Oman pravý
Oman pravý pôvodne pochádzajúci zo strednej Ázie, patrí dnes medzi menej známe liečivé rastliny, avšak v staroveku bol veľmi obľúbený. Jeho botanický názov (Inula helenium) odkazuje na toto obdobie: rastlina je pomenovaná po Helene Krásnej, Zeusovej dcére. Podľa mytológie rástol oman pravý najbohatšie tam, kde Helena kropila zem svojimi slzami. Rastline sa nepripisovali len magické liečivé účinky – napríklad sa verilo, že okamžite vylieči uštipnutie hadom – ale bola obľúbená aj po väčších hosťinách ako povzbudzujúci prostriedok na trávenie. V stredoveku sa z neho v kláštoroch a ženských reholiach pripravovali destiláty, ktoré sa užívali na zlepšenie trávenia, proti plynatosti, na tíšenie úporného kašľa, ako aj na ďalšie ochorenia dýchacích ciest. V 19. storočí sa z neho prvýkrát extrahoval inulín, známy ako sladidlo, ktorý dostal názov podľa rastliny. Je výborným detoxikačným prostriedkom, čistí pečeň a črevný trakt, obnovuje rovnováhu črevnej mikroflóry a zmierňuje príznaky ochorení dýchacích ciest. Vďaka obsahu inulínu sa oman pravý rád používa ako surovina na výrobu diabetických sladkostí a prebiotických prípravkov.
Liečivé účinky
Najčastejšie využívanou časťou omanu pravého je jeho podzemný rizóm (koreňový kmeň), ktorý je bohatý na éterické oleje, menín, helenien, seskviterpénové laktóny, pektín a kyselinu askorbovú. Jeho najdôležitejšou zložkou je inulínová vláknina, ktorá je pre telo nestráviteľná, ale poskytuje potravu pre prospešné baktérie žijúce v črevnom trakte. Vďaka tomu oman pravý pomáha obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorá priamo ovplyvňuje imunitný systém – 80% imunitných buniek sa tvorí v hrubom čreve. Podporuje vstrebávanie vápnika, horčíka a železa, reguluje hladinu cholesterolu a odstraňuje zápchu. Inulín navyše chráni hrubé črevo pred rakovinou a je vynikajúcim sladidlom, ktoré však nezvyšuje hladinu krvného cukru, takže ho môžu konzumovať aj diabetici.
Obsah horkých látok v omanovi pravom stimuluje a zlepšuje trávenie, zmierňuje nadúvanie, uvoľňuje črevné kŕče a podporuje funkciu pečene a žlčníka. Pomáha tiež ľahko odstrániť hnačku, nevoľnosť a zvracanie. Vďaka obsahu pektínu zabezpečuje pravidelné a dôkladné vyprázdňovanie a podporuje prirodzené detoxikačné procesy organizmu. Chráni tráviaci trakt, vyháňa červy, zmierňuje nepríjemnosti súvisiace s rôznymi črevnými podráždeniami, ako je pálenie záhy alebo meteorizmus.
Vďaka svojim miernym diuretickým vlastnostiam napomáha oman pravý odstraňovať vodu nahromadenú v tele, čistí obličky a močové cesty a zlepšuje priepustnosť pórov. Zlepšuje krvný obeh a tým aj činnosť srdca, posilňuje imunitný systém.
Keďže sa podieľa na čistení čriev a vylučovaní nadbytočnej vody, zvyšuje účinnosť chudnutia, pričom jeho močopudné účinky tiež prispievajú k zníženiu vysokého krvného tlaku. Má antibakteriálne a fungicídne účinky, odvar z neho urýchľuje hojenie rán, drobných poranení, kožných infekcií – herpesu, uhryznutí – a ničí mikroorganizmy, ktoré spôsobujú pľúcne a iné ochorenia dýchacích ciest. Vďaka antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam prispieva aj k udržaniu zdravia ústnej dutiny a spomaľuje ústup ďasien. Je účinným expektoranciom a antiseptikom, výborne čistí pľúca, lieči hrudné ťažkosti, astmu a bronchitídu.
Oman pravý je vynikajúcim prostriedkom proti nachladnutiu, menín obsiahnutý v ňom tlmí úporný kašeľ a podporuje rýchle zotavenie z nachladnutia a ochorení dýchacích ciest. Vďaka obsahu helicinu môže pri použití v počiatočnom štádiu zastaviť postup šeroslepoty (nyctalopia). Keďže spevňuje pokožku, prispieva k odstráneniu vrások a stareckých škvŕn.
Čo hovorí veda?
Baktéria Staphylococcus aureus je veľmi bežná, nachádza sa u každého tretieho človeka. Primárne sa uchytáva v nose a hrdle a robí nositeľa náchylnejším na niektoré infekcie. Výskumníci z írskeho Cork Institute of Technology pri skúmaní antibakteriálnych účinkov ománu pravého zistili, že jeho účinné látky sú schopné zničiť aj kmene tejto baktérie rezistentné voči antibiotikám. Svoje výskumné výsledky publikovali v odbornom časopise British Journal of Biomedical Science.
Použitie:
- Astma
- Bakteriálne infekcie
- Obnova črevnej mikroflóry
- Kožné infekcie
- Bronchitída
- Tráviace ťažkosti
- Šeroslepota (nyctalopia)
- Chudnutie
- Hubové infekcie
- Hnačka
- Vracanie, hnačka
- Opary
- Gingiválna atrofia
- Kašeľ
- Respiračné infekcie
- Vysoký krvný tlak
- Detoxikácia
- Nedostatočná funkcia pečene a žlčníka
- Uštipnutie hmyzom
- Zadržiavanie vody
Príprava čaju z ománu pravého:
- 2 lyžice ománu pravého vložte do (nekovovej) nádoby
- Zalejte 3 litrami vriacej vody
- Nechajte odstáť 15 minút
- Keď bude nálev izbovej teploty, precedte ho
- Pite vlažný alebo studený
Len málokto má rád čaj z ománu pravého, preto je dobré osladiť ho medom alebo citrónovou šťavou. Výborne pôsobí pri strese, nervozite a nespavosti, v poslednom prípade pite teplý čaj pred spaním.
Ako expektorans a prostriedok na odkašliavanie je účinný pri zmierňovaní pretrvávajúceho kašľa a príznakov bronchitídy. Je vhodný na prevenciu a liečbu respiračných ochorení, preto počas sezónnych epidémií pite jednu alebo dve šálky denne.
Jeho odvodňujúci účinok je užitočný pri detoxikácii, v takom prípade stačí vypiť denne jednu šálku.
Čaj z ománu pravého tiež posilňuje imunitný systém. Pri vonkajšom použití – namočením sterilnej vaty do čaju – môže znížiť chronické svrbenie kože. Ak ho vypijete pred jedlom, zmierni zápaly tráviaceho traktu a ochráni črevnú sliznicu.
Čaj z ománu pravého môže ovplyvniť účinok niektorých liekov, preto sa pred jeho užívaním poraďte so svojím lekárom. Ďalej sa neodporúča počas tehotenstva a dojčenia, ani v prípade srdcových problémov. Nadmerné užívanie môže spôsobiť miernu otravu!
Zdroje
Konishi, T., Shimada, Y., Nagao, T., Okabe, H. & Konoshima, T. Antiproliferative sesquiterpene lactones from the roots of Inula helenium. Biol. Pharm. Bull. 25, 1370–1370 (2002)
Dorn DC, Alexenizer M, Hengstler JG, et al. Tumor cell specific toxicity of Inula helenium extracts. Phytother Res 2006;20(11):970-980.
Nesterova I, Zelenskaia KL, Vetoshkina TV, Aksinenko SG, Gorbacheva AV, Gorbatykh NA. Mechanisms of antistressor activity of Inula helenium preparations [in Russian]. Eksp Klin Farmakol . 2003;66:63-65.
Cantrell CL, Abate L, Fronczek FR, et al. Antimycobacterial eudesmanolides from Inula helenium and Rudbeckia subtomentosa. Planta Med 1999;65(4):351-355.
Gökbulut, A. et al. Antioxidant and antimicrobial activities, and phenolic compounds of selected Inula species from Turkey. Nat. Prod. Commun. 8, 475–478 (2013)
Zelenskaya KL, Povet’eva TN, Pashinskii VG, et al. Stress-inducing effect of hypoxia of different origin and its correction with Inula Helenium L. tincture. Bull Exp.Biol.Med 2005;139(4):414-417.
Stojakowska A, Malarz J, Kisiel W. Thymol derivatives from a root culture of Inula helenium. Z.Naturforsch.[C.] 2004;59(7-8):606-608.
Park, E. J. et al. Induction of HO-1 through p38 MAPK/Nrf2 signaling pathway by ethanol extract of Inula helenium L. reduces inflammation in LPS-activated RAW 264.7 cells and CLP-induced septic mice. Food Chem. Toxicol. Int. J. Publ. Br. Ind. Biol. Res. Assoc. 55, 386–395 (2013)
Al-Gammal, S. Y. Elecampane and Job’s disease. Bull. Indian Inst. Hist. Med. Hyderabad 28, 7–11 (1998)