Rozchodnica ružová
Rhodiola rosea, bežne známa ako rozchodnica ružová, je liečivá rastlina patriaca do čeľade Crassulaceae (tučnolistovité). Táto približne 35 centimetrov vysoká drevina sa vyznačuje schopnosťou adaptácie na vysokohorské oblasti. Listy Rhodiola rosea sú hrubé a dužinaté, zatiaľ čo kvety sa farebne pohybujú od žltej po oranžovú. Avšak, z odborného hľadiska nás najviac zaujíma podzemná časť rastliny, konkrétne jej koreň, ktorý je verejnosti známy pod názvom „ružový koreň“. Prečo? Pretože práve v koreňovej časti je koncentrovaná väčšina zdraviu prospešných účinných látok tejto rastliny.
Terapeutické využitie koreňa Rhodiola rosea bolo známe už v staroveku. Predovšetkým Gréci ho používali a spomína sa aj v medicínskom diele Dioskorida s názvom „De materia medica“. Avšak nielen v oblasti Stredomoria bola táto rastlina zaradená medzi liečivé.
V chladných oblastiach severnej Európy a severnej Ázie bol koreň spontánne rastúcej Rhodiola rosea po stáročia konzumovaný vo forme čaju alebo iných nálevov. V ruskej, škandinávskej a nemeckej ľudovej medicíne zohrával významnú úlohu, pretože sa verilo, že dokáže zvýšiť fyzickú vytrvalosť počas dlhých zím a pomáhať pri adaptácii na vysoké nadmorské výšky. Používal sa aj na liečbu prechladnutia, únavy, depresie a impotencie. Nedávne výskumy odhalili, že v Mongolsku predpisovali vtedajší lekári extrakt z koreňa Rhodiola rosea na liečbu tuberkulózy a rakoviny.
Liečivé účinky
Medzi účinnými látkami rozchodnice ružovej nájdeme glykozidy, vrátane rosavínu a salidrozidu, organické kyseliny, ako sú kyselina kofeínová, gallová a chlorogénová, triesloviny – katechíny a proantokyanidíny, flavonoidy a polyfenoly.
Jednou z najdôležitejších zlúčenín je salidrozid. Jeho príjem stimuluje produkciu serotonínu, adrenalínu a dopamínu, čo zlepšuje náladu. Preto je rozchodnica ružová považovaná za jeden z najúčinnejších prírodných antidepresív. Z tohto dôvodu koreň Rhodiola rosea vynikajúco uvoľňuje stres a urýchľuje zotavenie po fyzickej a duševnej vyčerpanosti. Môže byť vynikajúcim pomocníkom počas alebo po fyzicky a psychicky náročných obdobiach života, ktoré taktiež spôsobujú zvýšené nervové napätie.
Rozchodnica ružová pôsobí na úrovni sympatického systému proti úzkosti a depresii tým, že zvyšuje hladinu serotonínu, neurotransmitera zodpovedného za pocit pohody, až o 30%. Tento účinok vyrovnáva mentálne škodlivé vplyvy. Zvyšuje aj produkciu kortizolu, ktorý je produkovaný nadobličkami v prípade úzkosti a stresu.
Na intelektuálnej úrovni má rozchodnica ružová tonizujúci účinok, pretože svojím pôsobením na dopamín a noradrenalín zlepšuje pamäť a koncentráciu. Súčasne, ako už bolo spomenuté, znižuje mentálnu únavu a výrazne zvyšuje prah našej pozornosti. Všeobecne zlepšuje aj funkciu mozgu. Pravidelná konzumácia môže predchádzať vzniku degeneratívnych ochorení mozgu alebo aspoň znižovať ich riziko. Môže byť prospešná pri Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe alebo epilepsii.
Ďalej zvyšuje intelektuálne schopnosti tým, že bez vedľajších účinkov pozitívne ovplyvňuje metabolické funkcie (srdce, pečeň a svaly).
Vďaka zrýchleniu metabolizmu je rozchodnica ružová obzvlášť odporúčaná pri nadváhe. Kontroluje a upokojuje nervozitu a nutkavú túžbu po sacharidoch spôsobenú emocionálnymi problémami súvisiacimi so stresom alebo úzkosťou. Zvýšením množstva dopamínu opäť aktivuje „mozgový spínač“, ktorý telu a mysli vysiela signál nasýtenia. A čo je mimoriadne dôležité: nespôsobuje závislosť!
Rozchodnica ružová je účinným prostriedkom proti nespavosti, pretože skracuje čas potrebný na zaspatie a zlepšuje kvalitu spánku. Dôvodom je jej schopnosť uvoľniť stres a zbaviť telo fyzickej a duševnej únavy. Jedným z prekážok kvalitného spánku je zvýšený psychický stav a nedostatok svalovej relaxácie. Rozchodnica ružová pôsobí nielen na mozog, ale zohráva úlohu aj pri uvoľnení svalov.
Táto rastlina poskytuje uvoľnenie, relaxáciu, upokojenie, zlepšuje pamäť a náladu. Pôsobí však nielen na psychiku. Zvyšuje aktivitu bielych krviniek a posilňuje obranyschopnosť organizmu proti vírusovým, bakteriálnym a hubovým infekciám. Flavonoidy obsiahnuté v rozchodnici majú veľmi silnú antioxidačnú aktivitu, schopnú ničiť voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za zrýchlené starnutie buniek, kardiovaskulárne ochorenia a vznik rakoviny. Jej protinádorový a DNA obnovujúci účinok môže byť využitý v prevencii, ako aj v adjuvantnej liečbe pri terapiách proti rakovine.
Čo hovorí veda?
Kórejská štúdia identifikovala päť rôznych typov flavonoidov v koreni Rhodiola rosea, ktorých účinky porovnávala s inými komerčne dostupnými účinnými látkami. Výskum preukázal, že kaempferol, extrahovaný z tejto rastliny, má mimoriadne silnú inhibičnú aktivitu proti minimálne dvom typom chrípkových vírusov, konkrétne H1N1 a N9N2.
Použitie
- Posilnenie imunity
- Degeneratívne ochorenia
- Alzheimerova choroba
- Epilepsia
- Zmiernenie stresu
- Nadváha
- Psychické poruchy
- Poruchy spánku
- Nepokoj
- Hyperaktivita
- Kardiovaskulárne problémy
- Alkalizácia organizmu
- Prevencia plesňových ochorení
- Liečba plesňových ochorení
- Prevencia vírusových ochorení
- Liečba vírusových ochorení
- Regenerácia buniek
- Alergie
- Metabolické problémy
- Anorexia
Zdroje
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19729316/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3541197/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6208354/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2018.01415/full
Tongde Hospital of Zhejiang province, Hangzhou, China
School of Chinese Medicine, Hong Kong Baptist University, Hong Kong, China
Department of Neurology, Affiliated Hospital of Southwest Medical University, Luzhou, China
The rhodiola revolution – Transform your health with the herbal breakthrough of the 21st century . Richard P. Brown, Patricia L. Gerbarg (2004, Ed. Rodale).
A randomized trial of two different doses of a SHR-5 rhodiola rosea extract versus placebo and control of capacity for mental work. Shevtsov V.A. et al. Phytomedicine, 2003, 10, 95-105.