúc a podieľa sa na neutralizácii niektorých rakovinotvorných látok, ako je napríklad cigaretový dym.
Dôležitou účinnou látkou v petržlene je beta-karotén, ktorý ako prekurzor vitamínu A zvyšuje odolnosť organizmu, znižuje riziko aterosklerózy, cukrovky, zápalov kĺbov, astmy a rakoviny hrubého čreva, ako aj zmierňuje príznaky týchto ochorení. K protidiabetickým vlastnostiam petržlenu prispieva aj regulácia hladiny cukru v krvi. Vysoký obsah kyseliny listovej zohráva dôležitú úlohu najmä pri prevencii nádorových zmien v črevách a maternici. Vďaka kyseline listovej môže petržlen pomôcť aj pri prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení (infarkt, mŕtvica, ateroskleróza). Je obľúbenou chuťovou prísadou, ale používa sa aj na dekoráciu jedál. Konzumácia petržlenu na konci jedla čistí podnebie a osviežuje dych. Chráni zdravie pokožky, je vhodný na liečbu kožných zápalov, bodnutí hmyzom a drobných poranení, ako aj pri bolestiach zubov. Vzhľadom na vysoký obsah vápnika a kyseliny listovej, ktorá rozkladá homocysteín oslabujúci kostnú hmotu, je účinným prostriedkom proti osteoporóze. Hoci je petržlen mimoriadne zdravý, konzumácia vo väčších množstvách sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám ani osobám trpiacim obličkovými kameňmi.
Čo hovorí veda?
Dánski vedci skúmali antioxidačné vlastnosti petržlenu pomocou siedmich mužov a siedmich žien. Účastníci mohli počas dvoch týždňov konzumovať iba jedlá s nízkym obsahom antioxidantov, avšak v druhom týždni bola ich strava obohatená o petržlen. Výskum preukázal, že petržlen – najmä apigenín v ňom obsiahnutý – znižuje v tele účastníkov oxidačný stres, ktorý spôsobuje zápaly a rakovinové zmeny. Výsledky štúdie boli zverejnené v odbornom časopise British Journal of Nutrition.
Použitie
- Osteoporóza
- Tráviace ťažkosti
- Tlmenie bolesti
- Bolesť zubov
- Znižovanie zápalov
- Kŕče v bruchu
- Nevoľnosť
- Posilnenie imunity
- Zápaly kĺbov (osteoartritída, reumatoidná artritída)
- Vysoký krvný tlak
- Čistenie pečene
- Prechladnutie
- Detoxikácia
- Nadúvanie
- Prevencia rakoviny (rakovina hrubého čreva, rakovina maternice)
- Bodnutie hmyzom
- Kardiovaskulárne ochorenia
- Diuretický účinok
Príprava petržlenového čaju:
- Zalejte 2 čajové lyžičky posekaných petržlenových listov alebo koreňov (v prípade koreňa použite menej vody) 3 decilitrami vriacej vody.
- Nechajte lúhovať 15 minút, potom čaj preceďte.
- Konzumujte čaj bez dochutenia pre jeho príjemnú arómu, alebo pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy či medu.
Petržlen sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve vďaka svojim mnohým priaznivým účinkom. Pri pití petržlenového čaju dbajte na to, aby ste ho nepredávkovali: odporúčaná dávka je dva poháre denne, pretože ak pijete viac, môže vám spôsobiť nevoľnosť.
Tehotné ženy by sa mali vyhnúť konzumácii petržlenového čaju, pretože jeho účinné látky môžu spôsobiť sťahy maternice, čo môže viesť k spontánnemu potratu.
Hoci je petržlenový čaj vynikajúci na čistenie obličiek a ako diuretikum, nemal by sa používať pri zápaloch obličiek. Pri externom použití je petržlenový čaj vynikajúcim prostriedkom na starostlivosť o pleť a môže tiež urýchliť hojenie akné.
Zdroje
Hirano R, Sasamoto W, Matsumoto A et al. Antioxidant ability of various flavonoids against DPPH radicals and LDL oxidation. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2001 Oct;47(5):357-62. 2001.
Ozsoy-Sacan O, Yanardag R, Orak H, Ozgey Y, Yarat A, Tunali T. Effects of parsley (Petroselinum crispum) extract versus glibornuride on the liver of streptozotocin-induced diabetic rats. J. Ethnopharmacol. 2006;104:175–181.
Wong PYY, Kitts DD. Studies on the dual antioxidant and anti bacterial properties of parsley (Petroselinum crispum) and cilantro (Coriandrum sativum) extracts. Food Chem. 97, 505–515 (2006).
Zhang H, Chen F, Wang X, Yao HY. Evaluation of antioxidant activity of parsley (Petroselinum crispum) essential oil and identification of its antioxidant constituents. Food Res. Int. 39(8), 833–839 (2006).
Sasaki N, Toda T, Kaneko T et al. Protective effects of flavonoids on the cytotoxicity of linoleic acid hydroperoxide toward rat pheochromocytoma PC12 cells. Chem Biol Interact. 2003 Mar 6;145(1):101-16. 2003.
Yousofi A, Daneshmandi S, Soleimani N, Bagheri K, Karimi MH. Immunomodulatory effect of Parsley (Petroselinum crispum) essential oil on immune cells: mitogen-activated splenocytes and peritoneal macrophages. Immunopharmacol. Immunotoxicol. 34(2), 303–308 (2012).
Francis GW, Isaksen M. Droplet counter current chromatography of the carotenoids of parsley Petroselinum crispum. Chromatographia. 1989;27:549–551.
Pattison DJ, Silman AJ, Goodson NJ, Lunt M, Bunn D, Luben R, Welch A, Bingham S, Khaw KT, Day N, Symmons DP. Vitamin C and the risk of developing inflammatory polyarthritis: prospective nested case-control study. Ann Rheum Dis. 2004 Jul;63(7):843-7. 2004. PMID:15194581.