Dolina Liečivých Bylín

Inulín

Inulín, ktorý sa v najväčšom množstve nachádza v čakanke, topinambure, artičokoch, batátoch, banánoch, špargli a cibuli, je zložitý cukor alebo polysacharid zložený z dlhých reťazcov fruktózy. Je to vo vode rozpustná, nestráviteľná rastlinná vláknina, ktorá je zároveň vynikajúcim sladidlom. Ďalšou výhodou je, že obsahuje o tretinu menej kalórií ako cukor. Najdôležitejšie je, že inulín svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami prispieva k udržaniu a obnoveniu rovnováhy črevnej mikroflóry.

Liečivé účinky

Inulín zlepšuje metabolizmus a zvyšuje účinnosť vstrebávania vápnika, horčíka a železa. Eliminuje zvýšenú plynatosť, nadúvanie a zápchu, zvyšuje frekvenciu vyprázdňovania, zmierňuje príznaky IBS (syndrómu dráždivého čreva) a Crohnovej choroby a podporuje prirodzené detoxikačné procesy v organizme. Je mimoriadne sladký, ale nezvyšuje hladinu cukru v krvi, takže je bezpečný pre diabetikov. Keďže znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi, inulín zohráva úlohu aj pri prevencii a liečbe ochorení obehovej sústavy. Jeho blahodarné účinky na hrubé črevo a črevnú mikroflóru sú výnimočné vďaka tomu, že inulín je prebiotikum, t. j. poskytuje potravu pre prospešné baktérie, ktoré budujú črevnú flóru. Organizmus ho nedokáže stráviť, takže sa neporušený dostane do hrubého čreva, kde stimuluje rast bifidobaktérií a laktobacilov. 80% imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve a je v priamom kontakte s črevnou flórou, takže inulín, ktorý posilňuje črevnú flóru, zlepšuje aj obranyschopnosť organizmu. Pomáha tiež znižovať riziko vzniku rakoviny, najmä rakoviny prsníka a hrubého čreva.

Čo hovorí veda?

Výskum vedcov z University of Reading uverejnený v odbornom časopise European Journal of Clinical Nutrition ukázal, že príjem inulínu zvyšuje počet prospešných bifidobaktérií v črevnej flóre. Počas placebom kontrolovanej štúdie, ktorej sa zúčastnilo pätnásť zdravých žien a mužov, dostávali účastníci odporúčaných päť gramov inulínu denne, resp. osem gramov inulínu denne, ako sa odporúča pre dospelých. Vzorky stolice ukázali, že obe dávky mali priaznivý vplyv na zloženie črevnej flóry.

Použitie

  • IBS
  • Crohnova choroba
  • Metabolické problémy
  • Obnovenie črevnej flóry
  • Zápcha
  • Nadúvanie
  • Detoxikácia
  • Problémy s krvným obehom

Zdroje

Coussement, Paul AA. „Inulin and oligofructose: safe intakes and legal status.“ The Journal of nutrition 129.7 (1999): 1412S-1417s.

Boeckner, LS; Schnepf, MI; Tungland, BC (2001). „Inulin: a review of nutritional and health implications.“. Advances in food and nutrition research 43: 1–63.

Niness, KR (July 1999). „Inulin and oligofructose: what are they?„. The Journal of nutrition 129 (7 Suppl): 1402S–6S

Van Loo J., Coussement P., de Leenheer L., Hoebregs H., Smits G. On the presence of inulin and oligofructose as natural ingredients in the western diet. Crit. Rev. Food Sci. Nutr. 1995;35:525–552.

Roberfroid M (2005). „Introducing inulin-type fructans„. Br J Nutr. 93 Suppl 1: S13–25.

inulin

Inulín

Názov:

Inulín

Latinský názov:

Inulinum