Šípky
Názov šípky – čo v latinčine znamená psia ruža – pochádza od rímskeho polyhistora Kaia Plínia, po tom, ako sa vojak, ktorého pohrýzol besný pes, vyliečil odvarom z koreňa šípkovej ruže. V staroveku si mnohí ľudia zmierňovali kašeľ alebo si prevoňali dych sladkosťami z okvetných lístkov, myrhy a medu a používali ich aj na liečbu prechladnutia, tráviacich problémov a infekcií močových ciest. Vznešené rímske matróny si po kúpaní vmasírovali do pokožky drvené okvetné lístky šípok a do očného mejkapu primiešali voňavý olej vylisovaný zo šípok. Plody, kvety, listy a koreň šípok majú tiež blahodarné účinky na zdravie.
Liečivé účinky
Šípky obsahujú vysoké množstvo antioxidačných polyfenolov (napr. trieslovín, flavonoidov), karotenoidov, kyselinu jablčnú, nikotínovú a citrónovú, sacharidov, zinku, medi, železa, horčíka, vlákniny, ako aj kyseliny listovej, vitamínov A, B1, B2, P a K. Za svoje rozsiahle blahodarné účinky vďačia šípky najmä výnimočne vysokému obsahu vitamínu C, pretože tohto veľmi dôležitého vitamínu obsahujú podstatne viac ako napríklad citrusové plody.
Konkrétne 100 gramov surových šípok obsahuje 426 mg vitamínu C. Vzhľadom na to, že minimálna denná dávka pre priemerného dospelého človeka je menej ako 100 mg, je to pomerne veľa. Odporúčanú dávku 500-1000 mg na prevenciu chorôb možno ľahko doplniť šípkami. Navyše obsahujú všetky živiny, ktoré zvyšujú absorpciu a účinnosť vitamínu C.
To je jeden z dôvodov, prečo sú výborným posilňovačom celkovej imunity, zlepšujú stav cievnych stien, pomáhajú predchádzať a liečiť kardiovaskulárne ochorenia. Vďaka bohatému obsahu flavonoidov pravidelná konzumácia plodov a listov šípok reguluje hladinu cholesterolu a krvný tlak, normalizuje krvný obeh a znižuje riziko porúch krvného obehu.
Šípky znižujú stres a podporujú tvorbu kostí a spojivového tkaniva. Vitalizujú, zmierňujú únavu a zmierňujú príznaky peľových alergií. Okrem obsahu vitamínu C prispievajú svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami aj k liečbe rôznych zápalov a infekcií (ťažkosti močových ciest), ako aj ochorení dýchacích ciest, ako je prechladnutie, chrípka a kašeľ. Chránia pečeň a dokážu oddialiť vznik stukovatenia pečene.
Sú účinným antioxidantom, ktorý neutralizuje voľné radikály spojené s predčasným starnutím pokožky a vznikom rakovinových zmien. Šípky regulujú činnosť štítnej žľazy a úspešne sa používajú na zmiernenie bolesti pri osteoartritíde (degeneratívnej artritíde) a reumatizme. Ich močopudné účinky, ako aj pektín v kôre ich plodov – účinná látka regulujúca vylučovanie stolice – posilňujú prirodzené detoxikačné procesy v tele a pomáhajú odstraňovať toxíny. Uvoľňujú stuhnuté svaly, zmierňujú kŕčovité bolesti brucha, zabraňujú nadúvaniu a vzniku obličkových kameňov, čaj zo šípkových listov je účinným liekom na poruchy trávenia. Môžu sa používať aj pri redukčných diétach, pretože semená šípok sú bohaté na tilirozid, čo je antioxidant a antibakteriálna látka, ktorá urýchľuje metabolizmus tukov a účinne odstraňuje brušný tuk. Regulujú hladinu inzulínu a cukru v krvi a znižujú zápal v tele, a preto šípky môžu zohrávať úlohu aj pri liečbe a prevencii cukrovky.
Čo hovorí veda?
Odborníci z nemocnice Gentofte v Kodani skúmali účinky drveného prípravku zo semien a šupiek šípok. Do šesťmesačnej štúdie bolo zaradených 94 pacientov s osteoartrózou bedrového a kolenného kĺbu. Štyridsaťsedem pacientov dostávalo päť gramov šípkového prášku denne počas troch mesiacov, zatiaľ čo ostatní dostávali placebo. Potom sa skupiny vymenili a experiment pokračoval ďalšie tri mesiace. Výsledky ukázali, že drvené šípkové semená a šupky už po troch týždňoch výrazne zmiernili príznaky artritídy.
Použitie
- Prechladnutie
- Kašeľ
- Chrípka
- Osteoartritída
- Reumatoidná artritída
- Obezita
- Spaľovanie tukov
- Ochorenia krvného obehu
- Vysoký krvný tlak
- Vysoký cholesterol
- Vysoká hladina cukru v krvi
- Bolesti brucha
- Zápaly
- Infekcie močových ciest
- Svalová stuhnutosť
- Zadržiavanie vody
- Tráviace ťažkosti
- Problémy so štítnou žľazou
- Cukrovka
- Detoxikácia
Príprava šípkového čaju:
- Do skleneného alebo smaltovaného hrnčeka vložte polievkovú lyžicu suchých alebo čerstvých rozdrvených šípok.
- Do hrnčeka nalejte 2,5 dl teplej, ale nie vriacej vody.
- Prikryte a nechajte odstáť 10-15 minút.
- Preceďte a konzumujte vlažné.
- Pre ešte lepší účinok namočte večer predtým asi polovicu hrste šípok do 2 dl vody a šťavu pridajte do čaju.
Šípkový čaj s príjemnou citrusovou arómou si nevyžaduje žiadne ďalšie dochucovanie. Jeho konzumácia predchádza sezónnym ochoreniam a účinne ich lieči a zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky. Ak sa používa ako preventívne opatrenie, stačí ho konzumovať 3 – 4 krát týždenne. Posilňujú imunitný systém, osviežujú a povzbudzujú a ich analgetický účinok môže byť obzvlášť užitočný pri bolestiach hrdla. Šípkový čaj zlepšuje krvný obeh, čistí črevá a chráni ich zdravie. Svojím miernym močopudným a preháňacím účinkom prispievajú k detoxikačným procesom v tele bez toho, aby zaťažovali obličky. Denne môžete vypiť jednu alebo dve šálky šípkového čaju.
Zdroje
Lutz M, et al. Comparative effects of rose hip and corn oils on biliary and plasma lipids in rats. Arch Latinoam Nutr. 1993 Mar;43(1):23-7.
Chrubasik C, et al. A systematic review on the Rosa canina effect and efficacy profiles. Phytother Res. 2008 Jun;22(6):725-33.
Orhan, D.D., Hartevioglu, A., Küpeli, E., Yesilada, E. In vivo anti-inflammatory and antinociceptive activity of the crude extract and fractions from Rosa canina L. fruits. J Ethnopharmacol. 2007;112:394–400.
Winther, K., Apel, K., Thamsborg, G. A powder made from seeds and shells of a rose-hip subspecies (Rosa canina) reduces symptoms of knee and hip osteoarthritis: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Scand J Rheumatol. 2005;34:302–308.
Håkansson A, et al. Rose hip and Lactobacillus plantarum DSM 9843 reduce ischemia/reperfusion injury in the mouse colon. Dig Dis Sci. 2006 Nov;51(11):2094-101.
Warholm, O., Skaar, S., Hedman, E., Mølmen, H.M., Eik, L. The effects of a standardized herbal remedy made from a subtype of Rosa canina in patients with osteoarthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial. Curr Ther Res Clin Exp. 2003;64:21–31.
Gonzales I, et al.. Dietary rose hip and corn oils effects on biliary and plasma lipid patterns, and hepatocyte membranes fluidity in rats. Nutr Rep Int. 1989;40: 271–280.