Ženšen pravý (Všehoj ázijský)
Koreň ženšenu je v krajinách Ďalekého východu už tisícročia súčasťou každodennej medicíny a používa sa na predĺženie života, povzbudenie tela a mysle a zvýšenie potencie. Názov zvláštne tvarovaného koreňa, ktorý väčšinou pripomína malého človeka, odkazuje na jeho tvar: čínskeho pôvodu „Jen-Shen“a znamená „ľudský koreň„. Na Východe sa stále teší magickej úcte a považuje sa za jednu z najúčinnejších rastlín podporujúcich zdravie. Na to sa vzťahuje grécky výraz panax, čo v preklade znamená „liečiteľ všetkých“. V Európe sa jeho prospešné vlastnosti začali uznávať v 18. storočí, ale bol to taký vzácny poklad, že si ho spočiatku mohli dovoliť len bohatí: v závislosti od kvality mal sedem- až osemnásobnú hodnotu ako striebro a niekedy dokonca vyššiu ako zlato. Ženšen spomaľuje starnutie a je účinný pri liečbe depresie, cukrovky, rôznych zápalov, infekcií a tráviacich ťažkostí.Zvyšuje vitalitu, znižuje pocit únavy, zmierňuje nevoľnosť a nervozitu. Pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny. Okrem najbežnejšieho ženšenu – Panax ginseng -, ktorý pochádza z Číny a Kórey, má množstvo zdraviu prospešných vlastností aj americký ženšen – Panax quinquefolius.
Liečivé účinky
Ženšen je výnimočný nielen svojou špecifickou formou, ale aj priaznivými fyziologickými účinkami. Jeho hlavnými účinnými zložkami sú ginsenosidy bohaté na vitamíny A, C, E, K a B, ako aj minerálne soli a stopové prvky, sodík, draslík, horčík, síra, fosfor, železo, zinok, kobalt, mangán, selén, hliník, meď, germánium, kremík a vanád. Je bohatý na enzýmy a nenasýtené mastné kyseliny a obsahuje aj rastlinné zlúčeniny podobné estrogénom a androgénom. Ženšen účinne znižuje horúčku, posilňuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť voči infekčným chorobám vrátane chrípky. Jeho konzumácia ovplyvňuje funkciu hypotalamu a hypofýzy a výrazne znižuje produkciu stresového hormónu kortizónu. To tiež prispieva k tomu, že ženšen upokojuje nervový systém, je účinný pri nervozite, depresii a nespavosti. Reguluje odbúravanie glykogénu, prospieva centrálnej nervovej sústave a zlepšuje reflexy. Ženšen je vynikajúci prostriedok na zvýšenie potencie, zvyšuje uvoľňovanie oxidu dusnatého v endotelových bunkách penisu, čo spôsobuje rozšírenie ciev v kavernóznom telese, čo vedie k silnejšej erekcii. Podporuje funkciu pľúc a môže zmierniť príznaky astmy. Keďže reguluje hladinu cukru v krvi a účinnosť inzulínu, môže sa úspešne používať na liečbu cukrovky 2. typu. Pomáha zmierňovať anémiu a menštruačné poruchy, znižuje vysoký krvný tlak a reguluje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Vďaka týmto vlastnostiam ženšen zvyšuje voľný prietok krvi, čo prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Jeho antioxidanty účinne bojujú proti voľným radikálom, ktoré ničia bunky: nielenže spomaľujú tvorbu vrások, ale aj starnutie buniek a zabraňujú abnormálnemu množeniu buniek, vzniku nádorov vrátane rakoviny prsníka a zápalov. Ženšen je dobrým liekom proti strate chuti do jedla, únave a vyčerpanosti a zvyšuje duševnú výkonnosť. Detoxikuje, chráni zdravie pečene, obnovuje správne tráviace procesy, zmierňuje zápaly a podráždenie tráviaceho traktu, stimuluje syntézu bielkovín, vstrebávanie vitamínov a minerálnych solí.
Čo hovorí veda?
Výskumníci z Korea University College of Medicine skúmali funkčné – zdravotné ochranné – účinky kórejského červeného ženšenu u pacientov s atopickou dermatitídou. Na 16-týždňovej liečbe sa zúčastnilo 18 pacientok a 12 pacientov. Na konci liečby sa výrazne zlepšila transepidermálna (cez epitelovú vrstvu) strata vody a hydratácia pokožky a znížil sa index SCORAD, ktorý je mierou závažnosti atopickej dermatitídy, a sérové hladiny IgE. Z toho všetkého podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Journal of ginseng research vyplýva, že kórejský červený ženšen môže byť užitočný pri liečbe atopickej dermatitídy.
Použitie
- Astma
- Atopická dermatitída (zápal pokožky)
- Diabetes, cukrovka
- Depresia
- Poruchy trávenia
- Strata chuti do jedla
- Únava
- Zápaly
- Nevoľnosť
- Posilnenie imunity
- Únava
- Zníženie horúčky
- Vysoký LDL cholesterol
- Vysoká hladina cukru v krvi
- Vysoký krvný tlak
- Poruchy pamäti
- Regulácia menštruácie
- Detoxikácia
- Zvýšenie potencie
- Prevencia rakoviny
- Prevencia proti vráskam
- Stres
Príprava ženšenového čaju:
- Priveďte do varu pol litra vody.
- Koreň ženšenu nakrájajte na 6 až 10 tenkých koliesok.
- Plátky vložte do vody, prikryte a nechajte 5 minút odpočívať. Čím dlhšie sa nechá lúhovať, tým silnejší bude nápoj.
- Môže sa piť teplý alebo vychladený.
- Surový ženšen môžete nahradiť čajovou lyžičkou ženšenového prášku.
Chuť ženšenového čaju je trochu horká, ale môžete si ho osladiť podľa svojej chuti, len pár dúškov vám okamžite osvieži dych. Je chutný a zlepšuje trávenie, preto sa oplatí dať si pohárik pred obedom. Znižuje hladinu LDL cholesterolu a cukru v krvi, posilňuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť voči stresu a depresii a môže pomôcť odstrániť nepríjemné príznaky menopauzy. Ženšenový čaj je jedným z najúčinnejších črevných dezinfekčných a detoxikačných prostriedkov. Keďže hlavný koreň ženšenu má povzbudzujúci účinok, pite ho počas dňa a večer len vtedy, ak chcete zostať hore dlho do noci. Naopak, vedľajší koreň ženšenu, ktorý obsahuje sedatívne zložky, je užitočný pri poruchách spánku. Odporúča sa piť 1-2 šálky denne počas 5-6 týždňov, po ktorých nasleduje 1-2 týždňová prestávka. Neodporúča sa počas tehotenstva alebo dojčenia.
Zdroje
Chong, S.K.F., Oberholzer, V.G. Ginseng—is there a clinical use in medicine?. Postgrad Med. 1988;64:841–846.
Fulder, S.J. Ginseng and the hypothalamic-pituitary control of stress. Am J Chin Med. 1981;9:112–118.
Anderson GD et al. Drug interaction potential of soy extract and Panax ginseng. J Clin Pharmacol. 2003;43:643-648.
Petkov, V.D., Mosharrof, A.H. Effects of standardized ginseng extract on learning, memory and physical capabilities. Am J Chin Med. 1987;15:19–29.
Soldati, F., Sticher, O. HPLC separation and quantitative determination of ginsenosides from Panax ginseng, Panax quinquefolium and from ginseng drug preparations. Planta Med. 1980;38:348–357.
Jiang X et al. Effect of St. John’s wort and ginseng on the pharmacokinetics and pharmacodynamics of warfarin in healthy subjects. Br J Clin Pharmacol. 2004;57:592-599.
Janetzky K, Morreale AP. Probable interaction between warfarin and ginseng. Am J Health Syst Pharm. 1997;54:692-3.
Wiklund, I., Karlberg, J., Lund, B. A double-blind comparison of the effect on quality of life of a combination of vital substances including standardized ginseng G115 and placebo. Curr Ther Res. 1994;55:32–42.
Forgo, I., Kirchdorfer, A.M. The effect of different ginsenoside concentrations on physical work capacity. Notabene Medici. 1982;12:721–727