Grapefruit
Grapefruit, ktorý patrí do čeľade citrusov, nie je v Európe dlhodobo rozšíreným ovocím. Hoci je mimoriadne zdravý, jeho horká, niekedy ostrá chuť ho robí menej obľúbeným. Pochádza z Barbadosu a predpokladá sa, že sa vyvinul z prirodzeného kríženia pomarančov a palmy, ktorá bola dovezená z Indonézie. Jeho názov odkazuje na skutočnosť, že rastie v strapcoch ako hrozno. V súčasnosti sa pestuje okrem iného v Karibiku, na Floride, v Južnej Amerike, na Blízkom východe a v Afrike a je k dispozícii čerstvé po celý rok. Existuje mnoho odrôd grapefruitu so šupkou a dužinou od žltkastej cez oranžovú a ružovú až po červenú. Grapefruit je mimoriadne bohatý na vitamín C a bohatý zdroj pektínu, draslíka a vlákniny, je vynikajúcim antioxidantom, chráni srdce a cievny systém, podporuje trávenie a detoxikuje organizmus.
Liečivé účinky
Polovica rozkrojeného ružového grapefruitu (asi 120 gramov) poskytuje takmer šesťdesiat percent dennej potreby vitamínu C. Vysoké množstvo antioxidačného vitamínu C viaže škodlivé voľné radikály, posilňuje imunitný systém, zabraňuje zápalom a kardiovaskulárnym ochoreniam (vrátane mŕtvice) a spomaľuje starnutie buniek. Je vynikajúci proti prechladnutiu, ako aj užitočný na zmiernenie príznakov astmy, osteoartritídy a reumatoidnej artritídy. Jeho ružová a červená dužina je vďaka obsahu lykopénu, najsilnejšieho antioxidačného karotenoidu, silným inhibítorom vzniku nádorov, najmä rakoviny prostaty, pľúc a hrubého čreva. Všetky grapefruity obsahujú limonoidy, ktoré stimulujú tvorbu detoxikačného protinádorového enzýmu glutatión S-transferázy (GST) v pečeni, podporujú imunitný systém v boji proti rakovine prsníka, hrubého čreva, žalúdka a kože a okrem iného znižujú riziko vzniku rakoviny pľúc spôsobenej cigaretovým dymom. Obsah draslíka prispieva k jeho ochrannému účinku na srdce, flavonoidy k jeho antioxidačným vlastnostiam, zatiaľ čo rastlinné vlákniny v grapefruite podporujú správne trávenie, dôkladné a pravidelné vylučovanie stolice, podporujú vylučovanie odpadových látok usadených v črevnom trakte, čím prispievajú k prirodzenej detoxikácii organizmu. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam chráni aj pred Alzheimerovou chorobou.
Grapefruit je bohatý na vitamíny A a B, upokojuje podráždený črevný trakt a pomáha predchádzať a liečiť vredy. Výrazne znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi – červený grapefruit je v tomto smere účinnejší ako žltý – reguluje hladinu inzulínu a detoxikuje pečeň. Svojím močopudným účinkom stimuluje obličky a močový mechúr, čím pomáha predchádzať vzniku obličkových kameňov. Cenné sú aj jadrá grapefruitu: majú antibakteriálne vlastnosti a sú účinné proti infekciám a zápalom. Esenciálny olej získaný z grapefruitu sa môže použiť do odparovača alebo vody do kúpeľa na zmiernenie príznakov depresie a odstránenie porúch spánku. Aplikovaný priamo na pokožku dezinfikuje a upokojuje postihnutý povrch pokožky – akné, uhry. Obsah bergamotínu prirodzene znižuje rôzne abstinenčné príznaky – najmä ťažkých drog – bez vedľajších účinkov a urýchľuje vylučovanie škodlivých látok. Denne konzumovaná šťava z ovocia znižuje hladinu cukru v krvi a zmiešaná so šálkou kávy je výborným prostriedkom proti bolesti, najmä pri bolestiach hlavy a migréne.
Čo hovorí veda?
Cholesterol v potrave je priamo spojený so vznikom srdcových ochorení (ischemická choroba srdca). Vedci z University of Florida College of Medicine skúmali, ako môže konzumácia pektínu (vlákniny) z grapefruitu ovplyvniť hladinu cholesterolu v krvi. Šestnásť týždňov dostávalo 27 pacientov s hypercholesterolémiou grapefruitový pektín alebo placebo. Štúdia publikovaná v časopise Clinical Cardiology ukázala, že pacienti liečení pektínom mali výrazne nižšiu hladinu cholesterolu v plazme a LDL (zlého) cholesterolu.
Využitie
- Akné, pupienky
- Alzheimerova choroba
- Bakteriálne infekcie
- Cukrovka
- Depresia
- Tráviace problémy
- Úľava od bolesti
- Bolesti hlavy
- Dezinfekcia
- Redukčná diéta
- Posilnenie imunity
- Vysoký LDL cholesterol
- Detoxikácia
- Migréna
- Prevencia rakoviny
- Odvodnenie organizmu
- Poruchy spánku
Zdroje
Jian L, Lee AH, Binns CW. Tea and lycopene protect against prostate cancer. Asia Pac J Clin Nutr. 2007;16 Suppl 1:453-7. 2007. PMID:17392149
Cerda JJ, Robbins FL, Burgin CW, Baumgartner TG, Rice RW (September 1988). „The effects of grapefruit pectin on patients at risk for coronary heart disease without altering diet or lifestyle”. Clin Cardiol 11 (9): 589–94.
Sakamoto S, Sato K, Maitani T, Yamada T (1996). „[Analysis of components in natural food additive „grapefruit seed extract” by HPLC and LC/MS]”. Eisei Shikenjo Hokoku (in Japanese) (114): 38–42
Dahan A, Altman H. Food-drug interaction: grapefruit juice augments drug bioavailability–mechanism, extent and relevance. Eur J Clin Nutr. 2004 Jan;58(1):1-9. 2004. PMID:14679360
Dai Q, Borenstein AR, Wu Y, Jackson JC, Larson EB. Fruit and vegetable juices and Alzheimer’s disease: the Kame Project. Am J Med. 2006 Sep;119(9):751-9. 2006. PMID:16945610
Matos HR, Di Mascio P, Medeiros MH. Protective effect of lycopene on lipid peroxidation and oxidative DNA damage in cell culture. Arch Biochem Biophys 2000 Nov 1;383(1) 56-9. 2000.
Greenblatt, DJ; Patki, KC; von Moltke, LL; Shader, RI (2001). „Drug interactions with grapefruit juice: an update”. J Clin Psychopharmacol 21: 357–9.
Turner, Vanamala J, Leonardi T, Patil B, Murphy M, Wang N, Pike L, et al. Grapefruit and its isolated bioactive compounds act as colon cancer chemoprotectants in rats. The 228th ACS National Meeting, Philadelphia, PA, August 24, 2004. 2004.
Dreier JP, Endres M. Statin-associated rhabdomyolysis triggered by grapefruit consumption. Neurology. 2004 Feb 24;62(4):670. 2004. PMID:14981197
Greenblatt, DJ; von Moltke, LL; Harmatz, JS et al. (2003). „Time course of recovery of cytochrome P450 3A function after single doses of grapefruit juice„. Clin Pharmacol Ther 75: 121–9.