Fialka
Fialka je obľúbená pre svoju jemnú vôňu a farebné okvetné lístky. Existuje niekoľko stoviek odrôd, a hoci sa môžu líšiť vzhľadom, takmer všetky fialky sú zdriaviu prospešné. Túto vlastnosť si uvedomili už v staroveku a používali ju na liečbu mnohých ochorení, keďže si ju mohol každý na jar ľahko natrhať. Na konzerváciu sa sušila a využívali sa všetky jej časti. Bohatí rímski občania často pridávali lístky fialky do svojho vína, pretože sa verilo, že ochránia pred opilosťou a kocovinou. Jej latinský názov je viola a je odvodený od gréckeho mena Io, nimfy, ktorú miloval samotný Zeus. Aby ju skryl pred svojou manželkou Hérou, premenil ju na jalovicu. Héra však Io mučila ovadom, a tak Zeus premenil slzy trpiacej jalovice na fialky: a keď Io zjedla kvety, ovad ju prestal štípať. Aj Napoleon I. bol milovníkom fialiek a počas svojho exilu používal pseudonym Le Caporal La Violetta, teda Kapitulská fialka. Jeho druhá manželka, Mária Luisa, dala v kláštore neďaleko Parmy vyrobiť s priateľmi vlastný parfum s fialovou vôňou, ktorý bol určený výlučne pre cisárovnú. Aj ďalšia príslušníčka Habsburskej dynastie, kráľovná Alžbeta – Sissi – obľubovala kandizované fialky ako svoju najobľúbenejšiu sladkosť, ale rada si ich pridávala aj do nespočetných iných jedál – do šalátov, do zmrzliny, na dochutenie mäsa. Je účinná proti prechladnutiu, astme, zahlieneniu a kašľu a niektoré odrody majú silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ako aj antimikrobiálne (antivírusové a antibakteriálne) a protiplesňové vlastnosti.
Liečivé účinky
Fialka má vysoký obsah flavonoidov, trieslovín a vitamínu E a najmä Viola yedoensis a Viola prionantha sú bohaté na antioxidanty a protizápalové antokyány. Môže byť tiež užitočná pri reumatických ťažkostiach a nadmernej žalúdočnej kyseline, ničí škodlivé baktérie, vírusy, je účinná proti vírusu HIV a niektorým plesniam.
Kombinácia účinných látok lieči rôzne kožné ochorenia, najmä psoriázu (lupienka), ekzémy a akné.
Vďaka obsahu kremičitanov upokojuje zapálenú pokožku, podporuje hojenie rán, zvláčňuje a hydratuje pokožku a pomáha predchádzať vzniku vrások. Triesloviny obsiahnuté v rastline regulujú činnosť mazových žliaz a zanechávajú pokožku čistú, sviežu a žiarivú. Triesloviny sú polyfenolické zlúčeniny, ktoré majú mimoriadne silné antioxidačné účinky a pomáhajú predchádzať rakovine. Vďaka ionónu vo fialke sa betakarotén premieňa na vitamín A a táto zlúčenina spôsobuje jej špecifickú chuť. Fialka má ľahké močopudné a laxatívne účinky, preto sa odporúča pri chudnutí alebo detoxikačnej kúre. Podporuje činnosť pečene a obličiek, čím urýchľuje a zlepšuje vylučovanie toxínov z organizmu. Stimuluje činnosť pečene a obličiek, čím urýchľuje a zefektívňuje vylučovanie toxínov nahromadených v organizme. Kvety obsahujú aj kyselinu salicylovú a éterické oleje a v listoch sa nachádza veľké množstvo glykozidov a saponínov. Odvar z fialových listov je výborným potopudným, antipyretickým (znižuje horúčku) a expektoračným (podporuje vykašliavanie) prostriedkom, ktorý účinne zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky a znižuje riziko vzniku chorôb. Keďže fialky regulujú krvný tlak, môžu byť užitočné aj pri prevencii niektorých kardiovaskulárnych ochorení. Odvar z kvetov je liekom proti očným zápalom a olej z nich dokáže zbaviť dojčatá od mliečnych chrást (krusty).
Je výborným prostriedkom proti astme a kašľu, prečisťuje krv a vďaka obsahu vitamínu C posilňuje imunitný systém. Jeho antiseptické účinky liečia nepríjemné príznaky spôsobené preťaženým a podráždeným tráviacim systémom. Fialky sú však aj skutočnou pochúťkou, používajú sa ako kandizované cukrovinky, zmrzlina, do dusených pokrmov, ako čaj a olej alebo dokonca ako ochucovadlo mäsa a pri spracovaní si zachovávajú väčšinu svojich liečivých vlastností.
Čo hovorí veda?
Vedci z Pakistanu dokázali, že Viola odorata (fialka voňavá, fialka purpurová) znižuje vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam riziko zápalu mandlí a vzniku abscesu okolo mandlí. Výskum, na ktorom sa zúčastnilo štyristo pacientov, tiež preukázal, že použitie odvaru z fialky spolu s antibiotikami a antihistaminikami pomáha predchádzať opätovnému vzniku zápalových ochorení. Celú štúdiu si môžete prečítať v odbornom časopise Journal of Rashid Latif Medical College. Iránski vedci skúmali antitusické účinky fialky voňavej. Z výsledkov štúdie, do ktorej sa zapojilo 182 pacientov, vyplýva, že sirup z fialky, použitý ako doplnková terapia u detí s periodickou astmou, prispieva k zmierňovaniu kašľa. Výskum bol zverejnený v odbornom časopise Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine.
Použitie
- Astma
- Nespavosť
- Hydratácia pokožky
- Ekzém
- Gastrointestinálne poruchy (poruchy tráviaceho ústrojenstva)
- Bolesti hlavy
- Chudnutie, diéta
- Vírus HIV
- Zahlienenie
- Posilnenie imunity
- Kašeľ
- Horúčka
- Zápal mandlí
- Absces okolo mandlí
- Prechladnutie
- Detoxikácia
- Akné
- Psoriáza (lupienka)
- Uštipnutie hmyzom
- Hojenie rán
- Stres
- Zápcha
Príprava fialového čaju:
- V malom hrnci priveďte do varu 2 dl vody.
- Do pohára pridajte 2 čajové lyžičky fialových kvetov.
- Zalejte horúcou vodou.
- Prikryte a nechajte 3 minúty lúhovať.
- Nakoniec sceďte a podávajte ešte teplé.
Fialový čaj je jedným z najlepších prírodných protizápalových prostriedkov. Jeho expektoračné, vykašliavacie a potopudné vlastnosti z neho robia účinný liek na sezónne ochorenia dýchacích ciest. Pokiaľ ste prechladnutí alebo máte chrípku, silný kašeľ, bolesť hrdla a nádchu, vypite denne dve šálky fialkového čaju. Má mierne sedatívne účinky, pomáha zmierňovať stres, napätie a nespavosť, preto ho stačí piť raz denne, a to večer. Vďaka svojmu močopudnému účinku pomáha zbaviť sa prebytočnej tekutiny nahromadenej v organizme, čistí obličky a zmierňuje príznaky zápalu v tele. Keďže má preháňacie vlastnosti, napomáha činnosti čriev a vylučovaniu toxínov, odporúča sa aj pri redukčných a očistných diétach. Mal by sa piť ako kúra, dva poháre denne počas 1-2 týždňov.
Pravidelnou konzumáciou môžete zmierniť celulitídu.
Zdroje
Siddiqi HS, Mehmood MH, Rehman NU and Gilani AH (2012) Studies on the antihypertensive and antidyslipidemic activities of Viola odorata leaves extract. Lipids in Health and Disease 11,6.
- Kumar and Digvijay, “Assessment of genetic diversity of Viola serpens Wall. in Himachal Pradesh using molecular markers,” World Journal of Pharmaceutical Research, vol. 3, no. 2, pp. 2716–2726, 2014.
Karioti A, Furlan C, Vincieri FF and Bilia AR (2011) Analysis of the constituents and quality control of Viola odorata aqueous preparations by HPLC-DAD and HPLC-ESI-MS. Analytical and bioanalytical chemistry 399, 1715-1723.
Hellinger, R., Koehbach, J., Fedchuck, H., Sauer, B., Huber, R., Gruber, CW., and Grundemann, C., ( 2014) Immunosuppressive activity of an aqueous Viola tricolor herbal extract. J. Ethnopharmacol. Jan 10;151(1):299-306.
Flamini G (2007) Flavonoids and other compounds from the aerial parts of Viola etrusca. Chemistry & biodiversity 4, 139-144.
- Muhammad, M. Saeed, A. A. Awan, and H. Khan, “Ethnomedicinal, phytochemical and pharmacological profile of genus Viola,” Phytopharmacology, vol. 3, no. 1, pp. 214–226, 2012.
Barkatullah, M. Ibrar, N. Ali, N. Muhammad, and M. Ehsan, “In-vitro pharmacological study and preliminary phytochemical profile of Viola canescens Wall. Ex Roxb,” African Journal of Pharmacy and Pharmacology, vol. 6, no. 15, pp. 1142–1146, 2012.
- S. Ahmad and S. Habib, “Indigenous knowledge of some medicinal plants of Himalaya Region, Dawarian Village, Neelum Valley, Azad Jammu and Kashmir, Pakistan,” Universal Journal of Plant Science, vol. 2, no. 2, pp. 40–47, 2014.
M. S. Rana and S. S. Samant, “Prioritization of habitats and communities for conservation in the Indian Himalayan region: a state-of-the-art approach from Manali Wildlife Sanctuary,” Current Science, vol. 97, no. 3, pp. 326–335, 2009.