Horec žltý
Názov „horec žltý“ – známy aj ako horec, encián, horki koreň, žolti koreň, žulti koreň – údajne pochádza až z antických čias z mena ilýrskeho kráľa Gentia. Práve on bol tým, kto ako prvý rozpoznal blahodarné účinky koreňa tejto rastliny a podporoval jej pestovanie a používanie: odvtedy sa horec začal pridávať do liečivých prípravkov. Rimania ho používali na žalúdočné problémy a liečenie ochorení pečene. V stredoveku z neho vyrábali žalúdočný horký likér a používali ho na liečbu tráviacich problémov, ako aj na znižovanie horúčky, až do zavedenia chinínu. A nielen u ľudí: horec žltý bol prvou bylinou použitou na zníženie horúčky u psov.
Ak si chcete túto vzácnu bylinu nazbierať sami, nezabudnite si vyberať len exempláre so žltými koreňmi, pretože ich ľahko môžete zameniť s veľmi podobným, avšak silno jedovatým druhom s čiernym koreňom, Gentiana veratro, ktorého nadzemné časti sú takmer identické.
Liečivé účinky
Horec žltý je jednou z najlepších bylín na posilnenie žalúdka. Obsahuje veľké množstvo žltého farbiva – gentizín, éterické oleje a alkaloidy – deriváty aminokyselín rozpustné v alkohole. Najdôležitejšie zložky sa nachádzajú v koreni a sú to horké glykozidy: genziopicrín, amarogentín a gentiakaulín. Tieto účinné látky zvyšujú produkciu tráviacich štiav, stimulujú funkciu pečene a žlčníka, prispievajú k správnemu odstraňovaniu škodlivých látok a vstrebávaniu živín – najmä tukov a bielkovín. Zlepšujú účinnosť detoxikácie, urýchľujú trávenie, odstraňujú nadúvanie a zápchu spojené s pomalým trávením. Zabraňujú kvasným procesom v črevách a môžu byť účinné aj proti hnačke. Okrem toho horké látky podporujú vstrebávanie vitamínu B12, prispievajú k udržaniu acidobázickej rovnováhy v tele, k prevencii a odstráneniu prekyslenia. Horec žltý tiež obsahuje antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém, pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály spojené s rakovinou, zápalovými procesmi, starnutím pokožky a srdcovými chorobami.
Zmierňuje únavu, dodáva energiu a uvoľňuje napätie. Konzumovaný v malých dávkach a nalačno s akoukoľvek tekutinou je vynikajúcim prostriedkom na zvýšenie chuti do jedla: jeho pravidelné užívanie môže úspešne liečiť anorexiu a detskú chuťovú averziu (stratu chuti do jedla u detí.). Rôzne slizové látky obsiahnuté v horci žltom podporujú trávenie, chránia črevnú sliznicu a zároveň podporujú správne a pravidelné vylučovanie odpadových látok. Je výborným antipyretikom (pomáha znižovať horúčku) a dezinfekčným prostriedkom, úspešne sa používa pri chrípke a nachladnutí. Masť alebo odvar z horca žltého, aplikovaný zvonka ako obklad, upokojuje a čistí podráždenú pokožku, je mimoriadne účinný proti akné, vyrážkam a dokonca aj preležaninám. Svoje dezinfekčné vlastnosti si zachováva aj pri vnútornom použití: zmierňuje podráždenie v črevách a má jedinečné protiparazitné a červovypudzujúce (anthelmintické) vlastnosti.
Čo hovorí veda?
Výskumníci z Univerza v Ljubljani (Univerzita v Ľubľane) v Slovinsku skúmali schopnosť horca žltého viazať voľné radikály. V štúdii publikovanej v časopise Human and Experimental Toxicology sa im podarilo dokázať, že listy a koreň tejto rastliny obsahujú silné antioxidačné zložky.
Použitie
- Akné
- Anorexia
- Metabolické problémy (tuk, bielkoviny)
- Dezinfekcia čriev
- Tráviace ťažkosti (Poruchy trávenia)
- Strata chuti do jedla
- Únava
- Preležaniny
- Nadúvanie
- Odčervenie
- Posilnenie žalúdka
- Hnačka
- Chrípka
- Horúčka
- Alkalizácia
- Prechladnutie
- Detoxikácia
- Vyrážky
- Plynatosť
- Zápcha
Príprava čaju z horca žltého:
- Prevarte ½ litra vody.
- Keď voda zovrie, pridajte 2 čajové lyžičky koreňa horca žltého.
- Nechajte vychladnúť, potom preceďte a vypite.
- Čaj môžete pripraviť aj za studena, v takom prípade na noc namočte 1 čajovú lyžičku horca žltého v pohári vody.
Čaj z horca žltého sa nemôže pýšiť titulom najchutnejšieho čaju, pre lepšiu chuť doň bez obáv pridajte med alebo nerafinovaný trstinový cukor. Jeho blahodarné účinky ešte viac zvýrazníte, ak čaj obohatíte o pár plátkov ženšenového koreňa alebo pár kvapiek citrónovej šťavy.
Pite denne jednu šálku a vyhnete sa sezónnym respiračným ochoreniam. Pomôže aj vtedy, ak sa už prejavy nachladnutia alebo chrípky rozvinuli: znižuje horúčku a vďaka miernemu expektoračnému účinku zmierňuje aj úporný kašeľ.
Jedna šálka čaju z horca žltého denne účinne posilňuje imunitný systém a zlepšuje detoxikačné procesy v tele. Jeho pitie približne hodinu pred jedlom zlepšuje chuť do jedla, zatiaľ čo pri tráviacich problémoch alebo na podporu trávenia je vhodné vypiť šálku po jedle. Proti páleniu záhy je potrebné piť 2-3 krát denne, až kým ťažkosti neustúpia.
Čaj z horca žltého sa neodporúča v prípade akútnej žalúdočnej virózy (akútnej gastritíde), žalúdočných vredoch alebo vredoch dvanástnika.
Zdroje
Anchisi E. Gentiana lutea L., la variabilità morfologica e le sue ibridazioni interspecifiche. Aigba Notes. 2008:30–39.
Gentian. Review of Natural Products. Facts & Comparisons [database online]. St. Louis, MO: Wolters Kluwer Health Inc; 2011.
Aiello N., Bontempo R., Vender C. Use of morphological features and amarogentin content for characterization of wild yellow gentian (Gentiana lutea L.) populations in north-east Italy. Acta Bot. Gallica. 2013;160:33–41.
Bucher T. Master’s Thesis. University of Zürich; Zürich, Switzerland: 1987. Biosystematische Untersuchungen an Gentiana lutea L., Gentiana purpurea L. und deren Hybriden (Biosystematic Investigations on Gentiana lutea L., Gentiana purpurea L. and Their Hybrids)
Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 97.
Kery M., Matthies D., Spillmann H.H. Reduced fecundity and offspring performance in small populations of the declining grassland plants Primula veris and Gentiana lutea. J. Ecol. 2000;88:17–30.