Obsah
Detoxikačné bylinky
Celková slabosť, chronické bolesti hlavy, problémy so spánkom, imunitná nedostatočnosť (imunodeficiencia)? Ak sú prítomné a nemáte špecifické ochorenie, mali by ste sa čo najskôr detoxikovať. Zozbierali sme niekoľko detoxikačných byliniek, ktoré môžu pomôcť, a tiež vám povieme, kedy a ako detoxikácia pomáha.
Prečo detoxikovať, keď to za vás urobí váš organizmus? Je to všetko zbytočné – aj takéto názory môžete počuť. Čiastočne je to pravda, ale ako zvyčajne, všetko je v detailoch. Stručne povedané, áno, naše telo naozaj detoxikuje, a to nepretržite, bez čoho by sme neprežili. Nanešťastie však v súčasnosti konzumujeme a vdychujeme toľko škodlivých látok, že naše detoxikačné orgány si s tým dokážu poradiť čoraz menej. Postupom času sa tieto toxíny hromadia a spôsobujú rôzne zdravotné problémy a choroby.
Detoxikačnou kúrou môžete zabiť dve muchy jednou ranou: na jednej strane zvýšite detoxikačnú schopnosť svojho tela a na druhej strane sa zbavíte značného množstva toxínov. Treba si preto uvedomiť, že detoxikačné kúry sú určené predovšetkým na odľahčenie orgánov, ktoré detoxikujú, a na zvýšenie ich účinnosti.
Pri vývoji širokospektrálneho detoxikačného programu ToxiClean® bola pre našich výskumníkov dôležitá jeho schopnosť pôsobiť v spojení s programom Clean Inside® na dosiahnutie úplnej detoxikácie, aby…
Kedy sa odporúča detoxikácia?
Už vieme, prečo sa oplatí podstúpiť detoxikačnú kúru, teraz si poďme povedať niečo o mikrobióme. Je to relatívne jednoduché, pretože jar a jeseň sú určite časom na detoxikáciu. Na jar je vhodný čas zbaviť sa toxínov, ktoré sa nahromadili počas dlhých zimných mesiacov, a na jeseň je to dobrý čas na prípravu na zimu.
Existujú však varovné signály, pri ktorých sa odporúča detoxikácia. Samozrejme, že nasledujúce ťažkosti možno touto metódou zmierniť, ak nie sú spôsobené žiadnou chorobou alebo léziou.
- časté bolesti hlavy,
- celková slabosť,
- únava,
- depresia,
- poruchy spánku,
- tráviace problémy,
- pomalé hojenie rán,
- časté infekcie,
- ťažko odstrániteľné akné.
Vyššie uvedené príznaky sú len niektoré z najčastejších, ale telo preťažené toxínmi môže spôsobiť toľko problémov, že je ťažké ich všetky vymenovať. Patrí medzi ne oslabený imunitný systém, čo znamená častejšie ochorenia, či už ide o sezónne infekcie, ako je prechladnutie, chrípka a viróza, alebo dokonca alergie.
Ak sa včas nepostaráme o obnovu imunitného systému, môžeme čeliť ešte väčším problémom. Častým sekundárnym príznakom je rozšírenie zápalu, ktorý môže postihnúť nielen dýchacie cesty (zápal hrdla, priedušiek, pľúc), ale aj celý organizmus.
Nedostatočná funkcia imunitného systému môže byť spojená aj s poruchami trávenia, ktoré súvisia s hromadením toxínov. Existujú dva možné dôvody: po prvé, to, že sa v črevách usadzujúce nečistoty fyzicky bránia správnemu vstrebávaniu živín, čo môže viesť k rôznym nedostatkom a následne k ochoreniam.
Nehovoriac o tom, že tieto usadeniny sú skvelým úkrytom pre rôzne parazity. Parazity počas procesu metabolizmu produkujú toxíny a absorbujú živiny. Ďalšie problémy môže spôsobiť skutočnosť, že vylučovacie a detoxikačné orgány sa preťažujú a ich účinnosť sa postupne zhoršuje a časom môžu ochorieť alebo sa dokonca nenávratne poškodiť.
Toxíny často spôsobujú nadúvanie, kŕče v bruchu, zápach z úst, ako aj chronickú hnačku a dokonca chronickú zápchu.
Detoxikačné bylinky ich môžu pomôcť odstrániť, ale uistite sa, že používate len spoľahlivé produkty. Nájdite si čas a získajte potrebné informácie: preštudujte si stránky venované detoxikačným bylinkám a najmä autoritatívne webové stránky, na ktorých sa používatelia delia o svoje skúsenosti.
Detoxikačné bylinky proti obezite
Dôsledkom ochorení z nedostatku je, že bez ohľadu na to, koľko toho zjeme, sme neustále hladní, pretože sa k nám nedostávajú dôležité živiny.
Ak sa toxínov nezbavíme včas, kilá nám budú pribúdať rýchlejšie. A nie je to len estetický problém: nadváha, najmä tuk na bruchu, výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych ochorení. Nadváha takmer určite súvisí s nerovnováhou črevnej flóry, ktorá je spôsobená už prítomnosťou toxínov. Keď sa to stane, imunitný systém je ďalej oslabený (80% imunitných buniek sa nachádza v hrubom čreve, takže stav črevnej flóry priamo určuje obranyschopnosť organizmu) a metabolizmus sa zhoršuje (baktérie v črevnej flóre produkujú aj tráviace enzýmy), čo zvyšuje riziko obezity. Detoxikačné byliny tak môžu zohrávať úlohu nielen pri odstránení, ale aj pri prevencii nadváhy.
Ako dlho by mala detoxikácia trvať?
V súčasnosti sú detoxikačné bylinky čoraz populárnejšie, ale problémom je, že o ich zložení a účinkoch mimo detoxikácie často nevieme takmer nič. Existuje tendencia vybrať si z regálov obchodov prvý veľmi propagovaný výrobok v domnení, že je to zaručený spôsob, ako dosiahnuť rýchlu a úspešnú detoxikáciu.
Pokiaľ ide o rýchlosť, nemali by sme veriť na zázraky, neexistuje nič také, ako je detoxikácia na niekoľko dní, ktorá je účinná. Dá sa povedať, že minimálne 10 dní stačí na úspešnú a, čo je rovnako dôležité, menej stresujúcu detoxikáciu.
Detoxikačné bylinky, ak chcete svoje telo dôkladne prečistiť, potrebujú ešte viac času. Dosiahnutie skutočných výsledkov môže trvať aj niekoľko týždňov.
Nemali by sme byť netrpezliví, dôležitejšie ako rýchlosť je, aby dobre zvolené detoxikačné bylinky určite odstránili škodlivé látky z nášho organizmu.
Sú dobré na prevenciu?
Ďalšou veľkou výhodou detoxikačných bylín je, že okrem odstraňovania toxínov pomáhajú aj predchádzať ich hromadeniu. Pri každodennom pití malých dávok detoxikačných bylinných čajov je oveľa menej pravdepodobné, že dôjde k nahromadeniu toxínov.
Správna výživa je dôležitá
Ako už bolo spomenuté, potreba detoxikačných kúr a detoxikačných bylín môže byť čiastočne spôsobená nevhodnou stravou. Stručne si zopakujme, čo by sme nemali jesť/piť a čo by sme mali konzumovať namiesto toho, aby sme organizmus čo najmenej zaťažovali škodlivými látkami.
Namiesto bielej múky – celozrnná múka, ovsená múka, ražná múka.
Namiesto bieleho cukru – prírodné sladidlá, stévia, brezový cukor, med atď.
Namiesto živočíšnych tukov – rastlinné tuky.
Namiesto perlivých nápojov – neperlivá voda, domáce lisované ovocné a zeleninové šťavy.
Z nášho jedálnička by sme samozrejme mali úplne vylúčiť polotovary a hotové jedlá bohaté na škodlivé prídavné látky.
Detoxikačné bylinky: toto sú tie najlepšie
Aby sme zistili viac o účinkoch detoxikačných bylín, pozrime sa na niektoré z nich bližšie.
Štiavec tupolistý (Rumex obtusifolius). Hoci tento názov pozná takmer každý, nepatrí medzi „populárne rastliny“. Napriek tomu jeho priaznivé účinky poznali už naši predkovia. Dorastá do výšky až dvoch metrov a na vrchole dozrievania sú jeho listy tmavozelené a horkasté. Rastie aj vo voľnej prírode, preferuje najmä oblasti s výskytom žihľavy. Je to dôležité, pretože jeho extrakt a rozdrvené listy rýchlo zmierňujú nepríjemné popŕhlenie žihľavou.
Takmer všetky jeho časti sa dajú použiť na liečebné účely.Jeho prospešné účinky sú hlavne v oblasti trávenia, a horká látka v štiavci tupolistom stimuluje činnosť pečene, obličiek a žlčníka. Tým prispieva k optimálnemu fungovaniu prirodzených procesov detoxikácie. Vo všeobecnosti možno povedať, že druhy štiavca sú vynikajúce na detoxikáciu pečene a zmiernenie zápchy.
Keďže obnovuje vylučovanie odpadových látok, nielenže chráni naše zdravie, ale pomáha aj zlepšovať našu postavu.
Okrem toho, ako väčšina zelenolistých detoxikačných bylín, je bohatý na chlorofyl, železo, horčík, vápnik a má mimoriadne vysoký obsah vitamínov A a vitamínu C. Železo pomáha predchádzať anémii, horčík pomáha obnoviť vodnú rovnováhu spôsobenú chronickou alebo akútnou hnačkou a upokojuje nervy.
Jeho antioxidačné vitamíny účinne bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie buniek, zápaly, cievne ochorenia a rôzne nádory. Chlorofyl zohráva dôležitú úlohu pri ochrane buniek a ich zdravej obnove. Štiavec kučeravý je výborný baktericíd a okrem antioxidačných vlastností pôsobí protizápalovo, preto sa odporúča najmä počas epidémií. Najlepšie sa konzumuje v koktailoch (smoothies) alebo sparený, ale možno z neho pripraviť aj odvar – hoci ten môže poškodiť jeho zložky citlivé na teplo. Je to skvelý sedací kúpeľ pri infekciách močových ciest.
Listy, ktoré zostanú z odvaru, možno použiť ako skvelý obklad, ktorý sa prikladá na drobné rany a pomliaždeniny, aby sa zabránilo infekcii a skrátil sa čas hojenia. Vďaka vysokému obsahu vitamínu A je pleť krajšia, sviežejšia a zlepšuje zrak: nedávny výskum ukázal, že sa ním dá úspešne liečiť šeroslepota.
Senovka grécka (Triginella foenum-graceum): Spomedzi detoxikačných bylín je čoraz populárnejšia senovka grécka, ktorá na rozdiel od svojho názvu pochádza z Ázie. Názov senovka grécka odkazuje na skutočnosť, že starí Gréci používali túto rastlinu najmä na kŕmenie hospodárskych zvierat. Najčastejšie sa používajú jej tvrdé sivasté trojuholníkové semená. Keď dozrejú, sušia sa na vzduchu a potom sa rozomelú a vylúpnu.
V semenách senovky gréckej sa nachádza alkaloid nazývaný trigonelín, ktorý spolu so slizom pomáha zlepšovať trávenie. Reguluje peristaltiku čriev, zmäkčuje stolicu a pomáha zmierňovať zápchu.
Jedným z jej detoxikačných účinkov je, že veľmi účinne odstraňuje splodiny, ktoré uviazli v črevnom trakte. Má priaznivé účinky na čistenie krvi, dokáže vyvolať potenie a odstrániť toxíny cez póry – ako uvádza odborný časopis International journal of Advanced Biological and Biomedical Research.
Semená senovky gréckej sú bohaté na minerálne látky, najmä železo, mangán, meď a horčík. Obsahujú vitamín B6, riboflavonoidy, rastlinný olej, fosfát a bielkoviny. Mnohí ľudia nemajú radi vôňu tejto bylinky, v takom prípade ju môžete zmiešať s malinovým pyré alebo medovkou.
Vďaka vláknine pravidelný príjem senovky gréckej reguluje rovnomerné vstrebávanie cukrov, čo je prospešné pre hladinu cukru v krvi, a znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu. Tieto vlákniny absorbujú prebytočnú vodu v hrubom čreve a zmäkčujú stolicu, čím uľahčujú a urýchľujú jej odchod z tela.
Saponín, ktorý obsahuje, stimuluje produkciu žlčových kyselín, ktoré pomáhajú neutralizovať toxíny a znižovať hladinu cholesterolu. Je to vynikajúci detoxikačný prostriedok a môže sa používať aj na prevenciu a liečbu rakoviny. Pomáha najmä pri rakovine prsníka a rakovine hrubého čreva.
Ak sa dodržiava predpísané dávkovanie, senovka grécka nemá žiadne vedľajšie účinky, ale väčšie množstvo môže spôsobiť hnačku a podráždenie čriev. Nemala by sa užívať počas tehotenstva, pretože môže spôsobiť kontrakcie maternice. Neodporúča sa ani počas dojčenia, pretože materskému mlieku dodáva nepríjemnú chuť.
Ostropestrec mariánsky (Silybum marianum): Ostropestrec mariánsky, ktorý rastie vo voľnej prírode, je významná detoxikačná bylina.
Využívajú sa predovšetkým jeho ostnaté okraje kvetných lístkov a semená. Táto na prvý pohľad nenápadná detoxikačná liečivá rastlina je doslova „napchatá” prospešnými zložkami. Je bohatá na antioxidanty, ako sú polyfenoly – najdôležitejší z nich je silymarín – a tiež na antioxidanty, ako sú triesloviny a vitamín E, ako aj na oleje.
Silymarín je jedným z najlepších hepatoprotektorov (ochrancom pečene), čo zásadne určuje detoxikačnú schopnosť ostropestreca mariánskeho. Vedci sa domnievajú, že ostropestrec mariánsky vďačí svojej čistiacej a ochrannej schopnosti práve silymarínu, uvádza medicalnewstoday.com.
Nezabúdajme, že pečeň je orgánom, ktorý vykonáva väčšinu detoxikácie. Ostropestrec mariánsky nielenže posilňuje pečeň, ale tiež priamo eliminuje toxíny. Navyše, ostropestrec mariánsky dokáže regenerovať poškodené pečeňové tkanivo, čo môže výrazne pomôcť pri liečbe chorôb, ako sú cirhóza pečene, hepatitída alebo zápal pečene.
Ostropestrec mariánsky je mnohostranná detoxikačná liečivá bylina: okrem pečene čistí aj žlčové cesty, čím podporuje správny tok žlčovej tekutiny. Blahodarne pôsobí na trávenie a funkciu obličiek, čo tiež prispieva k jeho výnimočným detoxikačným účinkom.
Za zmienku stoja aj niektoré jeho antioxidačné vlastnosti. Je to spôsobené tým, že ostropestrec mariánsky chráni DNA a môže znížiť riziko vzniku zápalov, kardiovaskulárnych ochorení a nádorov. Ďalšou zaujúmavosťou je, že jeho extrakt je protijedom na mnohé plesňové otravy.
Môže sa používať ako liek na bolesti žalúdka a existujúce žlčové kamene. Rovnako ako pri iných detoxikačných liečivých bylinkách, aj pri ostropestreci mariánskom je vhodné pred jeho pravidelným užívaním konzultovať s odborníkom a vždy dodržiavať stanovenú dennú dávku.
Vo všeobecnosti nemá vedľajšie účinky, avšak pri predávkovaní môže spôsobiť žalúdočné problémy a zriedkavo aj alergické reakcie.
Keďže môže ovplyvniť činnosť niektorých enzýmov, užívanie ostropestreca mariánskeho sa neodporúča počas niektorých liečebných terapií, ako sú hormonálna antikoncepcia alebo antidepresíva.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362.php
http://www.ijabbr.com/article_7851_bbd8fa7701b237d7746306a9df24e736.pdf
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/trigonella