Dolina Liečivých Bylín

Tekvicové semienka

Tekvicové semienka sú obľúbenou pochúťkou, ktorá sa konzumuje samostatne alebo sa pridáva do jedál takmer vo všetkých krajinách sveta. Aztékovia ich uctievali ako potravinu aj liek, v Laose ich považovali za kráľovnú zeleniny a budhistickí mnísi verili, že konzumácia tekvicových semienok môže viesť k nesmrteľnosti. Tekvicové semienka síce nerobia zázraky, ale ich účinné látky chránia telo pred rôznymi chorobami. Sú jedným z najdôležitejších zdrojov zinku, ktorý je obzvlášť účinný pri ochrane prostaty, zatiaľ čo vysoký obsah tryptofánu v tekvicových semienkach pomáha zmierňovať depresie a poruchy spánku. Väčšinu zo svojho širokého spektra prospešných vlastností si zachováva, keď sa praží, pridáva do jedla alebo dokonca vo forme oleja.

Liečivé účinky

Tekvicové semená obsahujú veľké množstvo vitamínov E, C, K a B, fosfor, vápnik, draslík, horčík, mangán a železo. Hrsť tekvicových semienok poskytuje šestinu dennej potreby bielkovín a približne štvrtinu odporúčanej dávky vlákniny v nelúpanej forme, pričom sú nízkokalorické. Dôležitou zložkou je aminokyselina tryptofán (INN: tryptophan), ktorú si telo nedokáže samo vyrobiť a ktorá je prekurzorom hormónu serotonínu a prispieva k tvorbe melatonínu, čím ovplyvňuje našu reakciu na stres a celkovo našu náladu: pomáha zmierňovať depresiu, paniku a nespavosť, cítime sa šťastnejší a normalizuje náš krvný tlak. Sú tiež bohaté na horčík, ktorý zvyšuje ich upokojujúci účinok na nervy a zlepšuje činnosť srdca. Ľahko stráviteľné bielkoviny v tekvicových semienkach stabilizujú hladinu cukru v krvi, čo môže pomôcť pri prevencii a liečbe cukrovky a jej komplikácií, ako aj pri účinnejšej redukčnej diéte. Ich rastlinná vláknina tiež podporuje chudnutie tým, že reguluje činnosť čriev a vyprázdňovanie. Dobre pôsobí aj pri detoxikácii, keď čistí hrubé črevo od toxínov a škodlivých usadenín. Pravidelná konzumácia tekvicových semienok alkalizuje organizmus, odstraňuje prekyslenie a obnovuje normálnu hladinu pH. Sú výborným prostriedkom proti parazitom a jedným z najlepších prírodných ochrancov prostaty, najmä vďaka vysokému obsahu zinku: mužský organizmus po určitom veku postupne stráca zinok, čo môže viesť k nezhubnému zväčšeniu prostaty, impotencii a nakoniec k rakovine prostaty. Tekvicové semienka môžu tento nedostatok zinku významne doplniť – hrsť tekvicových semienok poskytuje 20% dennej potreby – a prispieť tak k zníženiu hmotnosti prostaty a prevencii rakoviny. Fytosteroly a lignany v tekvicových semienkach tiež pomáhajú predchádzať zväčšeniu prostaty.

Upozornenie: Väčšina zinku v tekvicových semienkach sa nachádza v tenkej vrstve medzi semienkom a šupkou!

Zinok tiež zvyšuje počet spermií a plodnosť a potláča tvorbu dihydrotestosterónu (DHT), a tým aj plešatosť, zatiaľ čo aminokyselina myozín v tekvicových semenách zvyšuje libido stimuláciou svalových kontrakcií.

Okrem toho zabraňuje náhlym poklesom hladiny cukru v krvi, ku ktorým často dochádza počas diét, a to jednoduchým užitím štipky počas dňa. Pôsobí silne protizápalovo, zmierňuje aj opuchy kože a nemá žiadne vedľajšie účinky. Pomáha znižovať hladinu LDL (zlého) cholesterolu, čím pomáha pri prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Tekvicové semienka bohaté na omega-3 aj omega-6 mastné kyseliny dodávajú energiu, normalizujú krvný tlak, zabraňujú škodlivým oxidačným procesom – ktoré sú spojené s rakovinou – a predchádzajú zápalom vrátane artritídy a srdcových ochorení. Sú bohaté na antioxidanty vrátane zinku, mangánu, kyseliny ferulovej, kyseliny kávovej, kyseliny kumárovej, lignanov, kyseliny vanilovej, viacerých foriem vitamínu E, alfa, delta a gama tokoferolu a obzvlášť užitočného alfa-tokofenolu a gama-tokofenolu. Lignany a proteíny tekvicových semien majú silnú antimikrobiálnu aktivitu, najmä proti vírusom a plesniam.

Čo hovorí veda?

A University of the West Indies kutatói megvizsgálták, milyen hatással lehet a tökmagolaj a tesztoszteron által kiváltott prosztata jóindulatú megnagyobbodására. A Journal Medicinal Food folyóiratban közzétett tanulmányukból kiderül, hogy a tökmagolaj képes gátolni a prosztata jóindulatú növekedését.

Využitie

  • Poruchy spánku
  • Cukrovka
  • Depresia
  • Odčervenie
  • Úbytok hmotnosti, nadváha
  • Kvasinkové infekcie
  • Zníženie zápalu
  • Vypadávanie vlasov
  • Kontrola cholesterolu
  • Vysoký krvný tlak
  • Erektilná dysfunkcia
  • Neplodnosť
  • Problémy s prostatou
  • Obnovenie acidobázickej rovnováhy
  • Úzkosť
  • Kontrola hladiny cukru v krvi
  • Vírusové infekcie

Zdroje

Applequist WL, Avula B, Schaneberg BT et el. Comparative fatty acid content of seeds of four Cucurbita species grown in a common (shared) garden. Journal of Food Composition and Analysis, September—November 2006.

Al-Khalifa, A.S. Physicochemical characteristics, fatty acid composition, and lipoxygenase activity of crude pumpkin and melon seed oils. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1996;44:964–966.

Glew RH, Glew RS, Chuang LT et al. Amino acid, mineral and fatty acid content of pumpkin seeds (Cucurbita spp) and Cyperus esculentus nuts in the Republic of Niger. Plant Foods Hum Nutr. 2006 Jun;61(2):51-6.

Barbara, S., Murkovic, M. Changes in chemical composition of pumpkin seeds during the roasting process for production of pumpkin seed oil (Part 2: volatile compounds). Food Chemistry. 2004;84:367–374.

Ovca A, van Elteren JT, Falnoga I et al. Speciation of zinc in pumpkin seeds (Cucurbita pepo) and degradation of its species in the human digestive tract. Food Chemistry, 15 October 2011, Pages 839-846.

Vassiliou AG, Neumann GM, Condron R et al. Purification and mass spectrometry-assisted sequencing of basic antifungal proteins from seeds of pumpkin (Cucurbita maxima). Plant Science, Volume 134, Issue 2, 5 June 1998, Pages 141-162.

Makni, M., Fetoui, H., Gargouri, N.K., Garoui, E.l.M., Jaber, H., Makni, J., Boudawara, T., Zeghal, N. Hypolipidemic and hepatoprotective effects of flax and pumpkin seed mixture rich in ω-3 and ω-6 fatty acids in hypercholesterolemic rats. Food and Chemical Toxicology. 2008;46:3714–3720.

Xanthopoulou MN, Nomikos T, Fragopoulou E et al. Antioxidant and lipoxygenase inhibitory activities of pumpkin seed extracts. Food Research International, Volume 42, Issues 5—6, June—July 2009, Pages 641-646.

tökmag

Tekvicové semienka

Názov:

Tekvicové semienka

Latinský názov:

Cucurbita pepo L