Dolina Liečivých Bylín

Krušina jelšová

Krušina jelšová má využitie, ktoré siaha až do staroveku. Kôru tohto kríka prvýkrát použili Gréci ako preháňadlo pri tráviacich ťažkostiach a zápche: najkrajšie exempláre zbierali vedľa chrámu bohyne pomsty Nemesis, kde rástla hojne. Hoci krušina jelšová preferuje teplé a slnečné podmienky, hlavne v blízkosti potokov alebo jazier, v Európe ju možno nájsť takmer všade. Liečivé časti sú kôra kmeňa a vetiev, ktoré sa zbierajú na jar. Kedysi sa bylinka sušila najmenej dva roky pred použitím, no vďaka moderným postupom sa táto doba výrazne skrátila. Dôvodom dôkladného vysušenia krušiny je, že vlhká kôra silno dráždi črevnú sliznicu. Kôra je takmer bez zápachu, jej chuť je súčasne horká a sladká, a jej žuvanie farbí sliny na žlto, čo nie je náhodou, pretože sa z nej vyrába aj žlté farbivo. Je vynikajúcim detoxikantom, odstraňuje zápchu, prispieva k zmierneniu príznakov hemoroidov a pomáha udržiavať zdravie prostaty.

Liečivé účinky

Krušina jelšová je jedným z najlepších prírodných preháňadiel. Výborne sa hodí na odstránenie zápchy a rôzne detoxikačné kúry. Dôkladne čistí črevá, odstraňuje z nich stagnujúce výkaly a navyše vyháňa parazity. Kôra krušiny obsahuje voľné antrachinóny a je bohatá na flavonoidy, saponíny, triterpény, triesloviny, horké látky a v stopových množstvách aj alkaloidy a cyklopeptidy. Medzi jej minerálnymi látkami sú najdôležitejšie vápnik a draslík.

Tieto zložky zvyšujú činnosť svalstva hrubého čreva, čím podporujú správny pohyb čriev, peristaltiku, tvorbu črevného hlienu a tým aj úplné vyprázdnenie stolice a odstránenie nadúvania. Keďže antrachinóny sú účinné látky, ktoré sa ťažko vstrebávajú, zabraňujú tiež vstrebávaniu vody a minerálnych solí v hrubom čreve, vďaka čomu je stolica mäkká a ľahko sa vylučuje. Vďaka mäkšej stolici sa zmierňujú príznaky u osôb trpiacich hemoroidmi a análnymi trhlinami, a je obzvlášť odporúčaná po rektálnych operáciách. Vďaka antrachinónom podporuje kôra krušiny zdravú funkciu prostaty a môže prispieť k liečbe alebo prevencii rakoviny prostaty. Krušina jelšová účinkuje 10-12 hodín po požití, preto je vhodné ju užívať pred spaním, v skorých večerných hodinách.

Antraglykozidy obsiahnuté v krušine jelšovej, hoci pôsobia najmä na funkciu hrubého čreva, sú vylučované predovšetkým močom. Môže sa stať, že moč bude vyzerať krvavý, no nie je dôvod na obavy: farbivá obsiahnuté v kôre menia farbu tekutiny.

Krušina jelšová je obzvlášť účinná na zmiernenie občasnej zápchy a zápchy nervového pôvodu Je však lepšie nepripravovať z nej príliš silný odvar a neužívať ju dlhšie ako 8-10 dní. Predávkovanie môže spôsobiť kŕče v podbrušku, náhle hnačky a nevoľnosť, a môže narušiť acidobázickú rovnováhu organizmu. Ako účinné preháňadlo tiež odstraňuje lieky z tela, preto sa jej konzumácia počas užívania liekov neodporúča. Rovnako nie je vhodná na použitie počas tehotenstva, dojčenia, pri žalúdočných vredoch a zápaloch tráviaceho traktu.

Čo hovorí veda?

Chorvátski vedci skúmali antioxidačné vlastnosti krušiny jelšovej. Vo svojej štúdii, ktorá bola zverejnená v odbornom časopise Regulatory Toxicology and Pharmacology, preukázali, že extrakt z kôry tejto rastliny má vďaka fenolovým zložkám mierny antioxidačný účinok.

Použitie:

  • Hemoroidy
  • Čistenie čriev
  • Detoxikácia
  • Parazity
  • Problémy s prostatou
  • Nadúvanie
  • Zápcha

Zdroje

Cooper, M. R., Johnson, A. W. 1984. Poisonous plants in Britain and their effects on animals and man. Her Majesty’s Stationery Office, London, England. 305 pp.

Krušina jelšová

Názov:

Krušina jelšová

Latinský názov:

Frangula alnus