Dolina Liečivých Bylín

Banán

Banány sú jedným z najčastejšie konzumovaných druhov ovocia na celom svete. Existuje mnoho odrôd, čo znamená, že sa v tropických krajinách zbierajú vo všetkých ročných obdobiach, a navyše sa dajú ľahko pestovať v skleníkoch. Patrí do čeľade trávovitých, hoci sa viac podobá na strom, často dosahuje výšku viac ako osem metrov a jeho listy môžu byť až tri metre dlhé. Jeho názov pravdepodobne pochádza z arabského slova „banan“, čo znamená prst, čo pravdepodobne odkazuje na tvar plodu Je známy už najmenej 2 500 rokov, a napriek mnohým cenným a zdravým rastlinám, banán sa v oblasti výživy dostal do opačného smeru. Po prvýkrát ho z Ázie do Afriky priniesli arabskí dobyvatelia, potom ho na začiatku 16. storočia portugalskí námorníci a misionári doviezli do oblasti Karibiku, kde sa od 1880-tych rokov pestuje v obrovských množstvách. V Európe sa konzumuje iba vnútro ovocia, no v Afrike a Ázii sú využívané aj ostatné časti, napríklad sa z listov tkajú koše, úložné nádoby a tanieriky. Má množstvo liečivých účinkov, pomáha pri poruchách trávenia, pálení záhy a refluxe, konzumáciou sa znižuje riziko vysokého krvného tlaku, leukémie, rakoviny konečníka, kardiovaskulárnych ochorení a tvorby obličkových kameňov. Zlepšuje pamäť, je vynikajúcim antidepresívom, a pomáha zmierniť anémiu. Banány dodávajú telu energiu a zároveň sú aj efektívnym potravinovým doplnkom pri chudnutí.

Liečivé účinky

Zloženie banánu je približne 60% vody, 23% sacharidov, 2,5% rastlinnej vlákniny, 1% bielkovín a 0,3% tuku, pričom priemerná veľkosť ovocia (125 g) obsahuje 90-120 kalórií. Obsahuje väčšie množstvo vitamínu A, vitamínov B6, B7 a B9, ako aj vitamínov C, E a K. Obsahuje aj vitamín B6, aj keď v nižšej koncentrácii, ktorý sa podieľa na metabolizme bielkovín. Je bohatý na horčík, mangán, fosfor a meď, a jeho obsah železa prispieva k odstráneniu anémie tým, že podporuje tvorbu červených krviniek. Jedným banánom možno pokryť päťinu odporúčanej dennej dávky draslíka, čo efektívne znižuje vysoký krvný tlak, podporuje zdravú činnosť srdca a ciev a pomáha predchádzať infarktu. Jeho ochranné vlastnosti srdca sa zvyšujú aj tým, že neobsahuje cholesterol a nasýtené tuky.

Banán obsahuje množstvo ľahko vstrebateľných jednoduchých cukrov – sacharózu, glukózu, fruktózu a sacharidy, a preto jeho konzumácia okamžite poskytuje telu dodatočnú energiu. Zároveň reguluje hladinu cukru, lipidov a inzulínu v krvi, preto sa po konzultácii s lekárom občas odporúča ľuďom s cukrovkou.

Účinné látky čerstvého ovocia zmierňujú pálenie záhy a reflux, viažu žalúdočné kyseliny a urýchľujú regeneráciu črevnej sliznice, čím urýchľujú hojenie vredov. Jeho vlákninové zloženie prispieva k lepšiemu tráveniu – konzumácia jedného banánu pokryje približne 15% denného potrebného množstva vlákniny -, stimuluje pohyb čriev, reguluje vyprázdňovanie, zmierňuje zápchu, detoxikuje a čistí črevný trakt od škodlivých usadenín. Je to aj vďaka vysokému obsahu vitamínu B, ktorý spolu s horčíkom posilňuje centrálny nervový systém, zlepšuje celkovú duševnú pohodu, odstraňuje poruchy spánku a zmierňuje príznaky stresu. Jeho antidepresívne vlastnosti sú spôsobené tým, že obsahuje aminokyselinu nazývanú tryptofán, ktorá v tele zvyšuje hladinu hormónu serotonínu – tiež známy ako hormón šťastia. Aj vďaka vysokému obsahu vlákniny banány rýchlo navodzujú pocit sýtosti, a preto sa môžu napriek vysokému obsahu cukru využívať pri redukčných diétach.

Je bohatý na antioxidanty (predovšetkým karotenoidy), ktoré spomaľujú starnutie buniek, znižujú riziko vzniku zápalov a nádorových ochorení. Vysoký obsah draslíka chráni zdravie kostí, svalov a nervovej sústavy a zabraňuje strate správnej denzity kostí (množstvo kostnej hmoty). Nadmerný príjem sodíka „vyplavuje“ z tela vápnik, ktorý sa vylučuje močom, ale draslík obsiahnutý v banánoch pôsobí proti škodlivým účinkom sodíka.  Okrem toho môže pomôcť predchádzať vzniku obličkových kameňov, rakoviny konečníka a leukémie u dospelých. Banány sú jedným z najlepších zdrojov prebiotického fruktooligosacharidu, ktorý je potravinovým zdrojom prospešných (probiotických) baktérií, a prispieva tak k udržaniu rovnováhy črevnej flóry, ktorá zohráva dôležitú úlohu v metabolizme, produkcii niektorých vitamínov a fungovaní imunitného systému.

Čo hovorí veda?

Vplyv banánu na vysoký krvný tlak skúmali vedci z Indie a Nepálu, ktorí požiadali dvadsaťosem pacientov s hypertenziou, aby počas dvadsiatich dní jedli dve zrelé banány denne. Z výskumu uverejneného v odbornom časopise Medical Science vyplýva, že v dôsledku zmeny stravovania pacienti zaznamenali zníženie diastolickej a systolickej hodnoty krvného tlaku.

Použitie

  • Poruchy spánku
  • Zlepšenie metabolizmu
  • Udržiavanie rovnováhy črevnej flóry
  • Čistenie čriev
  • Diabetes
  • Posilnenie kostí
  • Depresia
  • Tráviace problémy
  • Zvýšenie úrovne energie
  • Chudnutie
  • Pálenie záhy
  • Vysoký krvný tlak
  • Detoxikácia
  • Prevencia rakoviny
  • Reflux
  • Stres
  • Prevencia mŕtvice
  • Zápcha
  • Anémia

Zdroje

Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, et al. Bananas as an energy source during exercise: a metabolomics approach. PLoS One 2012;7:e37479.

Larsson SC, Orsini N, Wolk A. Dietary potassium intake and risk of stroke: a dose-response meta-analysis of prospective studies. Stroke. 2011;42(10):2746-50.

Duan X, Cheng G, Yang E, et al. Modification of pectin polysaccharides during ripening of postharvest banana fruit. Food Chemistry, Volume 111, Issue 1, 1 November 2008, Pages 144-149.

Perfumi M, Massi M, de Caro G. Effects of Banana Feeding on Deoxycorticosterone-Induced Hypertension and Salt Consumption in Rats. Pharm. Biol. 1994; 32(2):115-25.

Osim EE, Orie NN, Bose S, Etra KM. The effect of plantain and banana extracts on blood pressure and heart rate in albino rats. Nigerian J. Physiol. Sci. 1990;6(2):114-9.

Gylling H, Plat J, Turley S, et al. Plant sterols and plant stanols in the management of dyslipidaemia and prevention of cardiovascular disease. Atherosclerosis 2014;232:346-60.

Krishna GG. Effect of potassium intake on blood pressure. J Am Soc Nephrol. 1990;1(1):43-52.

Miller KC. Plasma potassium concentration and content changes after banana ingestion in exercised men. J Athl Train 2012;47:648-54.

Mitsou EK, Kougia E, Nomikos T, et al. Effect of banana consumption on faecal microbiota: a randomized, controlled trial. Anaerobe 2011;17:384-7.

Oliveira L, Freire CS, Silvestre AJ, et al. Lipophilic extracts from banana fruit residues: a source of valuable phytosterols. J Agric Food Chem 2008;56:9520-4.

banán

Banán

Názov:

Banán

Latinský názov:

Musa velutina