Dolina Liečivých Bylín

Čakanka

Kto nepočul o čakankovej káve, ktorá sa podáva najmä deťom? Čakanka je však všeobecne rozšírená liečivá rastlina, ktorú si ľudia radi doprajú nielen pre jej prospešné účinky, ale aj pre jej chuť, pričom jej listy sú obľúbenou prísadou v šalátoch. Pochádza z Európy, kde sa prvýkrát začala pestovať špeciálne na potravinárske účely, a v skutočnosti je vyšľachtenou verziou buriny známej ako čakanka obyčajná. V súčasnosti sa čakanka udomácnila aj v Amerike. Takmer celá rastlina je zdraviu prospešná, spomínaná káva sa varí z pomletého koreňa, zatiaľ čo jej listy sa konzumujú podobne ako špenát. Keďže obsahuje vysoký obsah inulínu, extrakt z pomletého koreňa je skvelým sladidlom.

Čakanka je výborná na trávenie a žalúdočné problémy, pomáha pri znižovaní bolesti a zápalov kĺbov. Posilňuje imunitný systém, chráni srdce, pozitívne reguluje hladinu cukru v krvi, má vynikajúci obsah inulínu, výborne obnovuje črevnú mikroflóru a je účinným prostriedkom proti mnohým baktériám. Je bohatá na vitamíny K a A, pričom 100 gramov vitamínu K predstavuje 114% odporúčanej dennej dávky a takmer štvornásobok odporúčanej dávky vitamínu A. Je tiež bohatá na foláty a vitamín C. A to ešte nie je všetko, pretože táto skvelá rastlina je jedným z najlepších spojencov v boji proti obličkovým kameňom a nesmieme zabudnúť ani na jej upokojujúce a regulujúce účinky na hmotnosť.

Liečivé účinky

Liečivé vlastnosti čakanky samozrejme závisia aj od kvality, pomeru a množstva prospešných látok, ktoré obsahuje, a od ich vzájomného pôsobenia. Táto všestranná rastlina má aj v tomto smere dobré postavenie, pretože je bohatá na vitamíny, zinok, vápnik, draslík, horčík a železo.

Najprv si však povieme niečo o obsahu vlákniny, pretože práve vďaka nej sa čakanka stala tak rýchlo populárnou. Zameriavame sa na inulín, ktorý je prebiotickou vlákninou, teda potravou pre užitočné baktérie, ktoré budujú črevnú mikroflóru. To isté platí aj o ďalšom druhu vlákniny nachádzajúcej sa v inulíne, oligofruktóze. Konzumáciou čakanky teda podporujeme rast prospešných probiotických baktérií, ktoré zlepšujú trávenie a posilňujú náš imunitný systém. Baktérie v črevnej mikroflóre produkujú tráviace enzýmy (vrátane antioxidantov B7, vitamínov B12 a K a kyseliny maslovej, ktorá chráni sliznicu), čím zlepšujú metabolizmus, a 70-80% imunitných buniek sa nachádza v hrubom čreve, ktoré je tiež domovom veľkej časti črevnej mikroflóry. A ešte niečo: okrem toho, že čakanka je zdrojom živín pre prospešné baktérie, môže sa využívať aj v boji proti patogénnym baktériám.

Toto sú teda dve najdôležitejšie prednosti čakanky, ale zďaleka nie všetky.Tiež je známa svojím účinkom na zníženie kyslosti vďaka inulínu, ktorý pôsobí proti refluxu a páleniu záhy, a schopnosťou regulovať hladinu cholesterolu. Obsiahnutý inulín zlepšuje množenie prospešných baktérií, ktoré menia sacharidy na cukor, a prostredníctvom zvýšenia inzulínovej citlivosti pomáha pri absorpcii cukru. K tomu prispieva aj obsah kyseliny cikorickej a chlorogénovej. Je účinným regulátorom hladiny cukru v krvi, čo je obzvlášť prospešné pre ľudí trpiacich cukrovkou.

Znižuje hladinu LDL cholesterolu, čím pomáha predchádzať a eliminovať vysoký krvný tlak a aterosklerózu. Čakanka celkovo podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému, čím zvyšuje šancu vyhnúť sa napríklad infarktu alebo mozgovej príhode.

O schopnosti obnovy črevnej mikroflóry posilňovať imunitu sme už hovorili. Tú posilňujú rastlinné fenoly v čakanke, ktoré majú nielen antitrombotické a antiarytmické vlastnosti, ale sú aj skvelými antioxidantmi. Jej polyfenoly a fytochemikálie tiež skvele neutralizujú nadbytočné voľné radikály.

Ak chceme pokračovať v tejto línii, môžeme čiastočne spojiť protirakovinový potenciál čakanky s posilnením imunity. Môže byť obzvlášť užitočná pri alternatívnej liečbe rakoviny prsníka a hrubého čreva. Podobne ako pri tráviacich problémoch sa už dlho používa aj proti zápalovým bolestiam. Je obzvlášť účinná u tých, ktorí bojujú s artritídou, ale je tiež vynikajúca na zmiernenie iných zápalov a svalových bolestí. Takmer automaticky sa tým prezradí, ak obsahuje veľa vlákniny, v určitej forme podporuje aj chudnutie. To je presne tak, pretože inulín aj oligofruktóza, ktorá sa vo väčšom množstve nachádza aj v čakanke, podporujú stravu tým, že poskytujú pocit sýtosti. Oligofruktóza totiž znižuje aj hladinu hormónu grelínu, ktorý reguluje pocit hladu.

A opäť ten inulín! Táto skvelá vláknina skutočne rozhýbe črevá, podporuje črevnú peristaltiku, čo urýchľuje odchod stolice a znižuje možnosť zápchy. Je tiež známy ako diuretikum a vylučuje nielen prebytočnú tekutinu, ale aj toxíny uložené v pečeni a obličkách.

V neposlednom rade treba spomenúť aj jej sedatívne vlastnosti. Môže pomôcť v prípade stresu, úzkosti a nespavosti, pričom pomáha udržiavať aj duševnú sviežosť. Hoci je konzumácia čakanky vo všeobecnosti bezpečná, neodporúča sa počas tehotenstva, dojčenia alebo v prípade žlčových kameňov. Môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u osôb citlivých na ambróziu alebo nechtík lekársky.

Čo hovorí veda?

Iránska štúdia sa snažila odpovedať na otázku, aký vplyv má suplementácia inulínom na kontrolu glukózy a stav antioxidantov u žien s diabetom 2. typu. Do randomizovanej, trikrát zaslepenej kontrolovanej štúdie sa zúčastnilo 49 žien. Vytvorili sa dve skupiny, jedna s 10 g inulínu denne počas 2 mesiacov a druhá s maltodextrínom. Výsledky ukázali, že v skupine s inulínom sa významne znížila hladina plazmatickej glukózy nalačno (8,47%), glykovaného hemoglobínu (10,43%) a malondialdehydu (37,21%) a významne sa zvýšila antioxidačná kapacita (18,82%) a aktivita superoxiddismutázy (4,36%) v porovnaní so skupinou s maltodextrínom. Zdá sa teda, že suplementácia inzulínu môže zlepšiť glykemický a antioxidačný index a znížiť hladinu malondialdehydu u žien s diabetom 2. typu.

Podľa dvoch randomizovaných, obojstranne zaslepených, placebom kontrolovaných krížových štúdií vedcov z Newcastle University má inulín získaný z čakanky priaznivý vplyv na frekvenciu vyprázdňovania u dospelých v strednom a vyššom veku (40-75 rokov). Skúška A sa konala v Amsterdame a ďalšia skúška sa konala v Newcastli. Obe štúdie trvali 5 týždňov, počas ktorých dobrovoľníci dostávali denne 10 g inulínu alebo placeba a po 2 týždňoch sa vystriedali s placebom a inulínom. U 16 osôb s nízkou frekvenciou stolice inulín preukázal významný účinok na zvýšenie frekvencie stolice zo 4,1 na 5,0 týždenne, pričom ako sekundárny výsledok bola u všetkých osôb významne mäkšia konzistencia stolice. Vedci dospeli k záveru, že 10 g inulínu z natívnej čakanky denne môže zvýšiť frekvenciu stolice u osôb s nízkou frekvenciou stolice.

Použitie

  • Cukrovka (diabetes)
  • Zažívacie problémy
  • Prevencia rakoviny hrubého čreva
  • Liečba rakoviny prsníka
  • Bakteriálne infekcie
  • Zápaly
  • Zápcha
  • Diuretikum
  • Chudnutie
  • Posilnenie imunity
  • Cievne ochorenia
  • Prírodná náhrada cukru
  • Obnovenie črevnej mikroflóry
  • Detoxikácia

Zdroje

https://marisadottslcsw.com/the-connection-between-nutrition-and-anxiety/ 

http://jn.nutrition.org/content/129/7/1488S.short

http://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-11-156

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2005.117/full

http://idosi.org/abr/1%281-2%29/2.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638225/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0268005X19303686

cikória

Čakanka

Názov:

Čakanka

Latinský názov:

Cichorium intybus var. Foliosum