Lopúch väčší
Názory na lopúch sa v priebehu histórie veľmi menili. Niekedy bol považovaný za agresívnu burinu, ktorú treba vyhubiť, inokedy za modernú a všestrannú liečivú rastlinu. Na liečebné účely sa používali najmä korene.
V starovekej európskej ľudovej medicíne sa používal najmä na liečbu uštipnutia jedovatým hadom alebo uhryznutia besným psom, zatiaľ čo Číňania ho používali na liečbu prechladnutia, chrípky, infekcií horných dýchacích ciest, zápalu pľúc a kožných problémov.
V ranom stredoveku nemecká kresťanská mníška a botanička Hildegarda z Bingenu (Hildegard von Bingen,) používala koreň lopúcha na liečbu zhubných nádorov. V 14. storočí sa rozdrvené listy lopúcha miešali s vínom a používali na liečbu lepry. V 17. storočí anglický botanik Nicholas Culpeper zaznamenal dosť zvláštny „recept“ na vyliečenie prolapsu maternice: pacientka si mala priviazať k hlave kus koreňa lopúcha, ktorý podľa neho „stiahne“ maternicu späť na miesto. Neskôr európski farmaceuti odporúčali koreň lopúcha ako liek na rôzne ochorenia – horúčky, ekzémy, psoriázu (lupienka), lupiny, zápal kože – ale tiež na dnu, nádory, syfilis a trichomóniu (kvapavka), a taktiež na popôrodnú depresiu. Lekári v Novom svete ho hlavne používali na liečbu infekcií močových ciest, problémov s obličkami, zápalov kĺbov (artritída) a infekčných kožných ochorení. V Ázii sa už dlho konzumujú čerstvé výhonky, korene a stonky lopúcha, zatiaľ čo v Anglicku je obľúbenou zložkou nealkoholických nápojov. Podporuje trávenie, je vynikajúcim detoxikačným prostriedkom, podporuje zdravie pokožky, znižuje krvný tlak a môže byť úspešne použitý na obnovenie a udržanie rovnováhy črevnej mikroflóry.
Liečivé účinky
Lopúch je bohatý na minerálne látky, z ktorých najdôležitejšie sú meď, železo, mangán, horčík, fosfor, draslík, vápnik a zinok, ako aj vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, C a E, zatiaľ čo vitamín A sa nachádza len v semenách. Okrem týchto účinných látok obsahuje koreň lopúcha väčšie množstvo lignanov, slizov, trieslovín, kyseliny chlorogenovej a kávovej, inulínu a stopy éterických olejov. Dôležitou účinnou látkou je archtiopikrin, ktorý má vynikajúce antibakteriálne, antimykotické a antiseptické vlastnosti, ktoré výrazne zmierňujú príznaky rôznych kožných ochorení. Je úspešný aj pri odstraňovaní vnútorných infekčných ťažkostí: môže byť obzvlášť užitočný pri obnove normálnej funkcie močových ciest, obličiek a hrubého čreva. Jeho priaznivé účinky sú jemné, chránia sliznice orgánov a posilňujú odolnosť slizníc. Prítomnosť polynenasýtených fenolových kyselín tiež pomáha v boji proti baktériám, pôsobí takmer ako antibiotikum a pomáha odstraňovať rôzne druhy zápalov a podráždení. Obsahuje vysokú koncentráciu draslíka, ktorý prispieva k prevencii aterosklerózy, infarktu a mŕtvice, ako aj k zníženiu vysokého krvného tlaku. Jeho imunitu posilňujúce vlastnosti sú spôsobené najmä vysokým obsahom vitamínov C a E, antioxidantov, ktoré dokážu viazať voľné radikály spôsobujúce rakovinu, zápaly, kardiovaskulárne ochorenia a urýchľujúce starnutie pokožky.
Účinné látky lopúcha stimulujú žlčové a pečeňové funkcie, čo z neho robí vynikajúcu bylinu na detoxikačné kúry. Jeho detoxikačné vlastnosti posilňuje aj jeho schopnosť zvyšovať potenie a zlepšovať prietok moču, čo pomáha odstraňovať toxíny.
Keďže pôsobí ako mierne preháňadlo (laxatívum), môže sa používať aj ako doplnok pri redukčnej diéte. Močopudná a krv čistiaca vláknina inulín, ktorú obsahuje koreň lopúcha – patrí medzi najdôležitejšie prebiotiká, teda potrava pre prospešné črevné baktérie – tiež pomáha zbavovať sa nahromadených toxínov a pomáha udržiavať vyváženú črevnú flóru. Tá je mimoriadne dôležitá, pretože fungovanie črevnej flóry priamo ovplyvňuje účinnosť imunitného systému – približne 70% imunitných buniek sa nachádza v črevách -, zatiaľ čo baktérie v črevnej flóre pomáhajú produkovať mnohé vitamíny a iné látky dôležité pre organizmus a napomáhajú tráveniu a metabolizmu. Vláknina zohráva významnú úlohu v tom, že koreň lopúcha stimuluje trávenie – jeho vlákninové látky podporujú tvorbu tráviacich štiav – a urýchľuje prechod potravy črevným traktom, čím odstraňuje a zabraňuje vzniku nadúvania a zápchy. Inulín tiež znižuje zápal tráviaceho traktu, zmierňuje príznaky vredov, zmierňuje kŕče a brzdí rast baktérií spôsobujúcich hnačku. Má dôležitú vlastnosť znižovať hladinu cholesterolu, čím chráni srdce a cievny systém, a reguluje hladinu cukru v krvi. Prostredníctvom detoxikácie lopúch tiež obnovuje zdravie pokožky, pomáha liečiť akné, dermatitídu, pupienky a pigmentové škvrny. Zmierňuje bolesť a urýchľuje hojenie rán, je účinný pri liečbe popálenín, môže pomôcť odstrániť lupiny a vypadávanie vlasov.
Koreň lopúcha povzbudzuje chuť do jedla a môže sa používať aj na liečbu anorexie. Používa sa na liečbu bolesti hrdla a iných dýchacích ciest, ako aj neplodnosti a impotencie.
Čo hovorí veda?
Nemeckí vedci skúmali účinky arctiinu (antioxidačný lignan) obsiahnutého v lopúchu pôsobiaceho proti starnutiu a omladzujúcemu účinku na pokožku. Zistili, že extrakt z lopúcha regeneruje štruktúru pokožky, a jeho používanie po dobu štyroch týždňov výrazne redukuje viditeľné vrásky okolo očí. Štúdia bola zverejnená v odbornom časopise Journal of Cosmetic Dermatology.
Použitie
- Anorexia
- Bakteriálne infekcie
- Obnovenie črevnej flóry
- Kožné problémy (zápaly)
- Ekzémy
- Poruchy trávenia
- Dezinfekcia
- Diéta (chudnutie)
- Infekcie
- Zápaly
- Hnačka
- Infekcie močových ciest
- Posilnenie imunity
- Vysoká hladina cukru v krvi
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- Prechladnutie
- Detoxikácia
- Akné
- Nadúvanie
- Psoriáza (lupienka)
- Prevencia rakoviny
- Vrásky
- Hojenie rán
- Zápcha
- Bolesť hrdla
Zdroje
Burdock. Review of Natural Products. factsandcomparisons4.0 [online]. 2005. Available from Wolters Kluwer Health, Inc. Accessed April 16, 2007.
Lin CC, Lu JM, Yang JJ, et al. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med. 1996;24:127-137.
Kolacz NM, Jaroch MT, Bear ML, Hess RF. The effect of Burns & Wounds (B&W)/burdock leaf therapy on burn-injured Amish patients: a pilot study measuring pain levels, infection rates, and healing times. J Holist Nurs. 2014;32(4):327-40.
J. Liu, Y.-Z. Cai, R. N. S. Wong et al., “Comparative analysis of caffeoylquinic acids and lignans in roots and seeds among various burdock (Arctium lappa) genotypes with high antioxidant activity,” Journal of Agricultural and Food Chemistry, vol. 60, no. 16, pp. 4067–4075, 2012.
Chan YS, Cheng LN, Wu JH, et al. A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock). Inflammopharmacology. 2011;19(5):245-254.
Li D, Kim JM, Jin Z, Zhou J. Prebiotic effectiveness of inulin extracted from edible burdock. Anaerobe. 2008;14(1):29-34.