Ľanové semienko
Už tisíce rokov sa používa na výrobu vlákna, ale ľan je rovnako dôležitý aj ako liečivá rastlina: v staroveku sa ľanový olej používal najmä na starostlivosť o pokožku a na liečbu hnačky. Je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, preto sa ľanový olej úspešne používa na prevenciu a liečbu srdcovo-cievnych (kardiovaskulárnych) ochorení a zápalových stavov. Ľanové semienko je bežnou zložkou kozmetiky, pleťových vôd a šampónov a má široké kulinárske využitie: môže sa jesť surové alebo pražené, ľanový olej je obľúbenou zložkou rôznych dresingov a omáčok a je tiež vynikajúcim dochucovadlom.
Liečivé účinky
Ľanové semienka a olej z nich znižujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu, regulujú krvný tlak a zlepšujú krvný obeh, čím prispievajú k prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Obsahujú veľké množstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré okrem svojich kardioprotektívnych vlastností zohrávajú úlohu aj pri odstraňovaní rôznych zápalov – kĺbových, kožných, obličkových, črevných, prostaty. Ľanové semienko detoxikuje, jeho vláknina čistí črevný trakt, podporuje trávenie a zabezpečuje pravidelné a ľahké vyprázdňovanie. Priaznivo ovplyvňuje činnosť črevnej mikroflóry, zmierňuje nepríjemné príznaky syndrómu dráždivého čreva IBS a zápalov tráviaceho traktu. Ľanové semienko je účinným prostriedkom na starostlivosť o pokožku: lieči ekzémy, psoriázu, spáleniny od slnka a akné, upokojuje podráždenú pokožku, vyživuje nechty a stimuluje rast vlasov.
Podporuje liečbu Parkinsonovej choroby a znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prostaty, prsníka, kože a endometriózy. Jeho vitamíny – B-komplex – a minerály – mangán, fosfor, meď, horčík – posilňujú imunitný systém. Ľanové semienko má aj antioxidačné vlastnosti, lignany, ktoré obsahuje, viažu voľné radikály, ktoré sú spojené s cievnymi ochoreniami, rakovinou a zrýchleným starnutím.
Čo hovorí veda?
Pri vyprážaní sa v nahriatkych olejoch môžu uvoľňovať rôzne škodlivé toxíny. Podľa štúdie University of the Basque Country publikovanej v odbornom časopise Food Chemistry, pri vysokých teplotách sa v ľanovom oleji vytvorí najmenej toxických látok.
Použitie
- Ochorenia krvného obehu
- Zápaly
- Hnačka
- Prevencia rakoviny
- Liečba rakoviny
- Posilnenie imunity
- Starostlivosť o pokožku
Zdroje
Flaxseed. In: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:134–138.
Zhang W, Wang X, Liu Y, Tian H, Flickinger B, Empie MW, Sun SZ. Dietary flaxseed lignan extract lowers plasma cholesterol and glucose concentration in hypercholesterolaemic subjects. Br J Nutr. 2008;99(6):1301-9.
Lowcock EC, Cotterchio M, Boucher BA. Consumption of flaxseed, a rich source of lignans, is associated with reduced breast cancer risk. Cancer Causes Control. 2013 Apr;24(4):813-6. doi: 10.1007/s10552-013-0155-7. Epub 2013 Jan 25.
Jenab M, Thompson LU. The influence of flaxseed and lignans on colon carcinogenesis and ß-glucuronidase activity. Carcinogenesis. 1996;17(6):1343-1348.