Pšeničná tráva
Pšeničná tráva nie je nič iné ako naklíčená forma samotnej pšenice, ktorá sa pestuje približne 10-15 týždňov. Hoci sa v západnej Európe stala populárnou až v 20. storočí, v staroveku bola v Egypte a na Blízkom východe obľúbeným a ľahko dostupným liekom. Pšeničná tráva sa najčastejšie konzumuje čerstvo vylisovaná, je to superpotravina, mimoriadne bohatá na vitamíny, minerály, enzýmy a aminokyseliny. Zvyšuje množstvo kyslíka v krvi, takže je účinným zdrojom energie. Je tiež silnou výživnou látkou pre pokožku, reguluje hladinu cukru v krvi, viaže voľné radikály spôsobujúce rakovinu, pomáha pri liečbe upchatého nosa, kašľa, alergií, akné, ekzémov, uštipnutí hmyzom, drobných poranení a chudnutí. Pšeničná tráva je jedným z najúčinnejších prírodných detoxikantov, pričom jej veľkou výhodou je, že sa dá ľahko pestovať doma, dokonca aj na okne.
Liečivé účinky
Najdôležitejšie zdravotné účinky pšeničnej trávy sú spôsobené jej mimoriadne vysokým obsahom chlorofylu. Chlorofyl, nazývaný aj krvou rastlín, má veľmi podobnú štruktúru ako hemoglobín, len s tým rozdielom, že namiesto železa obsahuje horčík. Zvyšuje počet červených krviniek a hladinu kyslíka v krvi, čo urýchľuje obnovu buniek a odstraňovanie nahromadených toxínov a pomáha rastu prospešných baktérií. Okrem toho chlorofyl urýchľuje hojenie vredov, popálenín a rán, alkalizuje krv, zlepšuje metabolizmus, reguluje krvný tlak a brzdí rakovinové procesy. Pôsobí ako akumulátor, ktorý dobíja organizmus energiou.
Pšeničná tráva je superpotravina, ktorá obsahuje takmer všetky živiny – mnoho vitamínov a takmer sto minerálov – ktoré telo potrebuje. 100 g pšeničnej trávy obsahuje toľko prospešných látok ako dva kilogramy surovej zeleniny. Je bohatým zdrojom zinku, fosforu, vápnika, draslíka, horčíka, železa, betakaroténu, vitamínov A, C a E a vitamínov skupiny B, najmä B1, B2, B3, B5 a B6. Jej vynikajúce detoxikačné a digestívne účinky posilňuje obsah saponínov, ktoré podporujú funkciu lymfy, a minerálnych solí a aminokyselín. Nie je náhoda, že pšeničná tráva tiež výrazne zvyšuje svalový tonus. Pšeničná tráva má silné antibakteriálne a antiseptické účinky, lieči zápaly črevného traktu, posilňuje imunitný systém, chráni pred sezónnymi chorobami a zmierňuje príznaky alergií. Vláknina v pšeničnej tráve je prospešná aj pre trávenie, čistí črevný trakt od škodlivých usadenín, zabezpečuje správnu funkciu čriev, odstraňuje zápchu a nadúvanie a znižuje tvorbu črevných plynov.
Pšeničná tráva znižuje chuť do jedla, a preto sa odporúča pri redukčných diétach. Jej antioxidanty neutralizujú voľné radikály, spomaľujú starnutie pokožky a chránia telo pred abnormálnym množením buniek, ktoré môže spôsobiť vznik nádorov. Vďaka vysokému obsahu vitamínov prispieva pravidelná konzumácia pšeničnej trávy k zdraviu pokožky, vlasov a nechtov a kvapka šťavy z pšeničnej trávy dokáže vyčistiť upchatý nos. Je skutočným prínosom pre vegetariánov, pretože dopĺňa telu potrebný vitamín B12. Neobsahuje lepok, takže je bezpečná aj pre ľudí s celiakiou.
Čo hovorí veda?
Výskumníci v Izraeli podávali pacientom s ulceróznou kolitídou jeden deciliter šťavy z pšeničnej trávy alebo placebo denne počas jedného mesiaca. Pacienti liečení pšeničnou trávou zaznamenali na konci liečby výrazné zlepšenie: ich príznaky sa zmiernili, najmä sa znížilo krvácanie z konečníka spojené s ochorením. Výsledky štúdie boli uvedené v odbornom časopise Scandinavian Journal of Gastroenterology.
Použitie
- Detoxikácia
- Alkalizácia
- Málo energie
- Tráviace ťažkosti
- Zápal hrubého čreva
- Upchatý nos
- Liečba rán
- Popáleniny
- Ekzém
- Redukčná diéta
- Problematická pokožka (akné)
- Čistenie pokožky
- Uštipnutie hmyzom
- Nedostatky živín
- Kašeľ
- Alergie
- Nádory
- Posilnenie imunitného systému
Zdroje
Dunham. „Differential Inhibition of Virus Hemagglutination by Clorophyllin”. Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine. 87, 431-33.
Bar-Sela G, Tsalic M, Fried G, Goldberg H. Division of Oncology, Rambam Medical Center and Faculty of Medicine, Technion-Israel Institute of Technology. Wheat grass juice may improve hematological toxicity related to chemotherapy in breast cancer patients: a pilot study. Nutr Cancer. 2007;58(1):43-8.
Chiu-Nan Lai et al: The inhibitions of in vitro metabolic activation of carcinogens by wheat sprout extracts. Nutrition & Cancer, 1978, 1(1): 27 – 30.
Shattan and Kutcher. “Effect of Chlorophyll on Postextraction Healing.” Journal of Oral Surgery. 46, 324.
S. Mukhopadhyay; J. Basak; M. Kar; S. Mandal; A. Mukhopadhyay; Netaji Subhas; Chandra Bose; Cancer Research Institute, Kolkata, India; NRS Medical College, Kolkata, India; Central Institute for Research (Ayurveda), Kolkata, India. The Role of Iron Chelation Activity of Wheat Grass Juice in Patients with Myelodysplastic Syndrome. Journal of Clinical Oncology 27:15s, 2009
Marawaha, RK; Bansal, D; Kaur, S; Trehan, A; Wheatgrass Juice Reduces Transfusion Requirement in Patients with Thalassemia Major: A Pilot Study. Indian Pediatric 2004 Jul;41(7):716-20
Effect of Wheat Grass Juice in Supportive Care of Terminally Ill Cancer Patients — A Tertiary Cancer Centre Experience from India. Journal of Clinical Oncology 2006 ASCO Meeting Proceedings Part I. Vol 24, No. 18s (June 20 Supplement), 2006: 8634. Dey S et al.