Dolina Liečivých Bylín

Koriander

Koriander, ktorý má mierne pikantnú chuť, patrí v kuchyni stále medzi veľmi obľúbené bylinky. Mnohí používajú jeho semená na ochutenie jedál a v kuchyni využívajú aj jeho čerstvé lístky. Bolo zistené, že ľudia, ktorí používajú koriander ako korenie, používajú menej soli.

Vyniká obsahom sacharidov a bielkovín, obsahuje vitamíny C a K, provitamín A, β-karotén, kyselinu listovú, draslík, cholín, luteín a mangán.

Mnohé z jeho priaznivých účinkov možno pripísať jeho vysokému obsahu antioxidantov. Štúdie naznačujú, že môže byť účinný pri liečbe rakoviny prostaty, pretože môže znížiť expresiu špecifických génov v rakovinových bunkách, a tým im zabrániť v množení a šírení. Podobné výsledky vykazuje aj pri bunkách rakoviny prsníka a rakoviny pľúc. Jeho ďalší všeobecný protirakovinový účinok spočíva v ochrane zdravých buniek pred poškodením oxidačným stresom, ktorý je jednou z najbežnejších príčin vzniku nádorov.

Mnoho vedeckých záznamov sa zaoberá jeho protizápalovými a tým aj analgetickými vlastnosťami. Na tento účel môže byť vhodný najmä výťažok zo semien, ktorý sa osobitne odporúča ako doplnková liečba pri artritíde. S koriandrom sa dosahujú sľubné výsledky pri liečbe migrény, pretože znižuje intenzitu, trvanie a frekvenciu bolesti. Podobnú úlohu má aj pri menštruačných bolestiach, ale tiež upravuje samotný cyklus a reguluje krvácanie.

Vracajúc sa k liečbe zápalov, na koriander bohatý na antioxidanty sa môžete spoľahnúť aj pri liečbe fistúl v ústnej dutine alebo pri zápale očnej spojovky ohrozujúcom zrak – a stojí za zmienku, že vďaka svojim vitamínom a antioxidantom môže zlepšovať aj zrak. Je to dôkaz jeho antiseptického účinku. Odtiaľ je už len krok k objasneniu jeho antibakteriálnych schopností, ktoré ho oprávňujú aj na použitie pri konzervácii potravín. Zmierňuje nepríjemný telesný zápach a zlepšuje dych – súvisí to s jeho antibakteriálnym účinkom.

Ale môže nám pomôcť nielen pri likvidácii baktérií. Pre mnohých predstavujú opakujúci sa problém mykotické infekcie, z ktorých vyniká Candida albicans, mimoriadne rozšírená a ťažko vyhubiteľná. Riešením však môže byť koriander, konkrétne sa predpokladá, že esenciálny olej, ktorý sa vyrába z jeho listov, má účinné antimykotické vlastnosti.

Keďže obsahuje veľké množstvo železa, môže byť aj spojencom v boji proti anémii. Každý miluje slnečné žiarenie, ale UV lúče môžu byť pre pokožku škodlivé. Riešením by mohol byť extrakt z koriandra, ktorý chráni kožné bunky pred poškodením. Ďalšou výhodou je, že aj na pokožke prejavuje svoje protiplesňové a protizápalové schopnosti.

Ako sme už viackrát spomenuli, koriander je vynikajúcim zdrojom antioxidantov. To je jeden z dôvodov, prečo môže jeho pravidelná konzumácia pomôcť udržať zdravie kardiovaskulárneho systému. Navyše znižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL) a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL), udržiava celkovú hladinu cholesterolu na správnej úrovni. To je jedna z podmienok zdravého cievneho systému a prevencie kardiovaskulárnych ochorení. Ak máte zlé trávenie, nadúvanie a dokonca zápchu, koriander môže byť pre vás dobrým riešením. Na jednej strane zlepšuje metabolizmus a na druhej strane zvyšuje pohyb čriev, čím prináša úľavu. Netreba zabúdať, že v dôsledku dyspepsie sa v črevách hromadia toxíny. Koriander môže pomôcť zbaviť sa týchto škodlivých látok a tiež čistí pečeň.

Jednou z jeho ďalších dôležitých vlastností je stimulovanie vylučovania inzulínu a znižovanie hladiny krvného cukru. Preto sa jeho konzumácia môže odporúčať diabetikom, samozrejme pod lekárskym dohľadom. Priaznivo ovplyvňuje činnosť nervového systému, zlepšuje pamäť, a vďaka obsahu vitamínu K môže predstavovať pomoc pri liečbe Alzheimerovej choroby.

Konzumácia koriandra je vo všeobecnosti bezpečná, ak sa používa s mierou. Môžu sa však vyskytnúť alergické reakcie alebo vyrážky, v takom prípade je potrebné vyhľadať lekára.

Čo hovorí veda?

Celosvetovo neustále rastie výskyt kandidózy ústnej dutiny. Výťažok z esenciálneho oleja z listov koriandra by mohol byť schopný liečiť túto agresívnu plesňovú infekciu, píšu brazílski výskumníci v štúdii publikovanej v akademickom časopise PLOS One. Z ich výskumu vyplýva, že koriandrový esenciálny olej inhibuje adhéziu biofilmu Candida spp. a znižuje proteolytickú aktivitu Candida albicans. Výsledky sú preto sľubné, ale je potrebné ďalšie skúmanie antimykotickej aktivity koriandra, aby sa stal potenciálnym kandidátom na liečbu ochorení ústnej dutiny, ako je napríklad kandidóza spojená so zubnou protézou.

Štúdie v Iráne sa zúčastnilo 68 dobrovoľníkov s migrénou. Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín a intervenčná skupina dostávala okrem 500 mg valproátu sodného trikrát denne počas jedného mesiaca 15 ml sirupu z plodov koriandra, zatiaľ čo kontrolná skupina dostávala rovnaké množstvo placebo sirupu. Sirup z plodov koriandra významne znížil trvanie, závažnosť a frekvenciu migrén.

Použitie

  • Vysoká hladina LDL cholesterolu
  • Slabé trávenie
  • Nedostatočná funkcia pečene
  • Spomalená črevná peristaltika
  • Zníženie hladiny glukózy v krvi
  • Liečba Alzheimerovej choroby
  • Liečba rakoviny pľúc
  • Zápaly, artritída
  • Odstraňovanie aftóznych vriedkov a infekcií v dutine ústnej
  • Očné ochorenia, zápal spojiviek
  • Menštruačné problémy
  • Poruchy nervového systému
  • Problémy s pamäťou
  • Chudokrvnosť (anémia)

Zdroje

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0099086
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4752800/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9864992/ https://pharmeasy.in/blog/9-surprising-health-benefits-of-coriander-leaves-you-should-know/ https://www.researchgate.net/publication/303776980_Coriander_Overview_of_Potential_Health_Benefits https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152784/ https://www.mccormickscienceinstitute.com/our-research/scientific-overviews/msi-funded-paper-potential-health-benefits-of-coriander https://openaccesspub.org/japb/article/958 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115000647

koriander

Koriander

Názov:

Koriander

Latinský názov:

Coriandrum sativum