Medovka lekárska
Medovka, ktorá patrí do čeľade lipnicovitých, pochádza z tropických oblastí Ázie a v súčasnosti je vďaka svojej nenáročnosti takmer všadeprítomná. Tvar jej listov si možno ľahko pomýliť so žihľavou, ale pri ľahkom trení uvoľňuje mierne citrónovú vôňu. Liečivé účinky tejto rastliny boli známe už v staroveku, Rimania a Gréci ju používali najmä ako prostriedok na čistenie čriev, zatiaľ čo Arabi verili, že medovka zaháňa zlú náladu a smútok. Vtedajší vedci používali nálevy a čaje z medovky najmä od neskorého stredoveku ako prostriedok na upokojenie proti „stratenej duševnej energii“. Predpokladalo sa, že medovka vyčistí upchaté cievy vedúce do mozgu. V 17. storočí sa v kláštoroch vyrábala „medovková voda Sarutlan Carmelites“, ktorá mala mať podľa niektorých zázračné vlastnosti: používala sa najmä na zmiernenie hysterických záchvatov alebo kŕčovitých zášklbov, ale bola výborná aj pri bolestiach zubov. Medovka je tiež účinná antibakteriálna, antivírusová a protiplesňová bylinka. Lieči žalúdočné problémy, infekcie, dýchavičnosť a nespavosť, zmierňuje horúčku, reumatické bolesti, odstraňuje únavu, pomáha pri detoxikácii, pomáha predchádzať cukrovke 2. typu a niektorým druhom nádorových ochorení.
Liečivé účinky
Medovka má vynikajúce upokojujúce, protikŕčové, protizápalové a antibakteriálne účinky vďaka kombinovanému účinku citronelalu, b-citralu, acetátu, eugenolu, ageraniolu a seskviterpenov. Jej éterický olej sa môže používať ako sedatívum na zmiernenie nervozity a čaj z medovky môže zmierniť nespavosť a úzkosť. Keďže jej protikŕčové vlastnosti pôsobia predovšetkým na centrálny nervový systém, môže znížiť neurotické a stresom vyvolané bolesti hlavy, ako aj nervozitu a bolesti žalúdka. Zmierňuje príznaky Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, reguluje srdcový rytmus a zvyšuje funkciu svalov pľúc, takže je vhodným liekom pri dýchavičnosti alebo príznakoch astmy. Polyfenoly v medovke lekárskej – kyselina rozmarínová, kyselina chlorogenová, kyselina kávová, kyselina ferulová, kyselina protokatechualdehydová a polysacharidy – môžu tiež úspešne bojovať proti niektorým vírusom. Medzi ne patrí aj vírus Herpes simplex, na ktorý sú jedným z najlepších prírodných protilátok krémy alebo výťažky na báze medovky lekárskej, ktoré môžu výrazne urýchliť hojenie herpesu.
Hlavnou zložkou je citral (lemonal), ktorý dodáva rastline citrónovú vôňu a fungicídnu aktivitu, najmä proti kvasinke Saccharomyces cerevisiae. Táto kvasinka napáda tráviaci trakt a spôsobuje alergické reakcie. To môže mať za následok zlé trávenie, brušné kŕče, hnačku alebo zápchu. Jej antimykotické vlastnosti sa môžu použiť aj na liečbu kožných plesní, ako napríklad nepríjemné plesne nôh, ako aj infekcie spôsobené kvasinkami Candida v ústach a na genitáliách.
Hlavne vďaka citralu potláča medovka rast niektorých druhov nádorových ochorení, ako je rakovina prsníka, rakovina kože a rakovina pečene, a vyvoláva apoptózu (programovanú bunkovú smrť) v rakovinových bunkách a normalizuje hladinu inzulínu, čo pomáha pri liečbe cukrovky 2. typu. Citral zohráva úlohu aj pri chudnutí, pretože zabraňuje hromadeniu brušného tuku. Medovka stimuluje produkciu žlče a činnosť čriev, čím zlepšuje trávenie. Môže pomôcť zbaviť sa zápchy a nevoľnosti v krátkom čase. Je účinným diuretikom, zvyšuje frekvenciu vyprázdňovania a objem moču, čím urýchľuje vylučovanie toxínov z tela. Okrem toho, že pomáha riešiť problémy so zadržiavaním vody, pomáha tiež pri odstraňovaní opuchov a zbavuje črevá toxínov, ktoré sa v nich hromadia. Obsahuje vyššie množstvo vitamínu C a flavonoidov, ktoré sú silnými antioxidantmi: chránia pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú rakovinu, zápaly a cievne ochorenia, a spomaľujú starnutie buniek, najmä pokožky. Jej antioxidačné účinky posilňujú imunitný systém a chránia pred superbaktériami Staphylococcus aureus odolnými voči antibiotikám. Staphylococcus aureus, ktorý sa dlhší alebo kratší čas vyskytuje u dvoch tretín ľudí, kolonizuje pokožku, hltan a nos a spája sa s myokarditídou, kožnými infekciami, septikémiou a zápalom pľúc. Má tiež antibakteriálnu aktivitu proti baktérii Helicobacter pylori, ktorá sa podieľa na vzniku žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka, a môže byť užitočná pri liečbe a prevencii kolitídy.
Obsah vitamínu C zmierňuje príznaky upchatého nosa, prechladnutia, chrípky a iných respiračných ochorení, zatiaľ čo jeho potné vlastnosti znižujú horúčku.
Medovka lekárska znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu, preto jej konzumácia môže zabrániť tvorbe plakov (nahromadenie a usadzovanie krvného tuku na stenách ciev), ktoré blokujú prietok krvi a spôsobujú srdcové ochorenia. Pri vonkajšom použití zmierňuje reumatické príznaky a v prípade drobných poranení zabraňuje infekcii rán a podporuje hojenie rán.
Čo hovorí veda?
Pacientom s miernou až stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou podávali vedeckí pracovníci z Tehran University of Medical Sciences šesťdesiat kvapiek extraktu z medovky lekárskej denne počas štyroch mesiacov. Na konci liečby sa u pacientov liečených medovkou výrazne zlepšili kognitívne funkcie v porovnaní s pacientmi, ktorí dostávali placebo. Neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky, ale zistilo sa, že medovka znižuje aj rozrušenie. Výskum bol uverejnený vo vedeckom časopise Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.
Použitie
- Brušné kŕče
- Poruchy spánku
- Astma
- Alzheimerova choroba
- Bakteriálne infekcie
- Čistenie čriev
- Cukrovka 2. typu
- Tráviace problémy
- Zmiernenie stresu
- Plesňové infekcie
- Kŕčovité bolesti hlavy
- Žalúdočné kŕče
- Nevoľnosť
- Herpes
- Nervozita
- Posilnenie imunity
- Horúčka
- Vysoký cholesterol
- Prechladnutie
- Detoxikácia
- Ťažkosti s dýchaním
- Upchatie nosa
- Parkinsonova choroba
- Prevencia rakoviny
- Reumatizmus
- Hojenie rán
- Stres
- Problémy so srdcovým rytmom
- Liečba vírusových ochorení
- Odvodnenie
Príprava čaju z medovky lekárskej:
- Vložte 10 g sušenej medovky do hrnca.
- Prevarte liter vody a zalejte ňou sušenú medovku.
- Nechajte odstáť asi 10 minút.
- Sceďte a pite čo najteplejšie.
Chuť medovkového čaju je veľmi príjemná, takže nie je potrebné pridávať žiadne špeciálne dochucovadlá. Pitie dvoch pohárov medovkového čaju denne je skvelým protikŕčovým prostriedkom a jedným z najlepších spôsobov, ako zmierniť brušné a menštruačné kŕče. Pri žalúdočných ťažkostiach pite po jedle: podporuje správne trávenie, odstraňuje nadúvanie a nadmernú plynatosť. Môže urýchliť hojenie vredov tráviaceho traktu, ničí škodlivé baktérie a parazity v črevnom trakte a je výborným detoxikačným prostriedkom.
Pitie 2-3 šálok medovkového čaju denne znižuje napätie, zmierňuje stres, odstraňuje poruchy spánku a zmierňuje bolesti hlavy. Pri pití medovkového čaju nezabudnite, že je účinným diuretikom a zriedkavo môže spôsobiť závraty.
Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam pomáha zmierňovať zápaly a príznaky prechladnutia, nádchy a chrípky, a dokonca im pomáha predchádzať. Stačí vypiť jednu šálku denne.
Medovkový čaj sa neodporúča počas tehotenstva, dojčenia alebo pre deti.
Zdroje
Chungsamarnvart N, Jiwajinda S. A caricidal activity of volatile oil from lemon and citronella grasses on tropical cattle ticks. Kasetsart J Nat Sci. 1992;26:46–51.
Kennedy DO, Wake G, Savelev S, Tildesley NT, Perry EK, Wesnes KA, et al. Modulation of mood and cognitive performance following administration of single doses of Melissa officinalis (Lemon balm) with human CNS nicotinic and muscarinic receptor binding properties. Neuropsychopharmacology. 2003;28:1871–81.
Meevatee U, Boontim S, Keereeta O, Vinitketkumnuen U, O-ariyakul N. Antimutagenic activity of lemon grass. In: Boot-in S, editor. Man and Environment. Thailand: Chiang Mai University Press;
Ibarra A, Feuillere N, Roller M, Lesburgere E, Beracochea D. Effects of chronic administration of Melissa officinalis L. extract on anxiety-like reactivity and on circadian and exploratory activities in mice. Phytomedicine. 2010;17:397–403.
Orafidiva LO. The effect of autoxidation of lemon-grass oil on its antibacterial activity. Phytother Res. 1993;7:269–71.
Cheel J, Theoduloz C, Rodriäguez J, Hirschmann SG. Free Radical Scavengers and Antioxidants from Lemongrass (Cymbopogon citratus Stapf) J Agric Food Chem. 2005;53:2511–7.
Koch-Heitzmann I, Schultze W. 2000 Jahre Melissa officinalis. Z Phytother. 1988;9:77–85.
Kennedy DO, Little W, Haskell CF, Scholey AB. Anxiolytic effects of a combination of Melissa officinalis and Valeriana officinalis during laboratory induced stress. Phytother Res. 2006;20:96–102.