Kapary
Názov kapary je zavádzajúci, pretože v skutočnosti nejde o bobule, ale o kvetné puky Capparis spinosa. Tento malý drevnatý krík je divo rastúcou rastlinou najmä v Stredomorí. Je veľmi nenáročná, znáša horúce slnko, ale uprednostňuje vápenaté pôdy. Jeho nadzemnú časť tvoria previsnuté alebo plazivé vetvy a rastlina je často sotva viditeľná, pretože rastie pomerne nízko. Nie je zriedkavosťou, že kapary rastú v prasklinách v stenách, skalách alebo v skalných útvaroch. Keďže pestovanie tejto rastliny bolo po stáročia zdrojom záhad kvôli jej divokej povahe, hovorí sa o nej najmä ako o „rebelke“.
Prvýkrát sa o ich prospešných vlastnostiach zmienil grécky lekár a lekárnik Discorides vo svojom diele De Materia Medica, ktoré vyšlo v roku 70 n. l. Ocenil ich močopudné vlastnosti a odporúčal ich na zmiernenie bolesti zubov a reumatických ťažkostí. Od staroveku sa však po celé stáročia používali skôr ako súčasť omáčok a dresingov. Okrem púčikov sa dajú konzumovať aj drobné plody rastliny.
Liečivé účinky
Kapary obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, C, E, J a sú obzvlášť bohaté na vitamín K. Obsahujú tiež mangán, železo, horčík a sú najbohatším minerálom na meď. Sú výborným zdrojom sodíka a ich šupka obsahuje významné množstvo kaparirutínu (horký glukozid), ktorý má močopudné a protireumatické účinky. Jemne uvoľňuje nahromadené tekutiny v tele, čo následne pomáha znižovať vysoký krvný tlak.
Obsahujú tiež betakarotén, fytáty a flavonoidy, medzi ktoré patrí aj kvercitín: tento antioxidant je skvelým vazoprotektorom, ktorý pomáha cievam udržať ich pružnosť. Zvýšený príjem môže oddialiť tvorbu nebezpečných plakov v tepnách. Podporuje tiež integritu ciev a pomáha predchádzať vzniku rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Niet divu, že kapary sú tak účinné, pretože sú najbohatším zdrojom kvercetínu. Navyše, marinovanie zvyšuje obsah kvercetínu v kaparách.
Tieto vlastnosti sú ďalej posilnené rutínom, ktorý znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Z uvedeného vyplýva, že kapary majú priaznivý vplyv na srdce a cievy, ale neznamená to, že by sme ich mali konzumovať v hojnosti. Je to preto, že sú bohaté najmä na uhličitan sodný, ktorý je zlúčeninou sodíka. Nie je však dôvod na obavy, pretože pri každom jedle je množstvo kapar pár gramov, čo znamená, že množstvo sodíka v nich je zanedbateľné.
Sú ideálne na chudnutie, pretože majú nízky obsah kalórií a majú vysoký obsah vlákniny, čo je ideálna kombinácia pre ľudí s nadváhou. A ak zhodíte nadbytočné kilogramy, vaše srdce sa vám poďakuje, čo je ďalšia z vlastností, vďaka ktorým sú kapary priateľom kardiovaskulárneho systému. Okrem toho je ploché brucho rovnakou kozmetickou výhodou ako krásna pokožka. Kapary sú prospešné aj pre krásu pokožky, sú skvelým pomocníkom, ak chceme „vnútorne“ zdravo zlepšiť suchú a popraskanú pokožku. Obsahujú tiež zlúčeniny s fotoprotektívnymi vlastnosťami a ich zvýšená konzumácia chráni pokožku pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. Zmierňujú začervenanie a podráždenie spôsobené dlhodobým pobytom na slnku. Celkovo možno povedať, že kapary sú skvelé aj do kozmetiky. Tento účinok umocňuje skutočnosť, že zlepšuje integritu buniek a ich správnu proliferáciu.
Už sme spomínali antioxidačné zlúčeniny v kaparách. Antioxidanty sú dôležité, pretože bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za rôzne druhy rakoviny, predčasné starnutie buniek, tvorbu vrások a srdcové choroby. Štúdie naznačujú, že majú účinok najmä pri liečbe rakoviny prostaty a hrubého čreva.
Vďaka cenným zložkám pravidelná konzumácia významne prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a poskytuje ochranný štít proti sezónnym chorobám a rôznym alergiám.
Kapary obsahujú aj antihistamínové látky, ktoré regulujú činnosť tukových buniek (mastocytov). Pri nesprávnej funkcii týchto buniek môže dôjsť k alergickým reakciám. Okrem toho sa antibakteriálne, antimykotické a protizápalové vlastnosti kapary využívajú najmä pri liečbe reumatizmu, horúčky, rôznych kožných ochorení a vredov. Ich protizápalové účinky sú spôsobené najmä cytokínmi.
Obsiahnutý kvercetín v kapároch má chondroprotektívny účinok, čiže chráni kĺby. Dôvodov je viacero: Obsiahnutý kvercetín v kapároch má chondroprotektívny účinok, čiže chráni kĺby. Robí tak z niekoľkých dôvodov: dokážu stimulovať chondrocyty, bunky, ktoré produkujú chrupavku a synoviálnu tekutinu, a pôsobia proti ochoreniam vyplývajúcim zo zápalových procesov, ako je artritída a artróza. Môžu byť užitočným pomocníkom pre ľudí trpiacich cukrovkou. Toto bobuľové ovocie obsahuje látky, ktoré pomáhajú obnoviť hladinu cukru v krvi, nehovoriac o tom, že spomínaný úbytok hmotnosti tiež znižuje riziko cukrovky. Dodajme ešte, že kapary zlepšujú aj funkciu pečene u diabetikov, pričom nezaťažujú obličky.
A napokon, kapary podporujú udržiavanie ideálnej hmotnosti: uľahčujú trávenie a rýchlejší metabolizmus zabraňujú nežiaducemu ukladaniu tuku.
Čo hovorí veda?
Podľa štúdie Kalifornskej univerzity „Irvine School of Medicine“ zistili vedci, že kvercetín obsiahnutý v kaparoch aktivuje proteíny potrebné pre normálnu funkciu ľudského mozgu a srdca. Tieto bielkoviny regulujú nielen srdcový tep, myslenie a svalové kontrakcie, ale zohrávajú úlohu aj pri fungovaní štítnej žľazy, pankreasu a tráviaceho traktu.
Využitie
- Močopudné účinky
- Zápalové procesy
- Problémy s kĺbmi
- Reumatizmus
- Posilňovanie chrupavky
- Kardiovaskulárne ochorenia
- Strata chuti do jedla
- Chudnutie
- Posilnenie imunity
- Prevencia alergií / zmiernenie príznakov
- Prevencia rakoviny
- Liečba rakoviny
- Vysoká hladina cholesterolu
- Vysoká hladina cukru v krvi
- Tráviace problémy
- Prevencia starnutia buniek
- Problémy s pokožkou
- Nádcha
- Vírusové infekcie
- Bakteriálne infekcie
- Kvasinkové infekcie
Zdroje
https://draxe.com/nutrition/capers
https://www.medicalnewstoday.com/articles/compound-in-pickled-capers-could-benefit-the-heart-and-brain
https://www.som.uci.edu/news_releases/pickled-capers-activate-proteins.asp
The anticarcinogenic potential of essential oil and aqueous infusion from caper (Capparis spinosa L.)
Anti-inflammatory effects of the aqueous extract of caper fruits (Capparis spinosa L.) and isolation of the main phytochemicals
Hypolipidemic activity of the aqueous extract of Capparis spinosa L. in normal and diabetic rats
In vitro antioxidant and photoprotective effects in vivo of a lyophilized extract of Capparis spinosa L buds
1. Diuretici: come le radici anche i bocciolo sono ottimi per sgonfiarsi e depurarsi, aiutano a liberare il ristagno dei liquidi e disintossicano l’organismo;
2. Aperitivi: difatti si servono prima dei pasti per stuzzicare l’appetito;
3. Antispasmodici: aiutano a controllare gli spasmi dolorosi dell’addome;
4. Detergenti e cicatrizzanti: per questa finalità si usano le radici, se ne fa un decotto utili per detergere e migliorare la cicatrizzazione di pieghe e ferite;
5. Astringenti: anche qui entra in gioco la radice, il suo infuso sarebbe un buon rimedio contro la dissenteria;
6. Ipertensivi: sono ideali per chi soffre di pressione bassa, quindi chi soffre di pressione alta non esageri anzi se vuole consumarli li metta prima a bagno per un paio di ore così che perdano l’eccesso di sale;
7. Antidolorifici: masticarli allevia il mal di denti;
8. Antidepressivi: fu Domenico Romoli detto Panunto (forse il cuoco segreto di Papa Giulio III) che nel 1593 in un trattato li definì contrari della melanconia;
9. Antinfiammatori: in particolare raccomandati contro le emorroidi ma aiuta anche a contrastare le flogosi delle articolazioni;
10. Antiossidanti: aiutano a contrastare i danni dei radicali liberi;
11. Antitumorali: come gran parte di cibi e spezie c’è una minima possibilità che possano prevenire la formazione delle cellule tumorali (non curano il cancro);
12. Antistaminico: in particolare sembra che i capperi aiutino a contrastare le allergie da contatto;
13. Abbassano il colesterolo: quindi se si soffre d’ipercolesterolemia è bene aggiungere qualche cappero all’insalata, la rutina inoltre mantiene fluido il sangue e previene le vene varicose.
Un bocciolo così piccolo e tutte queste proprietà, vediamo cosa racchiude al suo interno:
sali minerali (sodio, calcio, potassio, ferro, fosforo, selenio,magnesio, zinco, rame manganese);
vitamine (A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, la K J beta-carotene);
flavonoidi (rutina, kaempferol e quercitina);
fibre 3,1 %;
acqua 84 %.