Dolina Liečivých Bylín

Kasia sennová

Kasia sennová (lat. Senna alexandrina) je mimoriadne účinné preháňadlo a prostriedok na čistenie čriev. Tradičná indická medicína využíva listy a plody tohto kríka už tisícročia. V Európe boli čistiace vlastnosti senny prvýkrát zaznamenané v minulom storočí. Takisto v tomto období existoval na viacerých miestach Európy liečivý nápoj na báze kasie sennovej, ktorý sa nazýval „katolícky odvar“ a používal sa na liečbu úzkosti. Kasia sennová ktorá pôvodne pochádza z Afriky a Indie, dorastá do výšky 1-2 metrov. Okrem svojich liečivých účinkov sa pestovala aj pre svoje žlté kvetinové strapcové súkvetie pripomínajúce akáciu, ktoré boli okrasou mnohých záhrad. V súčasnosti patrí medzi najpoužívanejšie zložky preháňadiel na celom svete, dôvodom je aj skutočnosť, že kasia sennová je nenáročná, okrem požiadaviek na teplo a svetlo, vďaka čomu patrí k cenovo dostupným bylinám. Okrem toho, že má preháňacie účinky a zmierňuje zápchu, má aj pozoruhodné detoxikačné, zoštíhľovacie, ochranné a posilňujúce účinky na pokožku a imunitný systém.

Liečivé účinky

Najdôležitejšie účinné látky kasie sennovej sú antrachinónové deriváty − sennosidy −, ktoré sa nachádzajú vo veľkom množstve hlavne v listoch a v menšej miere aj v plodoch. Tieto zlúčeniny majú silný preháňavý účinok. Okrem toho obsahuje kasia sennová aj flavonoidy, slizové látky a oxalát vápenatý.

Antrachinóny sa v tenkom čreve vstrebávajú len čiastočne, a v hrubom čreve ich napáda črevná flóra. Vďaka tomuto procesu sa vytvárajú tzv. voľné antrachinóny,, ktoré zabezpečujú terapeutické účinky kasie sennovej. Tento relatívne dlhý proces vysvetľuje, prečo sa preháňacie účinky kasie sennovej prejavujú zvyčajne až 12-16 hodín po jej užití. Voľné antrachinóny pôsobia najmä v bočnej a esovitej časti hrubého čreva. Znižujú vstrebávanie vody, sodíka a chlóru a stimulujú sliznicu hrubého čreva k zvýšenému vylučovaniu draslíka. Dôsledkom je vyšší obsah vody v črevách, čo zmäkčuje a zvyšuje objem stolice a krátkodobé užívanie môže odstrániť chronickú zápchu. Preháňací účinok kasie sennovej je posilnený aj tým, že antrachinónové deriváty priamo stimulujú nervové zakončenia hrubého čreva, čím urýchľujú črevnú motilitu (pohyby čriev) a defekáciu (vylučovanie stolice). Týmto spôsobom prispieva k detoxikácii organizmu, očiste čriev a odčerveniu, pretože zrýchlená črevná motilita odstraňuje usadené toxické a odpadové látky, ako aj parazity a ich vajíčka z tráviaceho traktu. Nie náhodou je kasia sennová jedným z najlepších prírodných detoxikačných prostriedkov. Vďaka tomu, že zmäkčuje stolicu, pomáha predchádzať vzniku hemoroidov a análnych trhlín. A to nie je všetko: kasia sennová tiež čistí žalúdok, pretože má silný emetický účinok (vyvolávajúci vracanie). Keďže kasia sennová urýchľuje metabolické procesy a strávená potrava prechádza črevným traktom rýchlejšie, znižuje množstvo kalórií v krvnom obehu, čím zabraňuje priberaniu a prispieva k úspechu redukčných diét. Posilňuje imunitný systém, znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva a má antibakteriálne vlastnosti.

Kasia sennová obsahuje pinitol, ktorý je látkou podobnou inzulínu a dokáže znížiť hladinu cukru v krvi: v skutočnosti nevytvára inzulín ani nepodporuje jeho tvorbu, ale po vstupe do krvného obehu podporuje metabolizmus glukózy a zlepšuje využitie energie v tele. V homeopatii sa tinktúra z kasie sennovej – liečivý extrakt – často používa pri detskom acetonemickom (ťažko zastaviteľnom) vracaní. Vďaka svojmu protizápalovému účinku sa masť vyrobená z kasie sennovej používa na liečbu akné, lupienky (psoriázy) a ekzému, pričom jej extrakt zlepšuje a posilňuje vlasy.

Je veľmi dôležité používať kasiu sennovú ako preháňadlo iba vtedy, keď sa nepodarilo dosiahnuť výsledok žiadnou inou metódou, pretože táto rastlina môže spôsobiť srdcové problémy a tráviace ťažkosti.

Čo hovorí veda?

Preháňacie účinky kasie sennovej skúmali výskumníci z Wisconsinskej univerzity (University of Wisconsin). 42 dospelým so zápchou podávali psyllium (7,2 g/deň), alebo kombináciu psyllia a kasie sennovej (6,5 + 1,5 g/deň). Pri oboch metódach sa zvýšila frekvencia vyprázdňovania a hmotnosť stolice, avšak u tých, ktorí užívali aj kasiu sennovú, bolo zlepšenie výraznejšie, zatiaľ čo vlhkosť stolice sa zvýšila iba po pridaní kasie sennovej. Podrobné výsledky tohto prieskumu možno nájsť v odbornom časopise American Journal of Gastroenterology.

Použitie

  • Acetómia (ťažko zastaviteľné vracanie)
  • Hemoroidy
  • Črevná očista
  • Cukrovka (diabetes)
  • Ekzém
  • Odčervenie
  • Chudnutie (redukčná diéta)
  • Starostlivosť o vlasy
  • Preháňadlo
  • Posilnenie imunity
  • Detoxikácia
  • Ochrana pred slnkom
  • Akné
  • Lupienka (psoriáza)
  • Zápcha
  • Análne trhliny

Príprava čaju z kasie sennovej:

  • 1 čajovú lyžičku sušených listov kasie sennovej zalejte 2,5 decilitrami studenej vody a nechajte lúhovať 24 hodín.
  • Ak chcete čaj okamžite konzumovať, môžete 2 čajové lyžičky nadrvených sušených listov zaliať 2,5 decilitrami horúcej vody. V tomto prípade nechajte lúhovať 5 minút.
  • Po sparení alebo vylúhovaní čaj sceďte a ihneď vypite

 

Čaj z kasie sennovej by sa mal piť večer pred spaním, pretože jeho laxatívny účinok sa dostaví až po 5-7 hodinách. Je dôležité vedieť, že čaj z kasie sennovej by sa mal užívať len ako kúra na čistenie hrubého čreva, pretože zlúčeniny, ktoré obsahuje, ovplyvňujú rovnováhu vody a elektrolytov v tele a nadmerná strata draslíka môže viesť k poruchám srdcovej činnosti, svalovej slabosti a podráždeniu črevnej sliznice. Čaj sa môže piť samotný alebo ochutený medom a v prípade menopauzy sa kombinuje s imelom, pretože to je najlepší spôsob, ako zmierniť príznaky súvisiace s hormonálnymi zmenami. Užívanie čaju z kasie sennovej sa neodporúča deťom mladším ako 12 rokov, tehotným a dojčiacim ženám!

Zdroje

Bruneton J. Pharmacognosie et phytochimie plantes medicinales. Ed. Lavoisier, Paris, 1993.

Fintelmann V. Modern phytotherapy and its uses in gastrointestinal conditions. Planta Med. 57, S 48-S 52, 1991.

Nakajima K. et al. Isolation of a new aloe-emodin-dianthrone diglucoside from senna and its potentiating effect on the purgative activity of sennoside A in mice. J. Pharmacy Pharmacol. 37, 703-706, 1985.

J.S. Qadry, Ed. Shah and Qadry pharmacognosy, 12th Edn, B.S Shah prakashan, Ahemdabad: 226-235, (2005)

K.D. Tripathi , Ed. Essential of medical pharmacology, 5th Edn. Jaypee brothers medical publishers (p) ltd: 610-613, (2004)

Mukhopadhyay M.J. et al. Genotoxicity of sennosides on the bone marrow cells of mice. Food Chem. Toxicol. 36, 937-940, 1998.

Duke, James A., Michael Castleman, and Alice Feinstein. The Green Pharmacy. Emmaus, PA: Rodale Press, 1997.

van Gorkom, B. A., Karrenbeld, A., Limburg, A. J., and Kleibeuker, J. H. The effect of sennosides on colonic mucosal histology and bowel preparation. Z.Gastroenterol. 1998;36:13-18.

Goldberg, Burton. Alternative Medicine: The Definitive Guide. Fife, WA: Future Medicine Publishing, 1993.

Lewis, S. J. and Heaton, K. W. Stool form scale as a useful guide to intestinal transit time. Scand.J Gastroenterol. 1997;32:920-924

Agra, Y. Sacristan and M.A. Gonzalez. „Efficiency of Senna versus Lactulose in Terminal Cancer Patients Treated with Opioids.” Journal of Pain and Symptom Management (1998) 15(1): 1-7.

Shelton, M.G. „Standardized Senna in the Management of Constipation in the Puerperium: A Clinical Trial.” South African Medical Journal (1980) 57(3): 78-80.

szenna

Kasia sennová

Názov:

Kasia sennová

Latinský názov:

Senna alexandrina