Pomaranč
Pomaranč, ktorý patrí do čeľade citrusov pochádza z južnej Číny, pochádza z južnej Číny, odkiaľ bol najprv dovezený do Indonézie a potom do Indie. Do Európy ho pravdepodobne priviezol Alexander Veľký, aj keď jeho skutočné rozšírenie nastalo až oveľa neskôr, v 15. storočí, kedy sa už pestoval aj v Európe. Následne ho Krištof Kolumbus zaviezol na Karibské ostrovy a so španielskymi objaviteľmi sa dostal na Floridu a do Kalifornie. Je to veľmi produktívna rastlina, dospelý pomarančovník môže za sezónu vyprodukovať až 500 plodov. Hoci ako potravina má množstvo zdraviu prospešných a liečivých vlastností, v Európe sa pôvodne používal hlavne na výrobu rôznych destilátov, zatiaľ čo z éterických olejov nachádzajúcich sa predovšetkým v šupke sa pripravovali „voňavé vody“. Prvý recept obsahujúci pomaranč pochádza z neskorého stredoveku, vtedy sa však konzumoval len ako poleva alebo omáčka. Pomaranč je výborným antioxidantom s vlastnosťami starajúcimi sa o pokožku a chrániacimi srdce, dobre sa využíva proti nachladnutiu a jeho účinné látky prispievajú aj k prevencii a liečbe rakoviny.
Liečivé účinky
Pomaranč má nízky obsah kalórií (130 g predstavuje iba 62 kalórií) a prakticky neobsahuje žiaden tuk. Napriek tomu obsahuje veľké množstvo vitamínov A a B, z vitamínov skupiny B najmä tiamín a kyselinu listovú. Jeden pomaranč strednej veľkosti pokrýva významnú časť odporúčaného denného príjmu vitamínu C. Vitamín Vitamín C je silný antioxidant, ktorý viaže voľné radikály priamo spojené s rakovinou a zápalovými procesmi vrátane astmy, osteoartritídy, reumatoidnej artritídy a zápalu ďasien, spomaľuje starnutie pokožky a posilňuje imunitný systém. Pomáha predchádzať nachladnutiu, nádche a iným sezónnym infekciám. Okrem toho podporuje vstrebávanie železa a tvorbu červených krviniek, čím prispieva k liečbe chudokrvnosti.
Pomaranč podporuje tvorbu kolagénu v spojivových tkanivách, posilňuje zuby, kosti, kĺby a chrupavky. Zlepšuje kvalitu cievnych stien, a tým prispieva k zdravému krvnému obehu. K ochrane kostí a posilňovaniu svalov (napr. srdcového svalu) prispieva aj obsah vápnika v pomaranči. Vyšší obsah draslíka reguluje krvný tlak a zohráva dôležitú úlohu v udržiavaní zdravia srdcovo-cievneho systému. Antokyány v pomarančoch, nachádzajúce sa najmä v červených odrodách, tiež znižujú zápalové procesy v tele. zatiaľ čo terpény bránia vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Terpén limonén, ktorý sa nachádza v šupke pomaranča a je hlavnou zložkou pomarančového oleja, vykazuje protinádorové účinky, pričom je obzvlášť účinný proti rakovine prsníka.
Pomaranč obsahuje významné množstvo rastlinnej vlákniny, predovšetkým pektínu. Vďaka tomu podporuje vstrebávanie cukrov, tukov a bielkovín, zmierňuje vysokú hladinu cholesterolu spôsobujúcu kardiovaskulárne ochorenia, ako aj príznaky dráždivého čreva (IBS). Pravidelná konzumácia pomarančov preto napomáha správnemu tráveniu, znižuje riziko vzniku cukrovky a aterosklerózy a čistí hrubé črevo od toxínov, ktoré môžu spôsobiť okrem iného aj rakovinu. Keďže pomaranče liečia zápchu a obnovujú správny pohyb čriev a metabolizmus, pomáhajú aj pri chudnutí. Vďaka schopnosti regulovať hladinu krvného cukru ich môžu po odporúčaní lekára konzumovať aj diabetici. Pomaranče sú bohaté na polyfenoly, z ktorých obzvlášť prospešné sú limonoidy, ktoré sa môžu využívať pri liečbe rakoviny prsníka, žalúdka, kože a hrubého čreva.
B-vitamíny stimulujú tráviace procesy a odstraňujú nechutenstvo, zatiaľ čo flavonoidy, najmä luteín a betakarotén, posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu, chránia zdravie pokožky a pomáhajú predchádzať zápalom, plesňovým a bakteriálnym infekciám a rakovine. Pomaranč tiež pomáha udržiavať zdravie očí, pričom jeho antioxidačná zložka beta-kryptoxantín je obzvlášť účinná proti rakovine pľúc a zmierňuje reumatické príznaky. Pomarančová šťava ničí baktériu Helicobacter pylori, ktorá je priamo spojená so vznikom žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka, a tiež pomáha predchádzať vzniku obličkových kameňov. Najdôležitejší flavonoid hesperedín, nachádzajúci sa vo vnútornej bielej vrstve šupky, je vynikajúcim prostriedkom na znižovanie krvného tlaku, hladiny cholesterolu a zápalu. Pomaranč priaznivo pôsobí na nervy, odbúrava stres a depresiu, zlepšuje náladu, spomaľuje mentálny úpadok a môže pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe.
Čo hovorí veda?
Francúzski vedci skúmali vplyv pomarančov a hesperidínu z pomarančov na krvný tlak a cievny systém. Do štúdie zaradili 24 zdravých, mierne obéznych mužov vo veku 50-65 rokov. Účastníci pili 500 ml 100% pomarančového džúsu trikrát denne počas štyroch týždňov, potom 500 ml iných tekutín a kapsulu s hesperidínom počas rovnakého obdobia a nakoniec 500 ml tekutiny bez hesperidínu (placebo). Zistilo sa, že pomarančový džús výrazne znižuje diastolický krvný tlak a hisperidín o niečo menej. Vysoký diastolický krvný tlak zvyšuje riziko srdcového infarktu, mozgovej príhody a zlyhania obličiek – v porovnaní s placebom. Bolo tiež preukázané, že pomaranče aj hisperidín zlepšujú schopnosť rozširovania ciev, čo pomáha udržiavať zdravé srdce. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise American Journal of Clinical Nutrition.
Použitie
- Alzheimerova choroba
- Čistenie čriev
- Kožné problémy
- Prevencia cukrovky
- Posilnenie kostí
- Depresia
- Poruchy trávenia
- Ateroskleróza
- Posilnenie cievnych stien
- Prevencia infekcií
- Žalúdočné vredy
- Hnačka
- Zápal ďasien
- Syndróm dráždivého čreva (IBS)
- Posilnenie imunity
- Zlepšenie zraku
- Vysoký krvný tlak
- Vysoká hladina cholesterolu
- Prechladnutie
- Detoxikácia
- Osteoartróza
- Prevencia rakoviny
- Reumatoidná artritída
- Zápcha
- Kardiovaskulárne ochorenia
- Obličkové kamene
- Anémia (chudokrvnosť)
Zdroje
Fong CH, Hasegawa S, Herman Z, Ou P. Limonoid glucosides in commercial citrus juices. J Food Sci 1990;54:1505–6.
Galati EM, Monforte MT, Kirjavainen S, et al. Biological effects of hesperidin, a citrus flavonoid. (Note I): antiinflammatory and analgesic activity. Farmaco 1994 Nov;40(11):709-12. 1994. PMID:13070.
Aschoff JK, Kaufmann S, Kalkan O, Neidhart S, Carle R, Schweiggert RM (2015). „In Vitro Bioaccessibility of Carotenoids, Flavonoids, and Vitamin C from Differently Processed Oranges and Orange Juices [Citrus sinensis (L.) Osbeck]”. J Agric Food Chem. in press, Jan 8: 578–87.
Simon JA, Hudes ES, Perez-Perez GI. Relation of serum ascorbic acid to Helicobacter pylori serology in US adults: the Third National Health and Nutrition Examination Survey. J Am Coll Nutr. Aug;22(4):283-9. 2003. PMID:12897042.
Perez-Cacho PR, Rouseff RL (2008). „Fresh squeezed orange juice odor: a review”. Crit Rev Food Sci Nutr 48 (7): 681–95.
Charleux JL. Beta-carotene, vitamin C, and vitamin E: the protective micronutrients. Nutr Rev 1996;54:S109–14.
Kurowska EM, Manthey JA. Hypolipidemic effects and absorption of citrus polymethoxylated flavones in hamsters with diet-induced hypercholesterolemia. J Agric Food Chem. 2004 May 19;52(10):2879-86. 2004. PMID:15137829.
Kurowska EM, Hasegawa S, Manners GD. Regulation of apo B production in HepG2 cells by citrus limonoids. In: Berhow EM, Hasegawa S, Manners GD, eds. Citrus limonoids: functional chemicals in agriculture and foods. Washington, DC: American Chemical
Society, 2000:175–84. (ACS Symposium Series 758.)
Rapisarda P, Tomaino A, Lo Cascio R, et al. Antioxidant effectiveness as influenced by phenolic content of fresh orange juices. J Agric Food Chem 1999 Nov;47(11):4718-23. 1999. PMID:13080.
Sinclair, Walton B.; Bartholomew, E.T. and Raamsey, R. C. (1945). „Analysis of the organic acids of orange juice”. Plant Physiology 20 (1): 3–18.