Dolina Liečivých Bylín

Yzop lekársky

Názov yzop lekársky pochádza z hebrejského slova „ezob“, čo znamená svätá rastlina. V Izraeli používali kňazi yzopový olej pri náboženských obradoch, aby vdýchnutím očistili svoju dušu od hriešnych myšlienok. O očistnej sile yzopu sa zmieňuje aj Biblia (podľa niektorých výkladov však Písmo sväté odkazuje na inú rastlinu), rovnako ako egyptskí kňazi, ktorí ho využívali na rituálne účely. Už v staroveku bol yzop považovaný za liečivú bylinu a dlhodobo sa používa na liečbu tráviacich ťažkostí a respiračných ochorení. Vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam je yzop účinný proti kvasinkám, vírusom a baktériám. Rimania z neho vyrábali liečivé vína a v stredoveku bol používaný aj ako vonná prísada. Medzi jeho najdôležitejšie zložky patria polyfenoly, predovšetkým flavonoidné zlúčeniny, ktoré posilňujú imunitný systém a majú antioxidačné účinky, ako je apigenín a kvercetín, a tiež fenolové kyseliny s podobnými vlastnosťami, ako je kyselina chlorogénová a ferulová.

Liečivé účinky

Yzop je úspešne používaný pri zažívacích problémoch: zmierňuje bolesti brucha, stimuluje tvorbu tráviacich kyselín, odstraňuje nadúvanie a súvisiace plyny. Vďaka svojim účinným dezinfekčným a potopudným vlastnostiam, ako aj silnému účinku na rozpúšťanie hlienov, je vynikajúci expektorans, ktorý pomáha zmierniť príznaky prechladnutia a chrípky: predovšetkým bolesť hrdla, nádchu, zápal priedušiek a kašeľ. Taktiež prispieva k liečbe astmy, udržuje sviežosť a zlepšuje koncentráciu, pričom vdýchnutie vône yzopu zabezpečuje dlhodobú bdelosť.

Pri vonkajšom použití yzopový olej zmierňuje krvácanie, urýchľuje hojenie rán pri menších povrchových poraneniach a popáleninách. Dezinfekčné a protizápalové vlastnosti yzopu sa osvedčili aj pri liečbe kožných ochorení; umývanie tváre yzopovým čajom pomáha znižovať mastenie pokožky. Yzop tiež znižuje reumatické bolesti a svalové kŕče; pridaný do kúpeľa má upokojujúce a potopudné účinky. Je účinný proti vírusom, baktériám a hubám, ničí vírus herpes simplex spôsobujúci genitálny a perorálny herpes.

Čo hovorí veda?

Vedci z University of California skúmali antivírusové účinky polysacharidu MAR-10. Podarilo sa im preukázať, že polysacharid izolovaný z vodného extraktu záhradného yzopu inhibuje aktivitu vírusu HIV-1, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.

Použitie

  • Tráviace ťažkosti (nadúvanie, bolesť brucha)
  • Prechladnutie
  • Kašeľ
  • Nádcha
  • Zápal priedušiek
  • Chrípka
  • Astma
  • Hojenie rán
  • Dezinfekcia rán
  • Bolesti kĺbov
  • HIV
  • Herpes
  • Kožný zápal

Príprava čaju z yzopu:

  • Do väčšieho hrnčeka dajte jednu vrchovatú čajovú lyžičku yzopu.
  • Zalejte 3 dl horúcej vody.
  • Prikryte a nechajte lúhovať približne 10 minút.
  • Preceďte a pite čo najteplejšie.


Najlepšie využijete účinky yzopového čaju, ak ho pijete na lačný žalúdok, alebo ak
počas dňa vypijete 3-4 dl

Vďaka svojim dezinfekčným a antivírusovým účinkom, ako aj schopnosti rozpúšťať hlieny, je yzopový čaj úspešne používaný v zimnom období na prevenciu chrípky a prechladnutia, ako aj na zmiernenie ich príznakov (bolesť hrdla a mandlí, kašeľ, horúčka). Na tento účel pite denne 2-3 šálky yzopového čaju po dobu jedného týždňa. Pri zápaloch ďasien alebo ústnej dutiny je vhodné čajom vyplachovať ústa.

Yzopový čaj má tiež spazmolytické a karminatívne účinky, stimuluje trávenie a pomáha regulovať stolicu a prispieva k detoxikácii – na tento účel ho pite s jedlom. Zvyšuje rozklad tukov, a preto je vhodný aj pri diéte. Ak yzopovým čajom ošetrujete podpazušie alebo nohy, môžete sa zbaviť nadmerného potenia.

Yzopový čaj môžete používať ako kúru po dobu troch týždňov, potom si urobte niekoľko dní prestávku. Neodporúča sa podávať deťom mladším ako 6 rokov. Vzhľadom na to, že yzop zvyšuje krvný tlak, by ho nemali piť ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom.

Zdroje

Miyazaki H, Matsuura H, Yanagiya C, et al. Inhibitory effects of hyssop (Hyssopus officinalis) extracts on intestinal alpha-glucosidase activity and postprandial hyperglycemia. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2004;49:346–9.

Kizil S, Hasimi N, Tolam V, Kilinc E, Karatas H (2010). Chemical Composition, Antimicrobial and Antioxidant Activities of Hyssop (Hyssopus officinalis L.) Essential Oil. Not. Bot. Hort. Agrobot. Cluj., 38: 99-103.

Millet Y, Tognetti P, Lavaire-Perlovisi M, et al. Experimental study of the toxic convulsant properties of commercial preparations of essences of sage and hyssop [in French]. Rev Electroencephalogr Neurophysiol Clin. 1979;9:12–8.

Gollapudi SA, SH (1995). Isolation of a previously unidentified polysaccharide (MAR-10) from Hyssop officinalis that exhibits strong activity against human immunodeficiency virus type 1. Biochem Biophys Res. Commun, 10: 145-151.

Daniele F, Ricci D, Epifano F, Massimo C (2004). Composition and antifungal activity of two essential oils of hyssop (Hyssopus officinalis L.). J. Essential Oil Res., p.16

Kreis W, Kaplan MH, Freeman J, et al. Inhibition of HIV replication by Hyssop officinalis extracts. AntiviralRes. 1990;14:323–337.

Proestos C, Chorianopoulos N, Nychas G-J Komaitis EM (2005). RP-HPLC analysis of the phenolic compounds of plant extracts. Investigation of their antioxidant capacity and antimicrobial activity. J. Agric. Food Chem., 53: 1190-1195.

Miyazaki H, Matsuura H, Yanagiya C, Mizutani J, Tsuji M, Ishihara C (2003). Inhibitory effects of hyssop (Hyssopus officinalis) extracts on intestinal alpha-glucosidase activity and postprandial hyperglycemia.

J. Nutr. Sci. Vitaminol., (Tokyo). 49: 346-349.

Yzop lekársky

Yzop lekársky

Názov:

Yzop lekársky

Latinský názov:

Hyssopus (Hyssopus officinalis)