Harmanček
Harmanček je jednou z najznámejších a najoceňovanejších byliniek a jeho odvar môžu konzumovať aj dojčatá. Hoci bol známy a používaný už v starovekom Egypte na zmiernenie bolesti hlavy, jeho triumf sa začal v rímskych časoch, keď sa harmanček používal na ošetrenie kožných rán. V stredoveku sa používal najmä pri žalúdočných ťažkostiach, horúčke, prechladnutí, nevoľnosti a iných tráviacich problémoch – často sa kvetmi harmančeka posypal cesnakový chlieb – a verilo sa, že chráni pred morom, preto sa malý zväzok vždy zavesil nad kolísku novorodenca. Jeho blahodarné účinky sa najúčinnejšie prejavujú v čaji a esenciálnom oleji.
Liečivé účinky
Všeobecne sa používa ako sedatívum, ale harmanček je skôr protikŕčový liek, pretože nepôsobí primárne na nervy, ale uvoľňuje svaly.
Harmanček obsahuje hydrofilné – vo vode rozpustné – a lipofilné – v tukoch rozpustné – zložky, z ktorých najdôležitejšie sú flavonoidy, glykozylované kumaríny a fenolové kyseliny, ktoré majú vo vodnom prostredí upokojujúce a antioxidačné účinky. Znižuje poruchy spánku a úzkosť a za svoje protistresové vlastnosti vďačí najmä flavonoidu apigenín-7-glukozidu. Azulén rozpustný v tukoch tiež prispieva k účinnosti harmančeka ako antiseptikum a protizápalový prostriedok. Táto vlastnosť je užitočná pri tráviacich problémoch: harmančekový čaj dezinfikuje črevá, podporuje správne trávenie, odstraňuje nadmerné plyny, zvyšuje peristaltiku čriev, zmierňuje príznaky hemoroidov, Crohnovej choroby, IBS a zápalu hrubého čreva. Pomáha pri liečbe astmy, a podobne ako antihistaminiká zmierňuje príznaky rôznych alergií, a taktiež pomáha aj pri lumbagu, kolike a plienkovej dermatitíde u detí ako aj pri rannej nevoľnosti u tehotných žien. Harmanček je vhodný na zmiernenie menštruačných kŕčov, bolestí hlavy, kĺbov, svalov a reumatických bolestí, bolesti zubov a bolesti pri úrazoch.Jeho antioxidanty viažu voľné radikály, ktoré urýchľujú starnutie buniek, spôsobujú zápaly, nádory a vrásky na pokožke. Harmanček znižuje horúčku a ničí baktérie, plesne a niektoré vírusy (napr. mumps), čím zabraňuje infekciám.
Používa sa ako obklad, znižuje začervenanie a podráždenie spôsobené uštipnutím hmyzom, urýchľuje hojenie rán, zabraňuje ich infikovaniu a spôsobuje blednutie jaziev. Prispieva k zmierneniu ekzémov, kožných a očných zápalov a únavy očí a harmančekové výplachy zabezpečujú zdravie ústnej dutiny a ďasien a odstraňujú nepríjemný dych. Je silným potopudným prostriedkom, ktorý okrem zmiernenia horúčky podporuje detoxikáciu organizmu. Okrem toho harmanček čistí krv a obličky, zlepšuje imumitu, ničí črevné červy a pri vonkajšom použití aj vši. Znižuje krvný tlak, čím pomáha pri prevencii a liečbe niektorých kardiovaskulárnych ochorení.
Čo hovorí veda?
Vedci z University Science Center vo Filadelfii skúmali účinky nemeckého harmančeka na úzkosť. Päťdesiatsedem pacientov s miernou až stredne silnou úzkosťou dostávalo osem týždňov placebo alebo harmanček. Výsledky potvrdili mierne protiúzkostné vlastnosti harmančeka. Odborníci z Texas University chceli zistiť, ako harmanček ovplyvňuje dĺžku života. Počas siedmich rokov sa v následnej štúdii dokumentovali údaje o úmrtnosti mexickej populácie Američanov starších ako 65 rokov. Ich štúdia uverejnená v odbornom časopise The Gerontologist ukázala, že užívanie harmančeka významne znížilo riziko úmrtia u žien.
Využitie
- Alergie
- Poruchy spánku
- Hemoroidy (zlatá žila)
- Astma
- Črevné parazity
- Kožné problémy
- Crohnova choroba
- Depresia
- Ekzém
- Problémy s trávením (poruchy trávenia)
- Zmiernenie bolesti (úľava od bolesti)
- Migréna, bolesti hlavy
- Infekcie (bakteriálne, plesňové, vírusové)
- Redukcia hmotnosti, chudnutie
- Kŕče
- Zápaly
- Vši
- Hnačka
- Nevoľnosť (nauzea)
- Problémy s ďasnami (ochorenie ďasien)
- Syndróm dráždivého čreva (IBS – Irritable bowel syndrome)
- Koliky
- Horúčka
- Lumbago (Ischias, úsad alebo „húser“)
- Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- Prechladnutie
- Detoxikácia organizmu
- Nadúvanie, plynatosť
- Prevencia rakoviny
- Reumatizmus
- Hojenie rán
- Stres
- Zápal očí
- Zápal ústnej dutiny
- Úzkosť
- Zápal hrubého čreva
Príprava harmančekového čaju:
- Do šálky vložte polievkovú lyžicu harmančekových kvetov.
- Zalejte ich vriacou vodou a prikryte viečkom.
- Po 5 minútach sceďte a pite teplý alebo vlažný.
Harmančekový čaj patrí medzi najvšestrannejšie bylinné čaje. Používa sa najmä pri poruchách trávenia, pomáha zmierňovať nadúvanie, bolesti žalúdka, gastritídu, zápchu, hnačku a zápaly a ničí škodlivé baktérie. Je účinný aj pri zmierňovaní bolesti žalúdka u malých detí. V týchto prípadoch sa odporúča piť 1-2 poháre harmančekového čaju denne. Keďže stimuluje trávenie, odporúča sa piť ho aj po jedle, a ak tak urobíte, môže byť účinný pri zmierňovaní pálenia záhy a príznakov IBS.
Pitie harmančekového čaju pred spaním vám môže uľahčiť zaspávanie, ale dávajte pozor, aby ste ho nevypili príliš veľa, pretože má močopudný účinok.
Je to vynikajúci dezinfekčný, expektoračný a potopudný prostriedok, preto sa odporúča piť už pri prvých príznakoch sezónnych chorôb sprevádzaných horúčkou. Kloktanie harmančekového čaju môže pomôcť zbaviť sa bolesti hrdla a aftov v ústach a pravidelná konzumácia pomáha liečiť bolesti hlavy. Pri vonkajšom použití môže harmančekový čaj pomôcť pri liečbe očných zápalov, drobných poranení, akné a iných kožných zápalov.
Znižuje krvný tlak, takže ak chcete predísť menštruačným kŕčom, vypite jeden pohár denne v období pred menštruáciou.
Pozor! Harmančekový čaj môže zosilniť účinok liekov na zrážanie krvi, spôsobiť alergický výsev, zápal spojiviek a zvracanie.
Zdroje
Ramos-e-Silva M, Ferreira AF, Bibas R, Carneiro S. Clinical evaluation of fluid extract of Chamomilla recutita for oral aphthae. J Drugs Dermatol. 2006;5:612–617.
Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:57–61.
Saller R, Beschomer M, Hellenbrecht D. Dose dependency of symptomatic relief of complaints by chamomile steam inhalation in patients with common cold. Eur J Pharmacol. 1990;183:728–729.
McKay DL, Blumberg JB. A review of the bioactivity and potential health benefits of chamomile tea (Matricaria recutita L.). Phytotherapy Research. 2006;20(7):519–530.
Gardiner P. Complementary, Holistic, and Integrative Medicine: Chamomile. Pediatr Rev. 2007;28:16–18
Avallone R, Zanoli P, Corsi L, Cannazza G, Baraldi M. Benzodiazepine compounds and GABA in flower heads of matricaria chamomilla. Phytotherapy Res.
Charuluxananan S, Sumethawattana P, Kosawiboonpol R, Somboonviboon W, Werawataganon T. Effectiveness of lubrication of endotracheal tube cuff with chamomile-extract for prevention of postoperative sore throat and hoarseness. J Med Assoc Thai. 2004;87:185–189.
Martins MD, Marques MM, Bussadori SK, Martins MA, Pavesi VC, Mesquita-Ferrari RA, Fernandes KP. Comparative analysis between Chamomilla recutita and corticosteroids on wound healing. An in vitro and in vivo study. Phytother Res. 2009;23:274–278.
Merfort I, Heilmann J, Hagedorn-Leweke U, Lippold BC. In vivo skin penetration studies of camomile flavones. Pharmazie. 1994;49:509–511.
Avallone R, Zanoli P, Puia G, Kleinschnitz M, Schreier P, Baraldi M. Pharmacological profile of apigenin, a flavonoid isolated from Matricaria chamomilla. Biochem Pharmacol. 2000;59:1387–1394.