Dolina Liečivých Bylín

Baza (Baza čierna)

Existuje len málo bylín, ktorých chuť a vôňa sú príjemné a ktoré deti neodmietajú. Práve také sú plody bazy čiernej, ktoré sú navyše veľmi ekonomické: dajú sa pestovať takmer kdekoľvek a ich kvety, plody, listy a stonky sa dajú využiť na liečebné účely. Baza čierna, ktorá dorastá do výšky 2 až 3 metrov, je mimoriadne zdravá a v ľudovom liečiteľstve sa používa najmä pri detoxikácii a tráviacich problémoch. Naše babičky varili čaj z bazy čiernej ako liek proti kašľu a bolestiam v krku. K nej sa viaže mnoho storočných povier a tradícií. Existuje o nej mnoho stáročných povier, vo Švédsku tehotné ženy bozkávali bobule v nádeji na ľahšie tehotenstvo, v južných krajinách sa listy vtierali do podkov, aby sa zabránilo ich hrdzaveniu. V anglosaských oblastiach sa verilo, že ak sa na peci spália bazové vetvičky, do domu vstúpi diabol. Baza čierna je silný antioxidant, zlepšuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu, chráni srdce a pomáha odbúravať tuky čím sa osvedčuje aj pri chudnutí. Vďaka svojim antivírusovým a antibakteriálnym vlastnostiam úspešne bojuje proti rôznym infekciám a je účinná pri chrípke a prechladnutiu. Čaj a sirup z bazových kvetov, nealkoholické nápoje a džemy z plodov, ako aj extrakt z bazových plodov majú blahodarné účinky.

Liečivé účinky

Plody čiernej bazy sú bohaté na vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6 a C, ako aj na flavonoidy, triterpény, glykozidy, cukry a triesloviny. Jeho antioxidanty, ako napríklad vysoko účinné antokyány, viažu voľné radikály, spomaľujú starnutie buniek, posilňujú imunitný systém, brzdia množenie zhubných buniek, rast nádorov, zápaly a cievne ochorenia.

Extrakt alebo odvar z kvetu zvyšuje potenie, pomáha odstraňovať toxíny nahromadené v tele a znižuje telesnú teplotu počas ochorení s horúčkou.  Antivírusové, protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti jeho kvetov, plodov a listov zmierňujú príznaky ochorení dýchacích ciest, astmy, kašľa, bronchitídy, sennej nádchy, prechladnutia a chrípky a zmierňujú upchatie nosa.

Reguluje hladinu cholesterolu, jeho flavonoidy majú okrem detoxikačného účinku aj vazodilatačný účinok (rozširujúci krvné riečisko), uvoľňujú cievy od prípadných usadenín, a tak baza výrazne zlepšuje periférny krvný obeh, čím znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Kvet bazy upravuje hladinu cukru v krvi, znižuje bolesti kĺbov a vďaka antiseptickým vlastnostiam sa môže používať aj na liečbu zápalov úst a hrdla.

Čaj z plodov a kvetov bazy čiernej je skvelým liekom proti ateroskleróze. Zvonka sa používa ako obklad, znižuje bolesť pri artritíde, lieči popáleniny, pomliaždeniny a zápaly očí a zlepšuje zrak. Je veľmi dôležité jesť bazové bobule len vtedy, keď sú zrelé, pretože nezrelé bobule obsahujú kyanidy, sú prevažne vodnaté, ale sú bohaté aj na sacharidy, vlákninu, bielkoviny, triesloviny, aminokyseliny, draslík, horčík, zinok, sodík a vápnik. Podobne ako kvety, aj plody bazy čiernej sú vynikajúcim preháňadlom, ktoré zmierňuje úpornú zápchu a zmierňuje nepríjemné príznaky chronických zápalových ochorení čriev a IBS. Šťava z neho sa odporúča pre tých, ktorí podstupujú detoxikačnú kúru a chcú schudnúť, pretože reguluje a stimuluje činnosť čriev, zabezpečuje pravidelnú a dôkladnú stolicu a urýchľuje odbúravanie tukov. Šťavu alebo čaj z bazy čiernej možno použiť na liečbu bolestí hlavy, migrén, nervových zápalov, ako sedatívum, proti stresu a nespavosti. Sirup z bazových kvetov pomáha aj pri chudnutí tým, že zaženie návaly hladu.

Po zmiešaní s dužinou bazy (časť pod kôrou) majú bobule aj močopudný účinok, stimulujú obličky a močový mechúr a sú liekom proti bolestiam nervov, poruchám srdcového rytmu, dne a problémom s močovým mechúrom. Rozdrvené a do plátien zvinuté listy pomáhajú pri hemoroidoch, zatiaľ čo obklady z rozdrvených listov až na kašu a namočených v octovej a slanej vode sa môžu použiť na liečbu zubných abscesov.

Čo hovorí veda?

Vedci z Justus-Liebig-Universität Gießen v Nemecku ako prví vedecky potvrdili antimikrobiálne vlastnosti plodov bazy čiernej. V štúdii uverejnenej v odbornom časopise BMC Complementary and Alternative Medicine sa uvádza, že extrakt z bazy čiernej má vynikajúce antiseptické, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.Štúdie ukázali, že extrakt je účinný najmä proti baktériám Streptococcus pyogenes a Catarrhalis branhamella, ktoré okrem iného spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest, ako aj proti vírusom chrípky.

Použitie

  • Hemoroidy
  • Nespavosť
  • Bakteriálne infekcie
  • Popáleniny
  • Poruchy trávenia
  • Bolesť hlavy
  • Zubný absces
  • Chudnutie
  • Plesňové infekcie
  • Zápaly
  • IBS
  • Zápal nervov
  • Chrípka
  • Kašeľ
  • Chronický zápal čreva
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Prechladnutie
  • Detoxikácia
  • Migréna
  • Stres
  • Zápal očí
  • Vírusové infekcie
  • Odvodnenie organizmu

Príprava bazového čaju (z kôry):

  • V menšom hrnci nechajte zovrieť ½ litra vody.
  • Pridajte 100 g bazovej kôry.
  • Varte 5 minút, potom stiahnite z ohňa.
  • Odvar preceďte a pite ho čo najteplejší.

Najdôležitejšou vlastnosťou odvaru z kôry bazy čiernej je, že má výrazný laxatívny účinok. Odporúča sa v prípade chronickej alebo akútnej zápchy, aby sa zabránilo vzniku hemoroidov. Keďže nie je veľmi chutný, môžete ho ochutiť trochou anízu alebo rasce: tie ešte viac zvýraznia jeho digestívne vlastnosti. Ak je osladený xylitolom alebo stéviou, je účinnejší na zvýšenie pohybu čriev. Vďaka tomu pomáha zbaviť telo toxínov a nahromadených odpadových látok.

Pri liečbe chronickej zápchy dávajte pozor, aby ste nevypili viac ako 2-3 poháre, pretože môže spôsobiť veľmi silnú hnačku. Ak však chcete schudnúť a tolerujete hnačku, môžete vypiť až 5-6 pohárov, ale dávajte pozor, aby ste predišli dehydratácii. Čaj z kôry bazy čiernej je diuretikum, ktoré čistí močové cesty a znižuje vysoký krvný tlak.

Príprava bazového čaju (z kvetu):

  • V menšom hrnci uvarte 150 ml vody.
  • Pridajte 2 polievkové lyžice sušeného bazového kvetu.
  • Prikryte a nechajte 5 minút odstáť.
  • Odvar preceďte a konzumujte čo najteplejší.

Hoci má bazový čaj sám o sebe skvelú arómu, môžete ho podľa chuti ochutiť, najlepšie medom alebo nerafinovaným hnedým cukrom. Odvar z bazových kvetov posilňuje imunitný systém, čím pomáha predchádzať sezónnym ochoreniam. Pomáha odstraňovať kyselinu močovú, takže môže byť účinný aj proti dne. Bioflavonoidy v bazovom kvete majú silný antioxidačný účinok a viažu škodlivé voľné radikály. Jeho konzumácia stimuluje funkcie pečene a reguluje trávenie, čím prispieva k detoxikácii organizmu. Čaj z bazy čiernej pôsobí aj ako mierny liek proti bolesti a pri vonkajšom použití môže zmierniť zápal pohrudnice a kožné zápaly. Dávkovanie pri prechladnutí a chrípke: 2-3 šálky denne.

Príprava bazového čaju (z listov):

  • Prevarte ½ litra vody.
  • Pridajte 10 g čerstvých bazových listov.
  • Varte dve minúty.
  • Nechajte 10 minút odstáť a potom sceďte.

Odvar z čerstvých listov bazy je silným podporným prostriedkom pri potení, pomáha znižovať telesnú teplotu, a preto sa odporúča pri horúčke. Tento efekt je užitočný aj vtedy, keď sa chcete prostredníctvom pokožky zbaviť toxínov nahromadených v tele. Prispieva tiež k odstráneniu edémov a hypertenzie. Odvar z listov bazy čiernej je tiež výborným protizápalovým prostriedkom, obzvlášť prospešným pre močové cesty. Kvôli jeho močopudnému účinku je najlepšie nepiť ho večer pred spaním, ale ráno a len jeden pohár.

Zdroje

Hearst, Caroline, et. al. Antibacterial activity of elder (Sambucus nigra L.) flower or berry against hospital pathogens. Journal of Medicinal Plants Research 2010; 4(17): 1805–1809.

British Herbal Pharmacopoeia (BHP). 1996. Exeter, U.K.: British Herbal Medicine Association.

Davidek, J. 1961. Isolation of Chromatographically Pure Rutin from Flowers of Elder. Nature 189:487-488.

Kolodynska, M. and W. Pasieczna. 1967. Oznaczanie rutyny i kwercetyny w wybranych preparatach galenowych z kwiatow bzu czarnego (Sambucus nigra) [The determination of rutin and quercetin in selected galenic preparations of Sambucus nigra flowers] [In Polish]. Ann Univ Mariae Curie Sklodowska [Med] 22:127-130.

Lukash, L.L. et al. 1997. Vliianie lektina sotsvetii Sambucus nigra na spontannyi i indutisrovannyi alkiliruiushchim agentom mutagenez v somaticheskikh kletkakh mlekopitaiushchikh [The effect of the lectin from Sambucus nigra inflorescences on spontaneous and alkylating agent-induced mutagenesis in mammalian somatic cells]. Tsitol Genet 31(5):52-60.

Taylor, M. 1998. Elderflower. Canadian Journal of Herbalism 6-7.

Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:103–105.

Serkedjieva, J. et al. 1990. Antiviral activity of the infusion (SHS-174) from flowers of Sambucus nigra L., aerial parts of Hypericum perforatum L., and roots of Saponaria officinalis L. against influenza and herpes simplex viruses. Phytotherapy Res 4:97.

bodza

Baza (Baza čierna)

Názov:

Baza (Baza čierna)

Latinský názov:

Sambucus Nigra