Fenikel
Vo veľkej časti Európy bol fenikel dlho považovaný za exotickú plodinu, ale keď je jeho sezóna, v stredomorských krajinách, najmä v Taliansku a Francúzsku, je na stole niekoľkokrát týždenne. Rimania jedli semená feniklu pred hostinou, aby zabránili tráviacim ťažkostiam, zatiaľ čo Gréci verili, že Prometeus ukryl uhlíky v stonkách ťažko horiaceho feniklu, aby ľudí oboznámil s ohňom. V stredoveku ho uctievali ako posvätnú rastlinu, ktorá sa používala na liečbu očných chorôb, bolesti zubov a rôznych tráviacich problémov, ako sú koliky, a tiež na zvýšenie libida. Dlhé roky sa fenikel dával do kľúčových dierok na odháňanie čarodejníc a zlých duchov.
V súčasnosti sa používa najmä ako prísada do šalátov alebo príloh, ale používa sa aj na výrobu čaju a likérov: jeho výrazná, charakteristická sladká a mierne štipľavá chuť je spôsobená anetolom, ktorý obsahuje. Túto vlastnosť využívali aj starí Rimania, ktorí často používali fenikel na zamaskovanie nepríjemnej chuti mierne pokazených potravín. Najčastejšie sa konzumuje bledozelená alebo biela hľuza, ale jedlé sú aj kvety, plody – známe aj ako semená -, listy a dokonca aj výhonky. Je rovnako zdravý v surovom stave, varený, pečený alebo ako čaj.
Liečivé účinky
Sto gramov feniklu obsahuje len 30 kalórií, ale aj veľké množstvo vitamínu C a vitamínov skupiny B, vlákniny, draslíka, molybdénu a mangánu. Takmer neobsahuje tuk, cukor ani cholesterol.
Fenikel zlepšuje trávenie, zmierňuje bolesti brucha, zabraňuje nadmernej tvorbe plynov z kvasných procesov, zmierňuje príznaky koliky a syndrómu dráždivého čreva (IBS). Vďaka obsahu anetolu pomáha fenikel odstraňovať zápaly a je obzvlášť účinný proti kolitíde (zápal hrubého čreva) – indukuje programovanú bunkovú smrť v nádorových bunkách, čím prispieva k prevencii rakoviny. Čistí krv, chráni pečeň, jeho vlákniny odstraňujú škodlivé usadeniny z hrubého čreva vrátane toxínov, ktoré sa podieľajú na vzniku rakoviny, a pomáha detoxikovať organizmus. Keďže reguluje metabolizmus a vylučovanie a znižuje pocit hladu, môže sa používať aj pri redukčných diétach.
Pôsobí mierne močopudne, urýchľuje vylučovanie prebytočných tekutín nahromadených v tele, znižuje vysoký krvný tlak a reguluje hladinu cholesterolu. Vďaka týmto vlastnostiam a vysokému obsahu draslíka môže fenikel zohrávať úlohu aj pri prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení (mŕtvica, infarkt myokardu). Má tiež antimikrobiálne – antibakteriálne a protiplesňové – účinky, jeho odvar zmierňuje úporný kašeľ, uvoľňuje dýchacie cesty, zmierňuje chrapot, príznaky astmy a bolesti hrdla.
Počas dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka a vďaka obsahu fytoestrogénov a analgetickému účinku zmierňuje menštruačné kŕče a príznaky menopauzy. Obsah vitamínu A vo fenikli udržiava pokožku mladú a je účinný aj proti očným chorobám: reguluje sietnicu a funkciu očí. Jeho vitamíny skupiny B podporujú nervový systém a stimulujú krvný obeh. Je to silný antioxidant, obsahuje vitamín C a flavonoidy – kvercetín, rutín – ktoré posilňujú imunitný systém, chránia pred rakovinou, zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky (tvorbe vrások) a zápalom a posilňujú kapiláry. Jeho antioxidanty prispievajú aj k liečbe osteoartrózy a reumatoidnej artritídy.
Čo hovorí veda?
Vedci z Shiraz University of Medical Sciences skúmali spôsoby, ako zmierniť dysmenoreu (bolestivú menštruáciu so silnými kŕčmi).
Tridsiatim ženám vo veku 15-24 rokov s miernou nepravidelnosťou menštruácie sa počas prvého menštruačného cyklu nepodávali žiadne lieky, počas druhého sa podávala kyselina mefenamová a počas tretieho 2% extrakt z feniklu. Merali zmenu bolesti na stupnici od jednej do desiatich a ich štúdia v odbornom časopise International Journal of Gynaecology & Obstetrics ukázala, že fenikel účinne zmierňuje príznaky dysmenorey.
Použitie
- Astma
- Bakteriálne a plesňové infekcie
- Očista čriev
- Zápaly
- Bolesti brucha
- Posilnenie imunity
- Syndróm dráždivého čreva (IBS)
- Klimax
- Kolika
- Kašeľ
- Vysoký krvný tlak
- Menštruačné kŕče
- Detoxikácia
- Osteoartróza
- Nadúvanie, plynatosť
- Vrásky
- Reumatoidná artritída
- Očné ochorenia
- Sexuálna dysfunkcia
- Kardiovaskulárne ochorenia
- Bolesť hrdla
- Zápal hrubého čreva
Zdroje
Ruberto G, Baratta MT, Deans SG, Dorman HJ. Antioxidant and antimicrobial activity of Foeniculum vulgare and Crithmum maritimum essential oils. Planta Med 2000 Dec;66(8):687-93.
Stahl E. Essential oil from fennel plants-studies on the composition. Deutsche Apotheker Zeitung. 1982;122:2324–26.
Ilic S, Duric P, Grego E. Salmonella Senftenberg infections and fennel seed tea. Serbia Emerg Infect Dis 2010;16(5):893-895.
Ostad SN, Soodi M, Shariffzadeh M, et al. The effect of fennel essential oil on uterine contraction as a model for dysmenorrhea, pharmacology and toxicology study. J Ethnopharmacol 2001 Aug;76(3):299-304.
Namavar JB, Tartifizadeh A, Khabnadideh S. Comparison of fennel and mefenamic acid for the treatment of primary dysmenorrhea. Int J Gynaecol Obstet 2003;80(2):153-157.
Modaress Nejad V, Asadipour, M. Comparison of the effectiveness of fennel and mefenamic acid on pain intensity in dysmenorrhoea. East Mediterr Health J 2006;12(3-4):423-427.
Javidnia K, Dastgheib L, Mohammadisamani S, Nasiri A. Antihisutism activity of fennel (fruits of Foeniculum vulgare) extract. A double-blind placebo controlled study. Phytomedicine. 2003;10:455–8.
Chainy GB, Manna SK, Chaturvedi MM, Aggarwal BB. Anethole blocks both early and late cellular responses transduced by tumor necrosis factor: effect on NF-kappaB, AP-1, JNK, MAPKK and apoptosis. Oncogene 2000 Jun 8;19(25):2943-50.