Lapacho (Pau D’Arco)
Lapacho (Pau D’Arco) – (čo v portugalčine znamená „šíp pre luk“) je strom vyskytujúci sa v Južnej Amerike, hlavne v amazonských pralesoch. Je známy pod viacerými menami, z ktorých najčastejšie používané sú Lapacho, Lapačo, Taheebo a Ipe Roxo. Vnútorná časť kôry Pau D’Arco sa v Brazílii oddávna používala na prípravu čaju, ktorý domorodci považovali za všeliek, používaný najmä pri horúčkach, vredoch, prechladnutí, kašli a zápaloch a na zmiernenie bolesti. Jeho najdôležitejšími účinnými látkami sú naftochinóny ako beta-lapachon a lapachol nachádzajúce sa v kôre, ktoré sú účinnými protirakovinovými zlúčeninami brániacimi vzniku metastáz.
Liečivé účinky
Lapacho (Pau D’Arco) má naozaj mimoriadne široké využitie: Je silným analgetikom, úspešne sa používa na liečbu astmy, ako aj pri zápaloch dýchacích ciest, kože, tráviaceho traktu a artritíde.Odstraňuje rôzne formy herpesov, podráždenia ďasien a ústnej dutiny, zmierňuje príznaky zápalu šliach a reumatizmu. Naftochinóny v Pau D’Arco (beta-lapachón a lapachol) sú antibakteriálne, antivírusové, antimykotické a antiparazitické a ničia aj Helicobacter pylori, baktériu priamo spojenú so žalúdočnými vredmi a rakovinou žalúdka. Pau D’Arco ničí rakovinové bunky a je obzvlášť účinný pri liečbe leukémie. Úspešne sa používa proti infekciám spôsobeným kvasinkou Candida albicans, tlmí horúčku, lieči lupus, vredy a abscesy, urýchľuje hojenie rán, pomáha pri problémoch s prostatou. Má mierne diuretické účinky, jeho antioxidanty ako selén neutralizujú voľné radikály poškodzujúce bunky, prispievajúce k starnutiu pokožky, kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine. Účinné látky aktivujú produkciu imunitných buniek, lymfocytov a granulocytov, posilňujú imunitný systém a chránia nervový systém pred degeneratívnymi ochoreniami. Je účinným detoxikačným prostriedkom, čistí krv a podporuje vylučovanie toxínov vrátane ťažkých kovov z tela. Pau D’Arco podporuje zdravú funkciu čriev, uvoľňuje stolicu, má mierne preháňacie účinky. Výborne pôsobí pri ochoreniach dýchacích ciest, najmä pri prechladnutí s horúčkou, kašli a chrípke.
Čo hovorí veda?
Špecialisti z Harvard Medical School skúmali reakciu medzi jednou z najdôležitejších účinných látok Pau D’Arco, beta-lapachónom, a rakovinovými bunkami v hrubom čreve. Ako vyplýva z ich výskumu zverejneného v časopise Molecular Medicine, beta-lapachón vyvoláva programovanú bunkovú smrť v rakovinových bunkách. K podobným záverom dospeli aj výskumníci z University of Wisconsin-Madison, ktorí preukázali protirakovinový účinok beta-lapachónu v prípadoch leukémie a rakoviny prostaty.
Použitie
- Úľava od bolesti
- Bakteriálne, vírusové a plesňové infekcie
- Leukémia
- Zápaly
- Parazitárne infekcie
- Posilnenie imunity
- Detoxikácia
- Liečba rakoviny
- Reumatizmus
- Nachladnutie
- Chrípka
- Zápcha
- Kašeľ
- Horúčka
- Herpes
Lapacho (Pau D’Arco) čaj
- Do 4 šálok vriacej vody dajte 2 čajové lyžičky kôry Pau D’Arco.
- Nechajte 20 minút povariť.
- Zakryte a nechajte 1 hodinu vychladnúť.
- Preceďte.
- Pite po malých dávkach počas dňa.
Čaj z Pau D’Arco je vynikajúci dezinfekčný a protizápalový prostriedok. Pri kloktaní pomáha odstrániť afty a pri irigácii candida infekciu, pri vonkajšom použití zmierňuje kožné zápaly, urýchľuje hojenie herpesu a rán. Pri kúre je čaj z Pau D’Arco skvelým detoxikantom, obnovuje trávenie a normálne vylučovanie, znižuje príznaky žalúdočných vredov. V prípade zápchy pite denne jednu až dve menšie šálky. Je účinný proti vírusom, prispieva k prevencii a liečbe sezónnych ochorení, na tento účel ho pite denne.
Pri predávkovaní môže čaj z Pau D’Arco spôsobiť závraty, vracanie a hnačku. Nepoužívajte ho spolu s liekmi na riedenie krvi, pretože spomaľuje zrážanie krvi. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám.
Upozornenia
- Vyhnite sa používaniu pau d’arcu počas tehotenstva. Lapachol, jedna z aktívnych chemických látok v pau d’arcu, môže spôsobiť potrat.
- Prerušte užívanie pau d’arcu aspoň 2 týždne pred plánovanou operáciou, môže zvýšiť riziko krvácania.
- Vyhnite sa súbežnému užívaniu s liekmi na riedenie krvi, ako je napríklad warfarín.
Zdroje
Moon, D., et al. „Beta-lapachone (LAPA) decreases cell viability and telomerase activity in leukemia cells: suppression of telomerase activity by LAPA.” J Med Food. 2010 Jun;13(3):481-8.
Kumi-Diaka, J., et al. „Potential mechanism of phytochemical-induced apoptosis in human prostate adenocarcinoma cells: Therapeutic synergy in genistein and beta-lapachone combination treatment.” Cancer Cell Int. 2004 Aug; 4(1): 5.
Reinicke, K. E., et al. „Development of beta-lapachone prodrugs for therapy against human cancer cells with elevated NAD(P)H:quinone oxidoreductase 1 levels.” Clin. Cancer Res. 2005 Apr; 11(8): 3055-64.
Gershon, H., et al. „Fungitoxicity of 1,4-naphthoquinonoes to Candida albicans and Trichophyton menta grophytes.” Can. J. Microbiol. 1975; 21: 1317–21.
Pereira, E. M., et al. „Tabebuia avellanedae naphthoquinones: activity against methicillin-resistant staphylococcal strains, cytotoxic activity and in vivo dermal irritability analysis.” Ann. Clin. Microbiol. Antimicrob. 2006 Mar; 5: 5.
Kung, H., et al. „In vitro and in vivo wound healing-promoting activities of beta-lapachone.” Am J Physiol Cell Physiol. 2008 Oct;295(4):C931-43.
Lagrota, M., et al. „Antiviral activity of lapachol.” Rev. Microbiol. 1983; 14: 21–6.
Ueda S, Umemura T, Dohguchi K, et al. Production of anti-tumour-promoting furanonaphthoquinones in Tabebuia avellanedae cell cultures. Phytochemistry. 1994;36:323-325.
Byeon, S., et al. „In vitro and in vivo anti-inflammatory effects of taheebo, a water extract from the inner bark of Tabebuia avellanedae.” J Ethnopharmacol. 2008 Sep 2;119(1):145-52.