Sladké drievko
Sladké drievko je päťdesiatkrát sladšie ako cukor, obsahuje približne 400 prospešných látok, je to jedna z najúčinnejších prírodných látok na zmiernenie stresu a posilnenie imunity, obľúbené ochucovadlo, ktoré sa nachádza v mnohých potravinách, nealkoholických nápojoch a dokonca aj v tabaku, a aj pelendrek vďačí za svoju zvláštnu arómu práve tejto tejto bylinke.
Liečivé účinky
Jeho priaznivé liečivé účinky sú spôsobené najmä obsahom glycyrrhizínu, ktorý mu zároveň dodáva sladkú chuť. Sladké drievko je účinným liekom proti bolestiam v krku a nie náhodou ho už pred tisíckami rokov používali starí Gréci a Egypťania ako liek proti kašľu, prechladnutiu a astme. Keďže zabraňuje odbúravaniu kortizolu, je jedným z najlepších antidepresív a je výborný pri tráviacich ťažkostiach vrátane zápalov, žalúdočných vredov, bolestí brucha, bolestí hlavy a dyspepsie, ako aj pri dýchacích ťažkostiach. Sladké drievko zmierňuje príznaky ochorení pečene, otravy jedlom, sennej nádchy, lupusu, hepatitídy a artritídy. Je silným antioxidantom a antialergikom, znižuje hladinu cholesterolu a žalúdočnej kyseliny, lieči vírusové a bakteriálne infekcie, plesne na nohách, vredy, lupiny. Zvýšením hladiny interferónu zlepšuje sladké drievko funkciu imunitného systému a v kombinácii s inými bylinami sa môže používať na liečbu rakoviny prostaty a ekzémov. Je miernym preháňadlom, napomáha pri detoxikácii a čistí krv a hrubé črevo od toxínov.
Čo hovorí veda?
Vedci zo škótskej University of Edinburgh zistili, že jedna zložka sladkého drievka pomáha predchádzať vzniku zubného kazu. Štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Chemical Communications ukazuje, že trans-kalkón blokuje enzým, ktorý je potrebný na to, aby baktéria Streptococcus mutans, ktorá spôsobuje zubný kaz, vytvorila okolo seba ochrannú vrstvu. Ak sa biofilm nevytvára vďaka sladkému drievku, na zuboch sa neusadzuje zubný povlak, ktorý podporuje vznik zubného kazu.
Použitie
- Prechladnutie
- Bolesť hrdla
- Kašeľ
- Zubný kaz
- Senná nádcha
- Kožné problémy
- Zápaly
- Ekzém
- Bolesti hlavy
- Plesne na nohách
- Lupiny
- Bakteriálne a vírusové infekcie
- Hepatitída
- Tráviace poruchy
Príprava čaju zo sladkého drievka:
- V hrnci zohrejte 3 dl vody.
- Pridajte jeden alebo jeden a pol kúska sladkého drievka.
- Krátko povarte na miernom ohni.
- Sladkého drievko vyberte a čaj môžete podávať teplý alebo studený.
Chuť sladkého drievka je veľmi „ostrá „, preto je lepšie piť ho ochutený. Ak máte zápchu, zvoľte med; ak máte problémy so zápchou, použite xylitol alebo stéviu. Výborne dezinfikuje črevá a detoxikuje, ak chcete tieto vlastnosti zvýrazniť, pridajte do výluhu niekoľko lístkov čerstvej mäty. Sladké drievko podporuje správne trávenie, odstraňuje nadmernú tvorbu plynov, má mierny preháňací účinok a pri samostatnej konzumácii môže prispieť k zníženiu hmotnosti. Čistí pečeň a stimuluje jej funkciu. Je skvelým diuretikom, ktoré pomáha zbaviť sa prebytočných tekutín nahromadených v tele. Odporúča sa najmä počas zimného chladného obdobia, pretože je skvelým liekom proti zahlieneniu. Na všeobecné použitie sa pije jedna šálka po jedle (trikrát denne). Ako kúra by sa mal používať maximálne 3-4 týždne a neodporúča sa počas tehotenstva alebo v prípade ochorenia obličiek alebo pečene. Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom by ho mali konzumovať len s mierou.
Zdroje
Armanini D, Fiore C, Bielenberg J. Licorice (Glycyrrhiza glabra). In: Coates P, Blackman M, Cragg G, et al., eds. Encyclopedia of Dietary Supplements. New York, NY: Marcel Dekker; 2005:391–399.
Mattarello MJ, Karbowiak I, Ermolao A, and et al. Licorice reduces body fat mass in obese men and women. 83rd Annual Meeting of the Endocrine Society, June 20-23 2001;abstract P1-573.
Licorice root. In: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:233–239.